Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
 • Sprawdziliśmy rowerki, hulajnogi oraz akumulatorowe samochody i motorki dla dzieci.
 • Testowaliśmy wytrzymałość, odporność na wstrząsy i zderzenia. Mierzyliśmy maksymalną prędkość i badaliśmy mechanizmy blokujące.
 • Zakwestionowaliśmy 23 zabawki na 40 skontrolowanych. Głównie ze względu na błędy w oznakowaniu i wadliwe konstrukcje.

Sprawdź wykazy przebadanych zabawek.

WAŻNE!

Prezes UOKiK wraz z Inspekcją Handlową dba o to, by do konsumentów trafiały tylko bezpieczne produkty. To szczególnie ważne, gdy dotyczy najmłodszych. Planując kontrole, Prezes UOKiK uwzględnia sezonowość oraz trendy panujące na danym rynku, aby elastycznie reagować na różne zjawiska i mody. Przedsiębiorców typujemy na podstawie monitoringu własnego oraz wyników wcześniejszych kontroli.  Uwzględniamy też sygnały medialne, informacje od konsumentów i przedsiębiorców.

Efekty badania UOKIK

Kto, co i kiedy?

Badanie zostało przeprowadzone w 5 wojewódzkich inspektoratach IH w Bydgoszczy, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Warszawie, w okresie od stycznia do kwietnia 2023 r. W tym okresie sprawdzono oznakowanie 15 modeli pojazdów akumulatorowych. W tym samym czasie, wojewódzkie inspektoraty IH w Katowicach, Lublinie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu sprawdziły oznakowanie 25 modeli rowerków i hulajnóg dziecięcych. Eksperci zbadali też parametry mechaniczne wszystkich produktów.

Podczas testów sprawdzono producentów, sprzedawców hurtowych, a także sklepy detaliczne i wielkopowierzchniowe. Wszystkie zbadane pojazdy akumulatorowe pochodziły z Chin. Natomiast rowerki i hulajnogi dziecięce z Chin (20), Francji (1) i Polski (4)

W okresie od listopada do grudnia 2022 r. sprawdzono oznakowanie 30 modeli zabawek miękkich. Wszystkie produkty były również weryfikowane w laboratorium ? eksperci kontrolowali ich właściwości fizyczno-mechaniczne.

Inspektorzy weryfikowali, czy produkty posiadają:  

? prawidłową dokumentację techniczną, w tym deklaracje zgodności,

? dane identyfikacyjne producenta lub importera,

? informacje identyfikujące zabawkę,

? znak CE,

? poprawną instrukcję w języku polskim. 

Na 15 modeli pojazdów akumulatorowych w 9 stwierdzono nieprawidłowości.

W 3 przypadkach:

? nieprawidłowa instrukcja użytkowania lub jej brak oraz brak wymaganych ostrzeżeń

Efekt: Konsument nie ma odpowiedniej informacji o sposobie użytkowania zabawki i może robić to w nieodpowiedni sposób.


Lista produktów z zastrzeżeniami UOKIK

MOTOR NA AKUMULATOR, ART. Nr: 144240

ARTYK Sp. z o.o

Niewłaściwe odstępy między tylnym kołem a ramą oraz między kółkami treningowymi a płaskownikiem, na którym są zamocowane.

Pojazd Aprilia Dorsoduro 900 Item No: A007, PA.A007.Sz, numer seryjny 120/21

Ramiz Sp. z o.o. Sp.K

Niewłaściwe odległości pomiędzy częściami przemieszczającymi się metalowej stopki sprężynowej i jej mocowania.

Motor dziecięcy na akumulator 154348 w kolorze czarnym z białymi elementami

Artyk Sp. z o.o.

Niewłaściwe odstępy między tylnym kołem, a ramą oraz między kółkami treningowymi a płaskownikiem, na którym są zamocowane.

Na 25 modeli rowerków i hulajnóg dziecięcych 9 miało nieprawidłowości.

W 3 przypadkach:

? brak ostrzeżeń, instrukcji użytkowania

Efekt: Konsument nie ma odpowiedniej informacji o sposobie użytkowania zabawki i może robić to w nieodpowiedni sposób.

W 3 przypadkach:

? brak danych producenta i importera

Efekt: Utrudnienie dla organów kontroli lub dochodzenia praw przez konsumenta.

W 3 przypadkach:

? brak znaku CE oraz deklaracji zgodności

Efekt: Brak pewności, czy zabawka spełnia obowiązujące wymagania.

 


Lista produktów z zastrzeżeniami UOKIK

Hulajnoga dziecięca NILS FUN HLB15 MINT

ABISAL Sp. z o.o

Niezadziałanie blokad zabezpieczających regulację wysokości rurki kierownicy oraz oddzielenie się jej od hulajnogi. Zaniżona średnica przednich kół.

Hulajnoga YM-SCT-7 GREEN w kolorze zielonym

ediLANDIA

Niezadziałanie blokad zabezpieczających regulację wysokości rurki kierownicy oraz oddzielenie się jej od hulajnogi. Zaniżona średnica przednich kół.

Hulajnoga 3-kołowa TK02 LETTERS, BYX3/2021

BESCOMO sp. z o. o.

Nieodpowiednia średnica przednich kół.

Trójkołowa hulajnoga dziecięca METEOR model TUCAN, symbol art. 22662

MARKARTUR

Nieodpowiednia wytrzymalość.

Hulajnoga dwukołowa, Art. No. 9921, SER:202012

SEVEN POLSKA S.C. Rafał Goldmann, Katarzyna Sarnat Hofman

Zaniżona średnica przednich kół.
Hulajnoga dla dzieci SCOOTER (granatowa z koszyczkiem i oświetleniem po bokach podestu oraz miejscem na baterie od spodu podestu, dekorowana naklejkami. Brak znaku minimalnego wsunięcia trzonu kierownicy. Niewłaściwy wymiar zakończeń uchwytów dla rąk.
Hulajnoga dla dzieci SCOOTER S107 (kolor seledynowy) Brak znaku minimalnego wsunięcia trzonu kierownicy. Nie zadziałanie podczas badania blokady zabezpieczającej regulację wysokości rurki kierownicy Niewłaściwy wymiar zakończeń uchwytu dla rąk.

Hulajnoga: skutery ITEM NO: 381- 0C00771

ROZPOCZĘCIE HANDLOWE BARDON SP. Z O.O.

Zaniżona średnica końcówki lewego i prawego uchwytu kierownicy.

Hulajnoga 3 kołowa TK02 SKY BLUE

BESCOMO Sp. z o. o.

Odłączenie się rurki kierownicy od pomostu hulajnogi.

Badania laboratoryjne

Badając produkty sprawdzaliśmy wytrzymałość statyczną - jak masa dziecka oddziałuje na zabawkę,

oraz wytrzymałość dynamiczną- symulowaliśmy uderzenia w przeszkodę (np. krawężnik).

Mierzyliśmy też maksymalną prędkość zabawki, średnice kół i odległości między częściami ruchomymi.

Badaliśmy również poprawność działania mechanizmów blokujących.

Dzięki takim badaniom weryfikujemy, czy:

? zabawki są trwałe i solidne,

? między ruchomymi częściami zabawek nie powstają szczeliny i otwory, w których mogą utknąć części ciała dziecka,

? mechanizmy blokujące działają poprawnie i spełniają swoją funkcję,

? zabawki nie mają łatwo odłączalnych małych elementów, którymi dziecko może się udławić.

Wyniki badań laboratoryjnych

Na 15 modeli pojazdów akumulatorowych 3 zostały zakwestionowane.

Najczęściej występujące nieprawidłowości (patrz tabela wyżej):

? w 2 przypadkach ? niewłaściwe odstępy między tylnym kołem a ramą oraz między kółkami treningowymi a płaskownikiem, na którym są zamocowane,

? w 1 przypadku ? niewłaściwe odległości pomiędzy przemieszczającymi się częściami metalowej stopki sprężynowej i jej mocowania

Na 25 modeli rowerków i hulajnóg dziecięcych zostało zakwestionowanych 9 hulajnóg. Najczęściej występujące nieprawidłowości:

? w 4 przypadkach ? zaniżona średnica przednich kół,

? w 3 przypadkach ? niezadziałanie blokad zabezpieczających regulację wysokości rurki kierownicy oraz oddzielenie się jej od hulajnogi,

? w 2 przypadkach ? brak znaku minimalnego wsunięcia trzonu kierownicy.

Wyniki kontroli

Wyłącznie pod kątem oznakowania i niezgodności formalnych zakwestionowaliśmy 7 pojazdów akumulatorowych. W 2 pojazdach akumulatorowych odnotowaliśmy, zarówno niezgodności formalne, jak i konstrukcyjne. Wyłącznie pod kątem oznakowania i niezgodności formalnych zakwestionowaliśmy 2 rowerki i 2 hulajnogi dziecięce. W 5 hulajnogach dziecięcych odnotowaliśmy zarówno niezgodności formalne, jak i konstrukcyjne.

Na 15 modeli pojazdów akumulatorowych 10 miało nieprawidłowości w oznakowaniu i konstrukcji. Na 25 modeli rowerków i hulajnóg dziecięcych 13 miało nieprawidłowości w oznakowania i konstrukcji. Łącznie zakwestionowaliśmy 23 zabawki na 40 skontrolowanych

Efekty kontroli

IH skierowała do Prezesa UOKiK 7 wniosków o wszczęcie postępowań administracyjnych (3 wnioski dot. pojazdów akumulatorowych oraz 4 wnioski dot. rowerków i hulajnóg dziecięcych) Ich efektem może być nałożenie kar.

W 9 przypadkach stwierdzonych niezgodności formalnych przedsiębiorcy podjęli działania naprawcze (7 modeli pojazdów akumulatorowych, 1 rowerek i 1 hulajnoga dziecięca).

Porady dla przedsiębiorców

? Kupuj od sprawdzonych dostawców.

? Sprawdzaj oznakowanie CE.

? Weryfikuj, czy do zabawki dołączona jest deklaracja, instrukcja oraz czy zabawka posiada wymagane oznakowanie. ?Sprawdź, jakie masz obowiązki jako producent, importer lub dystrybutor. Ich niedopełnienie może wiązać się z karą administracyjną.

? Za wprowadzenie do obrotu przez producenta bądź importera zabawki niezgodnej z wymaganiami (np. pod względem konstrukcyjnym) kara wynosi do 100 tys. zł.

? Za każdą niezgodność formalną kara wynosi do 10 tys. zł.

? Brak oznakowania CE ? kara wynosi do 20 tys. zł.

? Niebezpieczny produkt zgłaszany jest przez UOKiK do unijnego systemu Safety Gate RAPEX, aby nie trafił w ręce europejskich konsumentów.

Porady dla konsumentów

Upewnij się, że zabawka jest bezpieczna i dobierz ją odpowiednio do wieku malucha. Lalki, maskotki czy gryzaki dla najmłodszych nie mogą zawierać małych części ? dziecko mogłoby się nimi udławić. Obejrzyj dokładnie zabawkę, zanim podejmiesz decyzję o jej zakupie ? zweryfikuj solidność szwów, sprawdź, czy nie ma ostrych krawędzi, sztywnych lub wystających elementów. Często mała nierówność może być przyczyną du

Znak CE potwierdza zgodność z europejskimi normami. Powinien być umieszczony w sposób widoczny, czytelny i trwały na zabawce, opakowaniu lub przytwierdzonej etykiecie. To deklaracja producenta, że produkt spełnia wszystkie wymagania techniczne i prawne. Można wtedy domniemywać, że zabawka będzie bezpieczna dla małych użytkowników.

Jeśli zauważysz w hulajnodze nieprawidłowości, o których wspominamy w raporcie ? poinformuj o tym producenta lub importera (dystrybutora) oraz Inspekcję Handlową z Twojego województwa. Sprawdź, czy Twoje urządzenia są bezpieczne i nie znajdują się w naszym rejestrze - ogłoszenia publikowane na stronie UOKiK. Jeśli tak, postępuj zgodnie z zawartymi tam wskazówkami.

 


 

Wybrane ogłoszenia

Pióra wieczne i kulkowe na naboje.
Fluo marki Main Paper
Książeczka idealna dla małych i dużych modniś. ...
Idealny dla każdego
Kredki ołówkowe ścieralne 12 kol.
Poszukiwany handlowiec!
Poszukiwany przedstawiciel handlowy!!
Młodzież miała wyzwanie...
Fabryka biżuteriiFabryka biżuterii
Sprzedam105 PLN (najniższa cena rynkowa)
Zestaw do tworzenia bransoletek.
Przyjaciel na Dobre i Złe Chwile

Losowo wybrane artykuły branżowe

 • Targi Zabawek w Euro-Trade' wrzesień 2019 - videorelacja

  Targi we wrześniu, które co roku goszczą liczną grupę dostawców i teraz nie zawiodły. Było naprawdę kolorowo i świątecznie. W naszym video zebraliśmy prezentacje produktów, które idealnie przyjmą się do sprzedaży. Zabawki, gry, artykuły świąteczne - tegoroczna edycja była wyjątkowa - targi odwiedzili i dorośli i dzieci.

  Więcej…  
 • Ten rok okazał się wyjątkowy

  Ostatnia wizyta w firmie RAFCOM miała miejsce 2 miesiące przed nową rzeczywistością. Covid zburzył nasz coroczny system pracy, w którym na stałe swoje miejsce miały wizyty w firmie z Reguł dostarczającej na rynek materiały eksploatacyjne marki PRISM.

  Więcej…