Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Stres i niepokój to dwa uczucia, które często towarzyszą nam w życiu codziennym. Już teraz lekarze biją na alarm: coraz więcej osób boryka się z przewlekłym stresem, który wpływa na każdą dziedzinę naszego życia. Prawie połowa pokolenia Z (46 proc.) i czterech na 10 Milenialsów (39 proc.) twierdzi, że czują się zestresowani lub niespokojni w pracy przez cały lub większość czasu. Co jest przyczyną? Przede wszystkim obciążenie pracą, brak work-life-balace, zbyt mało czasu dla rodziny i niezdrowa kultura organizacyjna w zespole.

Pokolenie Z i Millenialsi coraz częściej wypaleni zawodowo

Ponad połowa Millenialsów deklaruje, że jest wypalona zawodowo. Wzrósł także odsetek Zetek, które zmagają się z tym problemem. A zwróćmy uwagę, że osoby urodzone po 1995 roku (czyli Zetki) nie funkcjonują na rynku zbyt długo. Presja w pracy powoduje wysoki poziom wypalenia zawodowego wśród tych pokoleń.

36 proc. przedstawicieli pokolenia Z czuje się wyczerpanych przez cały czas lub przez większość czasu, 35 proc. czuje dystans psychiczny do swojej pracy, a 42 proc. często ma trudności z jej wykonywaniem najlepiej, jak potrafią. Liczba ta jest prawie równie wysoka wśród pokolenia Millenialsów.

Muszę przyznać, że problem wypalenia zawodowego dotyka coraz większej liczby osób. Zgłaszają się do nas firmy, które zatrudniają kilkaset osób i często wspominają, iż widzą spadek motywacji do pracy zarówno wśród młodego pokolenia, jak i pracowników 50 plus. Wspólnie szukamy rozwiązań, które pomogą odzyskać work-life-balace, ale i sprawią, że pracownicy na nowo znajdą sens w swojej pracy – mówi Joanna Hoc-Kopiej z Dworu Korona Karkonoszy, miejsca, w którym od lat organizowane są wyjazdy integracyjne.

Jak konkretnie pomóc pracownikom? Istnieje na to kilka sposobów.

REKLAMA

230324 rafcom kawa double bean fb popr

Wyjazdy integracyjne sposobem na wypalenie zawodowe

Wypalenie zawodowe związane jest z brakiem motywacji, przynależności do grupy i nadmiernym stresem. Zdaniem ekspertki organizowanie wyjść integracyjnych, szkoleń, balów okolicznościowych, a także wyjazdów integracyjnych sprzyja poprawie kondycji psychicznej pracowników.

Wyjścia integracyjne, szkolenia, spotkania okolicznościowe, a także wyjazdy integracyjne oferują pracownikom nie tylko chwilę relaksu, ale także szereg korzyści emocjonalnych. Tworzą one przestrzeń do budowania relacji między pracownikami, wspierają poczucie przynależności do zespołu oraz sprzyjają rozładowaniu napięcia związanego z codziennymi wyzwaniami zawodowymi. W kontekście wypalenia zawodowego te działania pełnią rolę prewencyjną i terapeutyczną. Przywracają pracownikom radość z pracy, równowagę między życiem zawodowym a osobistym, a także wzmacniają ich poczucie własnej wartości. Długofalowe korzyści związane z organizacją takich wydarzeń obejmują poprawę satysfakcji zawodowej, wzrost zaangażowania w pracę oraz tworzenie zdrowszej, bardziej zgranej społeczności zawodowej – wylicza Joanna Hoc-Kopiej.

Menedżerowie muszą przestrzegać zdrowej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, aby promować ją w organizacji. W tym także pomagają wyjazdy integracyjne. Warto także zaoferować elastyczny harmonogram pracy, by ułatwić pracownikowi pogodzenie życia rodzinnego z firmowym.

Pozwól pracownikom na więcej

By zadbać o dobrobyt pracowników, konieczne jest nieszablonowe myślenie i wychodzenie poza sztywno przyjęte ramy. Z najnowszego raportu Izby Gospodarki Elektronicznej „E-commerce Animal-Friendly Biznes”1 wynika, że zwierzęta zdecydowanie wywierają pozytywny wpływ na nasz stan zdrowia, zarówno psychiczny jak i fizyczny. Uważa tak aż 74 proc. internautów. Aż 88 proc. „iksów” uważa, że dzięki zwierzętom jesteśmy zdrowsi. Oprócz różnic w generacjach okazuje się także, że osoby, które są rodzicami, częściej wskazują pozytywny wpływ pupila na swoje otoczenie.

Możliwość przyprowadzenia do biura psa czy kota to ogromny benefit, który jest ceniony przez pracowników. ¾ ankietowanych uważa, że dzięki zwierzętom jesteśmy wrażliwsi na potrzeby drugiego człowieka i po prostu lepsi.

Postaw na szkolenia w miłych okolicznościach przyrody

W momencie, gdy pracodawcy zauważą objawy wypalenia zawodowego u swoich pracowników, warto szybko wdrożyć plan naprawczy. Pierwszym krokiem jest rozmowa i zapytanie, jakie elementy pracy sprawiają, że pracownik czuje dyskomfort. Jeśli np. powodem jest kryzys w zespole – konieczne jest zorganizowanie warsztatów team buildingowych i zlokalizowanie problemu.

Ciekawe jest to, że często nie wiemy, z kim pracujemy. Widzimy naszego kolegę, który często kończy pracę pół godziny wcześniej, czujemy złość, ale nie zapytamy go o powód takiego zachowania. Być może jest samotnym rodzicem, a może opiekuje się chorym członkiem rodziny. Podczas warsztatów team buildingowych nie tylko uczymy się współpracować. Poznajemy naszych kolegów i ich problemy – dodaje Hoc-Kopiej.

A dlaczego warto pomóc pracownikowi, gdy ten boryka się z kryzysem zawodowym? Pomijając kwestie etyczne, Gallup zbadał, jakie są konsekwencje wypalenia.

 • Prawdopodobieństwo odejścia z pracy jest 2,6 razy większe przez osobę wypaloną zawodowo niż przez zadowolonego pracownika.
 • O połowę spada chęć omawiania celów związanych z wynikami ze swoim menadżerem
 • 63 proc. większe prawdopodobieństwo, że pracownik weźmie dzień chorobowy.
 • 23 proc. większe prawdopodobieństwo wizyty u lekarza.

Jak w takim razie zweryfikować, czy ktoś boryka się z wypaleniem zawodowym? Skuteczną metodą jest przeprowadzanie ankiet wśród pracowników i badanie ich nastrojów, a także wdrażanie metod, które pozwolą im na co dzień cieszyć się pracą, takich jak wyjazdy integracyjne czy regularne spotkania poza biurem.

 

REKLAMA

200722 Prism Nowosci Banery Media 02

 

Pamiętajmy, że wypalenie zawodowe to poważny problem, który dotyka coraz więcej osób, zwłaszcza młodych pracowników. Ważne jest, aby pracodawcy dbali o zdrowie psychiczne swoich pracowników, ponieważ wypalenie zawodowe może mieć negatywne konsekwencje dla firmy, takie jak zwiększone ryzyko odejść z pracy, obniżona wydajność i wzrost kosztów związanych z opieką medyczną.

Dlatego wykorzystujmy tóżne sposoby, aby pomóc pracownikom w zapobieganiu i leczeniu wypalenia zawodowego. Wyjazdy integracyjne to okazja do budowania relacji między pracownikami, co może pomóc zmniejszyć stres i poczucie izolacji. Wyjazdy integracyjne mogą również pomóc pracownikom w odnalezieniu sensu w swojej pracy i poczuciu się bardziej zaangażowanymi w swoją firmę.

Innym sposobem na pomoc pracownikom w zapobieganiu wypaleniu zawodowemu jest elastyczny harmonogram pracy. Elastyczny harmonogram pracy pozwala pracownikom na dostosowanie czasu pracy do swoich indywidualnych potrzeb, co może pomóc im lepiej zrównoważyć życie zawodowe i osobiste.

Pracodawcy mogą również zachęcać pracowników do dbania o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Dobrze jest oferować pracownikom dostęp do opieki medycznej, programów profilaktycznych, takich jak ćwiczenia fizyczne i zdrowe odżywianie, a także programów wsparcia psychologicznego.

Ważne jest, aby pracodawcy byli świadomi objawów wypalenia zawodowego i reagowali, gdy je zauważą. Objawami wypalenia zawodowego mogą być:

 • Zmęczenie
 • Brak motywacji
 • Ciągłe znużenie
 • Osłabienie koncentracji
 • Problemy z zasypianiem
 • Częste bóle głowy i mięśni
 • Problemy żołądkowe
 • Niski nastrój
 • Wzrost apetytu lub utrata apetytu
 • Problemy z relacjami osobistymi

Jeśli pracodawca zauważy u pracownika objawy wypalenia zawodowego, powinien porozmawiać z nim na ten temat. Rozmowa powinna być szczera i oparta na zrozumieniu. Pracodawca powinien zapytać pracownika, co sprawia, że czuje się tak, jak się czuje. Jeśli pracownik chce, pracodawca może zaoferować mu pomoc, np. w postaci terapii lub konsultacji z ekspertem ds. zdrowia psychicznego.

Dbanie o zdrowie psychiczne pracowników to inwestycja, która się opłaca. Pracownicy, którzy czują się dobrze i są zadowoleni z pracy, są bardziej wydajni i są mniej skłonni do odejścia z firmy.

 

Rozette A5 00

Wybrane ogłoszenia

Ołówek automatyczny.
Tablice suchościeralne magnetyczne
Przepiękne plecaki - 2 propozycje.
Fluo marki Main Paper
Zestaw Kreatywny od ROZETTE
Z naklejkami Kredki dwustronnne
Książeczka idealna dla małych i dużych modniś. ...
Samoprzylepne uchwyty do większości rodzajów kabli ...
Piórnik z kolekcji Coca-Cola do zadań specjalnych ...
Dla chłopca i dziewczynki
Idealne dla domowych artystów.
Pióra wieczne i kulkowe na naboje.

Losowo wybrane artykuły branżowe

 • Relacja ze Spotkania Regionalnego PIAP w Warszawie

  28 października br. w Warszawie odbyło się drugie tegoroczne Spotkanie Regionalne PIAP. Na spotkanie PIAP oprócz Członków Izby i firm z branży artykułów promocyjnych zostali zaproszeni specjaliści ds.prawa patentowego i autorskiego, reprezentanci jednej z wiodących warszawskich kancelarii patentowych.

  Więcej…  
 • Video-relacja z targów zabawek w Euro-Trade

  To już XII edycja krakowskich targów. Można uznać, że stały się one tradycją w działalności firmy Euro-Trade, która w branży zabawkarskiej wiedzie prym już nie tylko jako jedna z największych hurtowni w tym rejonie, ale przede wszystkim jako dystrybutor szerokiej oferty marek własnych skierowanych do dzieci.

  Więcej…