Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W wyniku kontroli Inspekcji Handlowej w 2023 r. okazało się, że aż 90% zbadanych zabawek elektronicznych zawiera niebezpieczne substancje, takie jak ołów, rtęć, kadm, chrom i brom.

Inspekcja Handlowa skontrolowała 20 modeli zabawek elektronicznych. W 18 przypadkach zabawki zawierały niebezpieczne substancje, takie jak ołów i kadm. Substancje te mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia dzieci i środowiska naturalnego.

Kontrola obejmowała zabawki, które były sprzedawane w sklepach stacjonarnych i internetowych. Wśród nich były głównie pojazdy, pistolety, sygnalizator, mikser i żelazko.

W 7 przypadkach zabawki nie miały prawidłowego oznakowania. W 1 przypadku brakowało deklaracji zgodności, w 6 przypadkach była ona nieprawidłowa. W 1 przypadku brakowało numeru typu, partii lub serii albo innej informacji identyfikującej zabawkę.

W 18 przypadkach zabawki zawierały niebezpieczne substancje w ilościach przekraczających dopuszczalne normy. Najczęściej wykryto ołów i kadm.

Ołów jest metalem ciężkim, który może powodować uszkodzenia układu nerwowego, nerek, wątroby, a nawet raka. Kadm jest również metalem ciężkim, który może powodować uszkodzenia nerek, wątroby, kości i układu rozrodczego.

Substancje te mogą uwalniać się z zabawek i przenikać do środowiska naturalnego. Mogą powodować zanieczyszczenie gleby, wody i powietrza.

W związku z wynikami kontroli Inspekcja Handlowa wszczęła postępowania administracyjne przeciwko przedsiębiorcom, którzy wprowadzili do obrotu niebezpieczne zabawki. Pełen wykaz produktów umieszczamy tu.

Inspekcja Handlowa apeluje do konsumentów o to, aby przed zakupem zabawki dokładnie ją sprawdzili. Należy zwrócić uwagę na oznakowanie zabawki, a w szczególności na:

 • obecność prawidłowej deklaracji zgodności,
 • dane identyfikacyjne producenta lub importera,
 • informacje identyfikujące zabawkę,
 • prawidłowy znak CE,
 • poprawną instrukcję w jęz. polskim.

Jeśli rodzice mają wątpliwości co do bezpieczeństwa zabawki, powinni z niej zrezygnować.

Listę skontrolowanych produktów można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - link wrzucamy poniżej..

Ważne jest, aby pamiętać, że zabawki dla dzieci powinny być bezpieczne i spełniać odpowiednie normy. Niebezpieczne zabawki mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia dzieci.

Zobacz raport i wykaz produktów.

 

mainpapergaming

Wybrane ogłoszenia

Przepiękne plecaki - 2 propozycje.
Zestaw zakreślaczy MP Poland
Genialna książka dla dziewczynek.
Idealne dla domowych artystów.
Zestaw Kreatywny od ROZETTE
Ołówek automatyczny.
Z powierzchnią suchościeralno-magnetyczną
Samoprzylepne uchwyty do większości rodzajów kabli ...
Tablice suchościeralne magnetyczne
Piórnik z kolekcji Coca-Cola do zadań specjalnych ...
Pudełka tekturowe na prezenty od zajączka :) albo ...

Losowo wybrane artykuły branżowe

 • Coraz więcej firm w gronie Członków PIAP

  Agrafka Studio Reklamy, Amizo, BIC Graphic, Biurfol, Feniks, GiftExpress to nowe firmy Członkowskie Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych, które zdecydowały się przystąpić do PIAP w ostatnim kwartale 2014 roku. 

  Więcej…  
 • Zadowolona pociecha ? jaki prezent z okazji dnia dziecka?

  Najmłodszym nie trzeba wiele. Tak naprawdę, zupełnie na upartego, wystarczy dać im rzeczy z kuchni typu garnki i mąkę, aby mogły godzinami się bawić. Dzień dziecka jednak zobowiązuje. Ten artykuł to prezentacja tego, co najlepsze dla najmłodszych. Produkty przez nas testowane, przez nas oceniane. Zapraszamy do lektury.

  Więcej…