Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W wyniku kontroli Inspekcji Handlowej w 2023 r. okazało się, że aż 90% zbadanych zabawek elektronicznych zawiera niebezpieczne substancje, takie jak ołów, rtęć, kadm, chrom i brom.

Inspekcja Handlowa skontrolowała 20 modeli zabawek elektronicznych. W 18 przypadkach zabawki zawierały niebezpieczne substancje, takie jak ołów i kadm. Substancje te mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia dzieci i środowiska naturalnego.

Kontrola obejmowała zabawki, które były sprzedawane w sklepach stacjonarnych i internetowych. Wśród nich były głównie pojazdy, pistolety, sygnalizator, mikser i żelazko.

W 7 przypadkach zabawki nie miały prawidłowego oznakowania. W 1 przypadku brakowało deklaracji zgodności, w 6 przypadkach była ona nieprawidłowa. W 1 przypadku brakowało numeru typu, partii lub serii albo innej informacji identyfikującej zabawkę.

W 18 przypadkach zabawki zawierały niebezpieczne substancje w ilościach przekraczających dopuszczalne normy. Najczęściej wykryto ołów i kadm.

Ołów jest metalem ciężkim, który może powodować uszkodzenia układu nerwowego, nerek, wątroby, a nawet raka. Kadm jest również metalem ciężkim, który może powodować uszkodzenia nerek, wątroby, kości i układu rozrodczego.

Substancje te mogą uwalniać się z zabawek i przenikać do środowiska naturalnego. Mogą powodować zanieczyszczenie gleby, wody i powietrza.

W związku z wynikami kontroli Inspekcja Handlowa wszczęła postępowania administracyjne przeciwko przedsiębiorcom, którzy wprowadzili do obrotu niebezpieczne zabawki. Pełen wykaz produktów umieszczamy tu.

Inspekcja Handlowa apeluje do konsumentów o to, aby przed zakupem zabawki dokładnie ją sprawdzili. Należy zwrócić uwagę na oznakowanie zabawki, a w szczególności na:

 • obecność prawidłowej deklaracji zgodności,
 • dane identyfikacyjne producenta lub importera,
 • informacje identyfikujące zabawkę,
 • prawidłowy znak CE,
 • poprawną instrukcję w jęz. polskim.

Jeśli rodzice mają wątpliwości co do bezpieczeństwa zabawki, powinni z niej zrezygnować.

Listę skontrolowanych produktów można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - link wrzucamy poniżej..

Ważne jest, aby pamiętać, że zabawki dla dzieci powinny być bezpieczne i spełniać odpowiednie normy. Niebezpieczne zabawki mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia dzieci.

Zobacz raport i wykaz produktów.

 

mainpapergaming

Wybrane ogłoszenia

Pióra wieczne i kulkowe na naboje.
Przepiękne plecaki - 2 propozycje.
Dla dzieci 4+ z 20 aktywnościami.
Samoprzylepne uchwyty do większości rodzajów kabli ...
Idealne dla domowych artystów.

Losowo wybrane artykuły branżowe

 • Po 20 latach historia zatoczyła koło...

  To była wzruszająca rozmowa. Rozmowa, która rozpoczęła się 20 lat temu. Wówczas Prezes dopiero co powstającego Konsorcjum Biuro Klub - Ryszard Szymczak spotkał się z nami po raz pierwszy. Pomysł, który zakiełkował na Krecie urzeczywistnił się dokładnie 20 lat temu. Teraz znowu się spotkaliśmy. Ponownie z Prezesem Ryszardem Szymczakiem. Historia jakby zatoczyła koło...

  Więcej…  
 • Powitaj szkołę wyposażony w nagrody od Asarto

  Czekasz na pierwszy dzwonek? Już dziś weź udział w najnowszej promocji zorganizowanej przez firmę Polcan. Skierowana jest ona do stałych klientów Asarto oraz do nowych firm, które chcą zapoznać się z szerokim asortymentem marki (ponad 800 produktów), wyróżnionej przez klientów Laurem Konsumenta 2017.

  Więcej…