Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Nic tak nie cieszy dzieci jak wspólna zabawa z rodzicami. Jako rodzice, odpowiedzmy sobie jednak na pytanie: ile razy zdarzyło się, że nasza pociecha domagała się naszej uwagi, ale byliśmy zbyt zajęci pozornie ważniejszymi obowiązkami? W dobie chronicznego braku czasu, warto pamiętać, że wspólne chwile spędzone z dzieckiem, to najpiękniejszy prezent, jaki możemy mu podarować. Czy współcześni rodzice mają czas dla swoich dzieci?

Badanie przeprowadzone przez platformę edukacyjną Squla.pl „Dzieci po szkole – wolne czy zajęte?” pokazało, że rodzice najczęściej spędzają z dzieckiem czas na takich aktywnościach, jak zabawa na podwórku, rozmowa czy oglądanie TV. Te czynności, które wymagają wyjścia „na miasto” zdarzają się sporadycznie – tylko dla 15% rodziców wyjście do kina, teatru czy muzeum, to najczęstsza aktywność z dzieckiem w czasie wolnym.

Spacer cenniejszy niż zabawka 

Każdy rodzic chciałby mieć ze swoim dzieckiem relację opartą na przyjaźni i zaufaniu. Podstawą do trwałej więzi są wspólne wspomnienia, które w przyszłości dla naszych pociech będą najbardziej cenną pamiątką z dzieciństwa. Ważne jednak, by przebywając z dzieckiem, wykorzystywać ten czas jak najpełniej, w sposób kreatywny i mądry. Jak wynika z badania Squli, aż 72% rodziców spędza czas wolny z dziećmi na świeżym powietrzu, a co trzeci rodzic przeznacza ten czas na wspólne oglądanie telewizji.

Bardziej wartościowe od kilku godzin oglądania filmów będzie przygotowanie posiłku, wyjście na spacer czy do teatru. Wyjazd w góry czy maraton gier planszowych z pewnością znaczyć będą więcej niż kolejna pluszowa maskotka. Często rodzice o tym zapominają i kupują swoim pociechom drogie prezenty, łudząc się, że w jakimś stopniu zastąpi to czas, który powinni spędzić z dzieckiem.

Wspólna nauka nie musi być nudna

Badanie „Dzieci po szkole – wolne czy zajęte?” pokazało, że ¼ rodziców codziennie pomaga dziecku przy odrabianiu prac domowych. Warto od początku przekonywać dziecko, że nauka nie musi oznaczać żmudnego rozwiązywania zadań matematycznych czy „wkuwania” skomplikowanych wzorów, a wspólna nauka może być ogromną frajdą.

Nowe technologie oferują dziś szerokie możliwości wspierania nauki w sposób ciekawy i kreatywny, oczywiście przy ich mądrym wykorzystaniu – mówi Ola Żdżarska, koordynator treści edukacyjnych w Squla.pl – Przykładem może być platforma edukacyjna Squla.pl, za pomocą której dzieci wraz z rodzicami mogą poprzez zabawę, gry i testy dostępne online, powtarzać wiedzę zdobytą w szkole. 

 

Dziecko u sterów 

Planując wspólny czas z dzieckiem, staramy się wymyślić zajęcia, które będą zgodne z potrzebami naszej pociechy, ale też sprawią nam przyjemność. Czasami jednak warto oddać im kontrolę i pozwolić, by danego dnia to dzieci zaplanowały wasz wolny czas. Jeśli zechcą zrobić fort na środku salonu i bawić się w nim cały dzień – pozwól na to.

Spędzanie czasu z rodzicami jest kluczowym zajęciem, które pozwala nawiązać trwałą więź z bliskimi osobami i zbuduje w dziecku poczucie bycia ważnym i kochanym – podkreśla Monika Perkowska, psycholog dziecięcy – Rodzice powinni pamiętać, że to oni są podstawowymi opiekunami dziecka i ich obowiązkiem jest dbanie o rozwój emocjonalny pociechy poprzez wspólnie spędzony czas. Nikt bowiem nie jest w stanie zastąpić rodzica i jego miłości. Czas z dzieckiem warto wykorzystać na swobodną zabawę, rozmowy, spacery oraz aktywności, które będą atrakcyjne zarówno dla dziecka, jak i dla nas. Bo to właśnie czynności, które kojarzą nam się z przyjemnością bycia razem najlepiej pozwalają budować bliskość i więź.

 

Jeśli zabawka to tylko kreatywna

Wielokrotnie na naszym portalu pokazywaliśmy zabawki, które nie tylko pobudzają wyobraźnię dziecka ale przede wszystkim uaktywniają całe rodziny do spędzenia wspólnego czasu. Jeśli na bieżąco śledzisz nasze wiadomości Drogi Czytelniku to zapewne wielokrotnie poznawałeś już produkty marki PAULINDA. Idealne dla dzieci od 3 do 10 roku życia mogą sprawić frajdę całej rodzinie. Zestaw zwierzątek, które należy wykonać zgodnie z instrukcją z ciastopianki gwarantuje nie tylko długą i fajną zabawę, ale także pobudza sprawność manualną malca. 


Jak stworzyć potwora z ciasto-pianki marki PAULINDA?


Równie inspirującą atrakcję da tworzenie chociażby okazjonalnych dekoracji do domu z wszelkiego rodzaju mas. Masa papierowa, glinka, zwykła plastelina dadzą upust twórczości całej rodzinie. Obecnie rynek oferuje naprawdę dużo możliwości, zanim więc włączymy telewizor, albo "pozbędziemy" się naszych maluchów na chwilkę, spróbujmy razem z nimi wejść do krainy fantazji. Kolorowy świat wyobraźni, który sami sobie stworzymy może być być i dla nas dorosłych ciekawą odskocznią od codzienności. Co o tym sądzicie?


Jak stworzyć jesienne liście z masy papierowej JOVI?

 1 Badanie „Dzieci po szkole – wolne czy zajęte” przeprowadzone przez SW Research
na zlecenie platformy edukacyjnej Squla.pl, na grupie 1022 rodziców dzieci
w wieku 6-12 lat, metodą CAWI, w lipcu 2016 roku.

Wybrane ogłoszenia

Polska marka artykułów czyszczących.
Pióra wieczne i kulkowe na naboje.
Totalny hit sprzedażowy!!
Kolorowe maseczki w dwóch rozmiarach.
Idealne do tworzenia zestawów prezentowych.
Idealna dla dzieci i dorosłych.
Idealna do domowego biura.
Wesołe, miłosne o wersja "zrobione".

Losowo wybrane artykuły branżowe

 • Zwiększanie bezpieczeństwa cyfrowych danych

  W mediach regularnie pojawiają się doniesienia na temat firm, które przypadkowo tracą dane, zarówno w formie cyfrowej, jak i papierowej (w formie wydruków).

  Więcej…  
 • Za co kocham kalendarze Top-2000?

  Kiedyś wydawał mi się zbędny. Dziś nie wyobrażam sobie bez niego życia. Kalendarz książkowy w formacie B5 to wybór, którego dokonuję niezmiennie od kilku lat. Dlaczego stawiam zazwyczaj na markę Top-2000? O tym w artykule.

  Więcej…