Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Nie jesteśmy wróżkami, jednak wiemy jedno - człowiek żyjący współcześnie, a ten urodzony 100 lat temu wygląda nieco inaczej. Dlaczego? Najpierw przyglądnijmy się otoczeniu, w którym obecnie się obracamy. 

O tym, że otoczenie może wpływać na wygląd człowieka na wiele sposobów, wszyscy wiemy. Przyjrzyjcie się chociażby swoim prababciom. Wszystkie z nich ledwo przekroczyły 160 cm wzrostu. Dziadkowie nasi także nie grzeszyli posturą. Dlaczego więc już dziś jeseśmy inni? Wpływ na to ma kilka istotnych czynników:

 • Dieta: Dieta może wpływać na zdrowie i rozwój człowieka, a także na jego wygląd. Na przykład dieta bogata w owoce, warzywa i zboża pełnoziarniste może pomóc w zapobieganiu przedwczesnemu starzeniu się i poprawie zdrowia skóry.
  Obraz: Zdrowa dieta
 • Aktywność fizyczna: Aktywność fizyczna jest ważna dla ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia, a także może pomóc w utrzymaniu prawidłowego wagi i kształtu ciała.
  Obraz: Aktywność fizyczna
 • Zanieczyszczenie: Znieczyszczenie powietrza i wody może powodować uszkodzenia komórek i tkanek, co może prowadzić do przedwczesnego starzenia się i innych problemów zdrowotnych.
  Obraz: Znieczyszczenie
 • Słońce: Promieniowanie słoneczne może powodować uszkodzenia skóry, w tym raka skóry. Dlatego ważne jest, aby nosić krem ​​z filtrem przeciwsłonecznym i ochronną odzież, gdy jesteś na zewnątrz.
  Obraz: Promieniowanie słoneczne
 • Palenie: Palenie tytoniu może powodować uszkodzenia skóry i innych organów wewnętrznych, a także może przyspieszyć proces starzenia się.
  Obraz: Palenie tytoniu

 A jak otoczenie może wpływać na wygląd człowieka:Oto kilka konkretnych przykładów:

 • **Ludzie, którzy mieszkają w regionach o dużej zanieczyszczeniu powietrza, są bardziej narażeni na rozwój chorób płuc i serca, a także mogą mieć większą skłonność do przedwczesnego starzenia się.
 • **Ludzie, którzy żyją w regionach o dużym nasłonecznieniu, są bardziej narażeni na rozwój raka skóry i innych problemów skórnych.
 • **Ludzie, którzy uprawiają regularnie aktywność fizyczną, mają tendencję do posiadania niższego ciśnienia krwi, niższego poziomu cholesterolu i mniejszej masy ciała, co może prowadzić do bardziej atrakcyjnego wyglądu.

Ważne jest, aby pamiętać, że otoczenie jest tylko jednym z wielu czynników wpływających na wygląd człowieka. Inne czynniki, takie jak genetyka, dieta i styl życia, również odgrywają rolę.

 

Człowiek za 25 lat!

Dzięki sztucznej inteligencji pewna firma wygenerowała obrazek, który pokazuje, jak potencjalnie będzie wyglądał pracownik przyszłości za ćwierć wieku. Nietrudno się domyślić, że siedzący tryb życia i praca zdalna wcale nie wpływają pozytywnie na wygląd fizyczny, jednak taki widok nawet największych pesymistów może wprawić w osłupienie.

1. Garb, worki pod oczami i otyłość

Cienie i worki pod oczami, zgarbiona postawa, otyłość brzuszna, cofnięty podbródek. To niektóre cechy potencjalnego pracownika biurowego za 25 lat. Model człowieka za 25 lat ma też niechlujną fryzurę, krzaczaste brwi i mało optymistyczny wyraz twarzy. Jest ubrany w domowy strój: koszulkę i za małe, różowe spodnie od piżamy, a na nogach ma kapcie.

To oczywiście wizualizacja potencjalnych skutków pracy zdalnej, związanej z długimi godzinami spędzonymi przed ekranem monitora. W życiu pracownika przyszłości nie ma miejsca na aktywność fizyczną, co pokazuje jego sylwetka. Niechlujny wygląd ma sugerować, że pracownik przyszłości zanurzony w wirtualnym świecie nie ma czasu lub chęci na spotkania z innymi ludźmi.

2. Godziny przed komputerem - 10 skutków dla zdrowia

Firma pod opublikowanym obrazkiem zadaje retoryczne pytanie: Czy więcej wolnego czasu i większa niezależność wynikająca z rezygnacji z dojazdów do i z pracy jest faktycznie tego warta?

Wskazuje również dziesięć skutków długotrwałej pracy zdalnej:

 • stan zapalny oczu, objawiający się zespołem suchego oka, podrażnieniami i zaczerwienieniem gałki ocznej,
 • zła postawa ciała – zaokrąglone ramiona, pochylony do przodu kark i zgarbiona postura,
 • dolegliwości bólowe i stany zapalne w obrębie dłoni będące skutkiem długotrwałego stukania w klawiaturę,
 • utrata włosów jako skutek niedoboru witaminy D, która częściowo jest syntetyzowana przez nasz organizm pod wpływem promieniowania słonecznego,
 • sińce pod oczami tworzące się na skutek wielogodzinnego wpatrywania się w ekran,
 • syndrom "text neck" – zestaw objawów związanych z przewlekłym napięciem mięśni szyi spowodowanym przez częste pochylanie głowy w dół,
 • zmarszczki – są naturalną oznaką starzejącego się ciała, jednak u osób spędzających zbyt dużo czasu przed ekranami mogą pojawiać się wcześniej i być bardziej nasilone,
 • otyłość,
 • sucha i wiotka skóra jako kolejny skutek niedoboru m.in. witaminy D,
 • permanentny wysoki poziom kortyzolu oraz adrenaliny, a wraz z nimi wyższe ryzyko wielu schorzeń, np. chorób serca.

Bardziej optymistyczny obraz pracownika za 25 lat, acz nadal dość nie za ciekawy, wskazuje na kolejne charakterystyczne negatywne skutki jego trybu życia. 

 • Zwiększenie wzrostu: Średni wzrost człowieka na świecie wzrósł o około 10 centymetrów w ciągu ostatnich 200 lat. W tym samym tempie wzrost będzie kontynuowany przez następne 25 lat, co oznacza, że ​​średni wzrost człowieka w 2050 roku wyniesie około 1,8 metra.

 • Zmniejszenie mózgu: Mózg człowieka osiąga swój największy rozmiar w wieku około 25 lat. Od tego momentu zaczyna się stopniowo kurczyć. W ciągu najbliższych 25 lat szacuje się, że mózg człowieka zmniejszy się o około 10%. Ta zmiana jest spowodowana postępem technologicznym, który pozwala nam coraz bardziej polegać na maszynach w wykonywaniu zadań, które wcześniej wymagały ludzkiego umysłu.

 • Zmiany skóry: Skóra jest największym organem ludzkiego ciała i jest stale narażona na działanie czynników środowiskowych, takich jak promieniowanie słoneczne, zanieczyszczenie i dym tytoniowy. W ciągu najbliższych 25 lat szacuje się, że skóra człowieka stanie się bardziej podatna na uszkodzenia spowodowane tymi czynnikami. Może to prowadzić do zwiększonego ryzyka raka skóry, przedwczesnego starzenia się i innych problemów dermatologicznych.

 • Zmiany układu kostnego: Układ kostny człowieka jest w ciągłym procesie wzrostu, naprawy i degradacji. W wieku około 30 lat proces wzrostu ustaje, a proces degradacji zaczyna dominować. W ciągu najbliższych 25 lat szacuje się, że kości człowieka staną się bardziej kruche i podatne na urazy. Może to prowadzić do zwiększonego ryzyka osteoporozy, złamań i innych problemów kostnych.

 • Zmiany układu mięśniowego: Układ mięśniowy człowieka również podlega ciągłym zmianom. W wieku około 40 lat mięśnie zaczynają tracić masę i siłę. W ciągu najbliższych 25 lat szacuje się, że mięśnie człowieka staną się jeszcze słabsze i mniej wydajne. Może to prowadzić do zwiększonego ryzyka urazów, problemów z poruszaniem się i innych problemów mięśniowo-szkieletowych.

 • Zmiany zmysłów: Zmysły człowieka, takie jak wzrok, słuch, węch, smak i dotyk, również podlegają zmianom wraz z wiekiem. W ciągu najbliższych 25 lat szacuje się, że zmysły człowieka staną się mniej ostre. Może to prowadzić do zwiększonego ryzyka wypadków, problemów z komunikacją i innych problemów związanych z percepcją.

Oczywiście, to tylko prognozy. Trudno powiedzieć z całą pewnością, jak będzie wyglądał człowiek za 25 lat. Przyszłość jest niepewna i wiele czynników, takich jak postęp technologiczny, zmiany środowiskowe i wybory społeczne, może wpłynąć na wygląd człowieka.

 

REKLAMA

mainpapergaming

Wybrane ogłoszenia

Genialna książka dla dziewczynek.
Poszukiwani pracownicy
Zestaw zakreślaczy MP Poland
Fabryka biżuteriiFabryka biżuterii
Sprzedam105 PLN (najniższa cena rynkowa)
Zestaw do tworzenia bransoletek.
Samoprzylepne uchwyty do większości rodzajów kabli ...
Przepiękne plecaki - 2 propozycje.

Losowo wybrane artykuły branżowe

 • Koronawirus może oznaczać koniec tradycyjnych open space?ów.

  Pozycja biur, mimo znaczącej roli pracy zdalnej, pozostaje niezagrożona. ? Nie ma takiej przestrzeni, która mogłaby zastąpić biurową, ze względu na kwestię socjalizacji i wspólnego spędzania czasu ? mówi Monika Szawernowska, prezes pracowni projektowej Concept Space. Zmienia się jednak podejście firm do aranżacji biur. Typowe open space?y z kilkudziesięcioma biurkami zmienią się w mniejsze przestrzenie, które można elastycznie dzielić, z pomieszczeniami pomocniczymi. Przestrzenie wspólne są projektowane dla poszczególnych działów, a nie jak przed pandemią dla wszystkich pracowników.

  Więcej…  
 • Wiosenne nowości w Amex Stationery

  Haul produktowy - organizują go głównie blogerki na swoich profilach w mediach społecznościowych. My postanowiliśmy tworzyć takie prezentacje nowości poszczególnych firm także na naszej stronie. 

  Więcej…