Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Wszyscy marzymy o tym, że kiedyś w przyszłości nasze dzieci, w moim przypadku córki, będą wyróżniały się między innymi kreatywnością. Cecha bardzo pożądana w świecie ludzi takich jak ja, wbitych w schematy przez szkołę i środowisko. Jednak o rozwijanie kreatywności trzeba zadbać bardzo wcześnie.

Kreatywne czyli odkrywane z ciekawością

Dziecko najlepiej uczy się przez doświadczanie. Najważniejszym aspektem wszelkich zajęć twórczych takich jak na przykład zabawy plastyczne jest nabywanie poczucia sprawstwa. Bardzo ważna jest świadomość, że to ja sam jestem autorem tego co robię, popełniam błędy, pokonuję przeszkody, co w efekcie daje mi możliwość bycia krytycznym wobec siebie. W ten sposób nasze dzieci przygotowują się do radzenia sobie w życiu z trudnościami bądź przeszkodami. Dlaczego poczucie sprawstwa jest tak istotne w rozwoju naszych dzieci? Bo jest podłożem odwagi w poznawaniu świata, wytrwałości w działaniu i samodzielności, poczucia własnej wartości oraz realistycznej samooceny. By jednak to wszystko się zadziało musimy nie tylko dać dzieciom taką możliwość – w domu lub na warsztatach, ale również NIE WTRĄCAĆ SIĘ w ich samodzielne działania. Niezależnie od tego, jak uczucie poprawiania jest w nas silne, a schematyczne działanie mocno zakorzenione.

Zapewne każdy z nas przyzna, że niesamowitą radość oraz satysfakcję daje dążenie do wychowania dzieci utalentowanych na swój indywidualny sposób. Musimy jednak pamiętać, że dziecko nie ma być retrospekcją naszych niespełnionych ambicji. Uwielbiam patrzeć z boku jak nasze córki poznają świat wszystkimi zmysłami. Jak próbują radzić sobie po swojemu z przeszkodami, jak podejmują wyzwania. Jestem im wsparciem – stoję z boku i nie wtrącam się w ich działa, a jednocześnie kiedy potrzebują mojej pomocy wiedzą, że mogą na mnie liczyć. Tak naprawdę dzieci = kreatywność. Pewnie nie raz pomyśleliście bądź powiedzieliście “jak to moje dziecko jest kreatywne, w życiu bym nie wpadł/a na taki pomysł”, często niekoniecznie w pozytywnym tonie ;). Tak już jest z dziećmi, że ich małym światem rządzi ciekawość czyli sprawdzanie jak wszystko dokoła funkcjonuje i jaki skutek będzie mieć wymyślone przez nie działanie. Doświadczanie i eksperymentowanie, które to szczególnie spędza rodzicom sen z powiek. Nie mniej jednak wszystkie te czynniki wpływają na późniejsze życie i samorealizację.

By dać dzieciom możliwość doświadczania i eksperymentowania, a przy okazji nie rwać włosów z głowy nad zdemolowanym mieszkaniem można poszukać dedykowanych dla określonych kategorii wiekowych warsztatów kreatywnych, gdzie dziecko będzie miało możliwość się pobrudzić, otworzyć na coś nowego, przełamać bariery sensoryczne czyli po prostu być dzieckiem. Nasze córki miały niedawno okazję uczestniczyć w takich warsztatach organizowanych przez firmę Get Dirty, podczas których … no właśnie, zaraz się dowiecie!

Get Dirty – pobrudź się! Twórcze warsztaty tematyczne w Family Cafe Centrum Kreatywnego Rozwoju

Nie, nie brałam odzieży na zmianę ponieważ w ramach warsztatów można było wypożyczyć kombinezon Get Dirty® , dzięki któremu ubrania pozostały w nienaruszonym stanie, jedynie rączki i stopki oraz ewentualnie buźki trzeba było domyć. Kombinezony są paro-przepuszczalne więc dzieci nie pociły się i miały komfort swobodnej zabawy.

Zanim cała grupa się zebrała dzieci już miały możliwość swobodnej zabawy kredkami i mazakami na macie. Mata i worek Get Dirty®  to niewątpliwie ciekawy produkt. Już na początku zwróciłam na nią uwagę przez wzgląd na ładny design, a kiedy dowiedziałam się, że dzieci mogą po niej swobodnie rysować i malować, a by znów była czysta wystarczy ją wyprać, zrobiła na mnie niesamowite wrażenie. Mieć w domu taki gadżet to super sprawa, dajesz małym Picassom ją do zabawy i zasadniczo nie martwisz się o tapicerkę mebli.

Tak więc dzieci rozkręcały się na macie, a te które były tu po raz pierwszy poznawały miejsce. W tym czasie organizatorki dokonywały ostatnich przygotowań i kiedy już wszystkie dzieci miały na sobie kombinezony i były gotowe rozpoczęła się zabawa.

Na początek ratowanie społeczeństwa z lodowej pułapki. Dzieci miały za zadanie uratować smerfy z lodu i glutków. Udawało się sprytem i techniką, do której mali zdobywcy dochodzili sami z niewielką pomocą. Szaleństwo i radość, miło było patrzeć z jakim zaangażowaniem dzieciaki próbowały uwolnić małych bohaterów znanej wszystkim bajki. Nawet te początkowo nieprzekonane zdawały się ulegać sugestii grupy i ostrożnie próbowały dotykać, być może nieznanego. Tym samym przełamywały bariery sensoryczne.

Kolejna zabawa polegała na wyłowieniu małych, tajemniczych kuleczek z glutków. Tu nawet nasza młodsza córka, która niespecjalnie lubi takie doznania sensoryczne była tak ciekawa tych kuleczek, że spędziła nad pojemnikiem długi czas. Robiło na niej wrażenie również to, że kuleczki po wyjęciu z glutków zmieniają kolor z zielonego na niebieski. Wykładała je paluszkami do przygotowanego pojemniczka, a kiedy miała ich już dużo wrzucała je spowrotem i tak w kółko.

Innym zadaniem warsztatowym było malowanie masek. Każde dziecko wybierało sobie maskę i miało do dyspozycji pędzle oraz farby do jej ozdobienia. Przyznam, że byłam zafascynowana tym, jak nasza niespełna dwulatka radziła sobie z malowaniem pędzlem. Ćwiczyłyśmy kolory oraz motorykę małą. Starsza córa to już profesjonalistka w malowaniu więc nie było to dla niej wyzwaniem, a jedynie dobrą zabawą. Jako obserwator z boku byłam ciekawa czy któreś dziecko zamiast pędzla do malowania użyje rączek. Niestety, siłą sugestii dzieci zgodnie użyły dedykowanego do malowania narzędzia. Jak myślicie, z czego u – z natury ciekawskich dzieci – wynikają bariery sensoryczne dotyczące brudzenia rąk farbą (lub innymi substancjami) ?? Coś Wam przychodzi do głowy?? ????


Teraz dam trochę fioletu, a później to wszystko rozmażę!
Kto zgadnie gdzie jest Beatka? ????

Po pierwszej części nadszedł czas na drobny poczęstunek i chwilę odpoczynku przed kolejnymi wyzwaniami.

Hmm dotknę i sprawdzę czy to jadalne … ????

Po posileniu się dzieci dostały do rąk pistolety z farbą i kartonową ścianę wielkiego pudła, która służyła za tarczę. Miało być kolorowo i było! To niesamowite jak dzieci cieszą się z tego, że mogą coś pomazać, ubrudzić, pokryć farbą. Im brudniej tym lepsza zabawa. Byli śmiałkowie, których stopień ciekawości był wyższy i badali wnętrze kartonu w czasie, gdy pozostali strzelali do niego farbą. Co to była za zabawa!

Kiedy dzieci zaspokoiły swoją potrzebę niszczenia i wyczerpały nieco energii nadszedł czas na kolejne prace kreatywne. Tym razem każde z nich wybierało swojego superbohatera, kolorowało go i wkładało w ramkę. Kolejnym krokiem było ozdabianie ramki według własnego pomysłu. Młodsza córka była już trochę zmęczona przed drzemką i z nadmiaru wrażeń więc udała się do zabawy w kąciku z zabawkami, natomiast starsza z namaszczeniem tworzyła swoje dzieło. Wybrała też superbohaterkę dla siostry. Była dumna ze swojego dzieła, które obecnie zdobi jej biurko.

Mamo nie patrz, to będzie niespodzianka!

Ostatnie zadanie kreatywne było niezwykle pomysłowe. Telewizor z pudełka po butach. Okazało się, że to bardzo proste w wykonaniu, a dało dzieciom wiele radości. Wystarczy pudełko po butach z wyciętymi w bocznych ściankach otworami i długi kawałek papieru szerokości naszych otworów. Na papierze malujemy różne scenki, u nas było to słoneczko, chmurki, kwiaty, tęcze itp. Później gotowy rysunek przesuwamy przez otwory i ciągniemy tworząc film.

warsztaty kreatywne
Telewizor z własnoręcznie wykonaną bajką? To możliwe!

Mamy swój telewizor w domu i kto nas odwiedza jest zapraszany na prezentację bajki made by Pati.

kreatywne
Pati pomaga Pani Asi uporządkować pisaki

Podsumowując – to było jedno z tych wydarzeń, które dziecko będzie długo wspominać zarówno dzięki dużej ilości wrażeń i bodźców, jak również dzięki pamiątkom w postaci samodzielnie wykonanych projektów (maska, ramka, telewizor). To również ispiracja dla innych organizatorów tego typu wydarzeń, by takich warsztatów i doznań podczas jednego spotkania dzieci miały jak najwięcej, tak jak to było w tym przypadku.

Jakiś czas temu pisałam Wam o integracji sensorycznej i o tym, jak ważna jest w rozwoju każdego dziecka oraz ile szkód przynoszą jej zaburzenia. Powinniśmy dać dziecku możliwość poznawania świata wszystkimi zmysłami bo to inwestycja w jego prawidłowy rozwój w przyszłości. Jeśli nie mamy warunków w domu szukajmy miejsc i wydarzeń takich jak powyższe, gdzie dzieci będą miały okazję do tego typu nauki poprzez zabawę.

Cieszę się, że są takie firmy jak Get Dirty, które nie tylko wymyślają produkty pomagające nam rodzicom dawać dziecku możliwość poznawania świata wszystkimi zmysłami, ale również organizują tego typu wydarzenia.

Organizator warsztatów

Miejsce warsztatów

Autor wpisu:

Rodzicielnik

Wybrane ogłoszenia

Polska marka artykułów czyszczących.
Samoprzylepne uchwyty do większości rodzajów kabli ...
Nowa oferta marki JOVI.
Teczka wolnostojąca z 13 przegródkami.
Poszukujemy osoby chętnej dołączyć do naszego zesp ...

Losowo wybrane artykuły branżowe

  • #OpenBox z firmą HAMELIN - wrzesień 2020

    Mybaq to marka firmy Hamelin, która trafiła na rynek w 2018 roku. Nazwa oraz logo zostały wybrane w ramach ankiety przeprowadzonej wśród uczniów szkół podstawowych i średnich i to właśnie to, między innymi, czyni ją wyjątkową. W ofercie MyBaq znaleźć można szeroki wachlarz plecaków i tornistrów z różnymi udogodnieniami dla uczniów w różnym wieku. My prezentujemy Wam paczkę przygotowaną dla chłopca.

    Więcej…  
  • Videoreportaże z targów w firmie ABRO

    Na ten dzień czekał każdy branżysta. Nikt nie wiedział kiedy to nastąpi. Jednak 5 sierpnia w hotelu Trylogia w Zielonce w końcu się spotkaliśmy. Firma ABRO, przestrzegając oczywiście wszelkich obostrzeń sanitarnych zaprosiła prawie 40 wystawców i 130 firm.

    Więcej…