Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Wielkie literackie dzieła rzadko rodzą się w jednym pociągnięciu pióra... albo ołówka. Dla wielu dzieci nauka pisania to pierwszy krok w kierunku odkrywania skarbów literatury i kreatywności. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się nad tym, jak ważny jest właściwy chwyt podczas pisania? Czy możemy wierzyć, że sposób, w jaki trzymamy ołówek, może wpłynąć na naszą zdolność do wyrażania się na papierze? Odpowiedź brzmi: tak, zdecydowanie tak! Prześledźmy zatem ten subtelny taniec między dłońmi a przyborami do pisania, odkrywając, dlaczego poprawny chwyt to nie tylko kwestia wygody, ale także kluczowy element w rozwoju umiejętności pisarskich naszych dzieci. Przygotuj się na podróż przez labirynt prawidłowych i nieco szalonych chwytów, gdzie nauka i zabawa spotykają się w imię literackiego mistrzostwa!

Dlaczego prawidłowy chwyt jest ważny? Poprawny chwyt jest ważny z kilku powodów. Ma on wpływ nie tylko na jakość rysunku, czytelność, szybkość i estetykę pisma, ale również istotnie wpływa na koncentrację, odprężenie mięśni, a nawet mowy (ruch języka podczas pisania), a także odprężenie całego ciała, zwłaszcza procesów takich jak uwaga i myślenie.

Jak wygląda prawidłowy chwyt? Całe ramię, ale także palce są rozluźnione. Przyrząd do pisania spoczywa na środkowym palcu, trzymany przez kciuk, a palec wskazujący jest luźno podparty od góry. Jest on skierowany do papieru ukośnie, a nie prostopadle, ponieważ znajduje się w zagłębieniu między kciukiem a palcem wskazującym. Palce powinny znajdować się około 2-3 cm od końcówki przyrządu do pisania. Dłoń ślizga się swobodnie po podłożu. Pozostałe mięśnie dłoni są rozluźnione i umożliwiają łatwe manipulowanie ołówkiem w różnych kierunkach. Ruch pochodzi z ramienia. Oba łokcie znajdują się na blacie stołu. Druga dłoń lekko przytrzymuje papier lub notatnik. Do nauki pisania zaleca się korzystanie z trójkątnego narzędzia (ergonomiczne kredki, ołówki i długopisy), aby ćwiczyć prawidłowe trzymanie. Osoby prawo- i leworęczne powinny trzymać przybory do pisania w ten sam sposób, z tą różnicą, że osoba praworęczna ciągnie ołówek, a osoba leworęczna popycha go lekko przed sobą (nie naciskając na ołówek). Ołówek powinien być długi, tak aby sięgał nasady kciuka. Jeśli zauważysz, że dziecko nieprawidłowo trzyma ołówek lub długopis, wskaż mu błąd i skoryguj go. Zgięty palec wskazujący oznacza zbyt duży nacisk i jest niepożądany. Taki nacisk może powodować bolesność palców i skurcze.

3 4 5 Nieprawidłowy chwyt
Zdjęcia poniżej obrazują przykłady nieprawidłowych chwytów. Jeśli Twoje dziecko ma tendencję do używania któregokolwiek z nich, gdy zaczyna rysować, wskazane jest, aby go poprawić. Jeśli zapobiegniesz nabyciu niewłaściwego chwytu, unikniesz wielu trudności. Późniejsza korekta jest trudna. Jeśli dziecko utrwaliło nieprawidłowy chwyt, ważne jest, aby spróbować go skorygować, najlepiej przed rozpoczęciem nauki w szkole podstawowej.
 
6
Chwyt papierosowy - ołówek leży między palcem wskazującym a palcem środkowym,
kciuk może być umieszczony na ołówku lub nad nim.
Ołówek wsuwa się między palce, nie pozwalając na ruch palców podczas pisania.
 
5
Chwyt z trzema palcami - nie pozwala na swobodny ruch nadgarstka we wszystkich kierunkach,
ręka szybko się męczy, zwłaszcza podczas pisania.
 
7
 
Chwyt szczypcowy z palcami zgiętymi w dłoni - nie pozwala na swobodny ruch nadgarstka na podkładce,
ręka jest napięta ("skurczona").
 
7
Chwyt klajstrowy - ręka zwykle nie jest ułożona na podłożu, ruch pochodzi z całej dłoni i łokcia,
dziecko ma trudności z utrzymaniem kształtu liter, nie mieści się w liniach.
 
10
 
Chwyt młotkowy - chwyt kurczowy, ręka nie jest jeszcze rozluźniona,
zwykle pojawia się u dzieci, które zaczynają chwytać ołówek.
 

Czym grozi nieprawidłowy chwyt?

Zła technika chwytania ołówka to jak... no, używanie wachlarza podczas tornado! To może się nie skończyć dobrze. Więc unikajmy chwytu papierosowego jak ognia (dosłownie)!

A jeśli twoje dziecko przyjmuje pozycję "klajstrową", to oznacza tylko jedno - większe kłopoty niż w labiryncie na końcu świata!

Jak jako rodzic możesz pomóc dziecku wypracować właściwy chwyt?
Rozpoczynając naukę pisania, należy zwrócić uwagę na wybór odpowiednich przyborów do pisania. Te dobrej jakości pozostawiają za sobą zauważalny jednolity ślad po przyłożeniu odpowiedniego nacisku, są łatwe do trzymania przez dziecko i intuicyjnie pomagają mu w prawidłowym chwycie. Wybierz przybory do pisania razem z dzieckiem - będzie ono czerpać więcej radości z pisania i rysowania!
Kredki, ołówki
Przy wyborze zwracamy uwagę na fakt, że powinny mieć miękki i wysokiej jakości grafit, który pozostawia intensywny ślad i kolor bez konieczności wywierania przez dziecko nadmiernego nacisku. Eksperci polecają ołówki i kredki, które intuicyjnie prowadzą dziecko do prawidłowego chwytu np. kredki STABILO EASYcolors o ergonomicznym trójkątnym kształcie.   

1

Pamiętajmy, że nauka pisania to podróż, a prawidłowy chwyt jest naszym mapą do sukcesu! Zadbajmy o to, by nasze dzieci miały najlepsze narzędzia do osiągnięcia swoich celów!

 

 

 

 

------------------------

bannerbiurfol

 
 

Wybrane ogłoszenia

Połączenie elegancji z trendami
Nowość w ofercie Rafcom.
Przepiękne plecaki - 2 propozycje.
Piórnik z najmodniejszej ostatnio kolekcji BESTIES ...
Najlepsza licencja tego roku!
Super miękki notes/pamiętnik Squishy - Jednorożec ...
Poszukiwani pracownicy
Książeczka idealna dla małych i dużych modniś. ...
Nowy wymiar biurowej elegancji!

Losowo wybrane artykuły branżowe

  • CLAIREFONTAINE oficjalnie w portfolio Amex

    W sezonie 2024 Amex Stationery przedstawi swoim klientom legendarną markę Clairefontaine. W pierwszym etapie będzie to dostępna na wyłączność kolekcja charakterystycznych zeszytów i brulionów, które po raz pierwszy zostały dostosowane do specyfikacji i potrzeb polskiego konsumenta. „Jesteśmy zaszczyceni, mogąc wprowadzać na rynek polski kolejną tak zasłużoną dla naszej branży markę. Magiczne doświadczenie z pisania po papierze tej klasy to coś co nasi klienci z pewnością docenią. Warto było czekać.” – powiedział Artur Romanowski, Prezes Zarządu Amex Stationery sp. z o.o.

    Więcej…  
  • Nowe, eleganckie, biurkowe dyspensery do taśm

    Klejenie w dobrym stylu to zadanie dla marki tesa, która ułatwia i uprzyjemnia każde zadanie. To właśnie dlatego, wydawać by się mogło tak mało ważne produkty zaskakują niepowtarzalnym designem. Nowe, eleganckie, biurkowe dyspensery do taśm samoprzylepnych tesafilm? chociaż są bardzo lekkie, to mocno i pewnie trzymają się powierzchni w wybranym miejscu biurka. W połączeniu z kolorami, w jakich są oferowane to naprawdę ciekawy produkt.

    Więcej…