Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Katalog firm

News

Dodaj firmę za darmo

Znajdź nowych klientów i dostawców

Wejdź

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Wśród studentów i absolwentów szkół średnich coraz popularniejsza staje się idea gap year. Studenci wstrzymują studia, a uczniowie zaraz po zdaniu egzaminu dojrzałości nie wybierają się na uczelnie wyższe, żeby zdobyć cenne doświadczenie zagranicą. Dla nietrafionego kierunku studiów i nieudanej sesji egzaminacyjnej gap year stał się alternatywą, która jak pokazują badania, przekłada się na korzyść studentów.


Gap year polega na przerwaniu wszelkich dotychczasowych zajęć w rodzimym kraju i wyjeździe za granicę w celu zdobycia cennego doświadczenia. Zazwyczaj młodzi ludzie decydują się na taki krok w trakcie studiów – po nieudanej sesji egzaminacyjnej lub źle dobranym kierunku studiów – oraz zaraz po zdaniu egzaminu dojrzałości i obronieniu licencjatu. Chęć podszkolenia umiejętności językowych, poznania nowej kultury i sprawdzenia się w zupełnie innych sytuacjach życiowych to tylko część z powodów, dla których decydują się na gap year.
Dlaczego młode, ambitne osoby wstrzymują lub przekładają studia?
Wielu nastolatków w europejskich krajach decyduje się na gap year zaraz po ukończeniu szkoły średniej. Jak wynika z danych Nordic Institute for Studies in Innovation w Norwegii, Danii i w Turcji ponad 50% osób przed studiami decyduje się na taki krok.
- Według danych American Gap Association z roku na rok coraz więcej osób wyjeżdża na gap year. Decydują się na taki wyjazd z przeróżnych powodów. Ponad 90 % z nich chce zdobyć cenne doświadczenie, 85% wskazuje również chęć podróżowania i poznawania innych kultur, a 82% zamierza po prostu odetchnąć od nauki. Istotne dla co drugiego gap year’owicza jest także sprawdzenie możliwości studiowania za granicą, a dla 44% możliwości podjęcia pracy. Chęć nauki języka obcego przemawia za gap year do nieco ponad 40% osób. Niespełna co trzeci gap year’owicz wyjeżdża, żeby zdobyć doświadczenie zawodowe – mówi Piotr Majdan, Country Manager Education First, firmy specjalizującej się w organizowaniu wyjazdów typu gap year i zagranicznych kursów językowych.


Bo z gap year wiążą się korzyści
Lepsze wyniki w nauce. Studenci, którzy zdecydowali się na gap year, po powrocie uzyskują lepsze wyniki na uczelniach. Robert Clagett były dziekan Middlebury College zbadał, że uczniowie po roku przerwy od nauki po powrocie uzyskują względem pozostałych uczniów od 0,15 do 0,20 wyższą średnią ocen w czterostopniowej skali.
Większa szansa na zatrudnienie. Zdecydowana większość osób po „rocznej przerwie” jest bardzo zadowolona ze swojej pracy. Jak pokazują dane American Gap Association, 88% z nich twierdzi, że po gap year szanse na zatrudnienie są o wiele większe.
Otwartość na nowe doświadczenia. Poza tym, że osoby po ukończeniu szkoły średniej czują często potrzebę odetchnięcia od formalnej nauki, podczas gap year decydują się zarobić na przyszłe studia, a przy okazji poznać inną kulturę, dowiedzieć się więcej o świecie i podróżach, co sprawia, że są bardziej otwarci na nowe doświadczenia po powrocie do rodzimego kraju.
Czas na zmiany. Gap year przed rozpoczęciem studiów jest także okazją do przemyślenia obranego kierunku studiów. Wielu studentów po gap year decyduje się na zmianę planowanego wcześniej kierunku.
Świadomość finansowa.
Jak podaje portal www.teenlife.com prawie siedmiu na dziesięciu studentów twierdzi, że są bardziej świadomi finansowo, że mają mniejszy kłopot z umiejętnym oszczędzaniem względem swoich rówieśników, którzy realizują tradycyjną ścieżkę edukacji.
Gap year to nie tylko podróżowanie i poznawanie innych kultur.

Poprawienie umiejętności językowych. Gap year jest okazją do nauczenia się języka obcego lub poprawienia umiejętności językowych. Przebywanie w środowisku, które na co dzień posługuje się danym językiem, zdecydowanie najskuteczniej przekłada się na naukę języków.
Au-Pair. Osoby, które lubią dzieci, zastanawiają się nad roczną przerwą od zajęć szkolnych i nauką języka obcego, decydują się często na zagraniczny wyjazd typu Au-Pair, czyli program wymiany kulturowej. Zgodnie z założeniami programu osoba, która zostaje przyjęta przez rodzinę goszczącą jest odpowiedzialna za opiekę nad dziećmi. Poza nauką języka podczas codziennych czynności, Au-Pair powiązane jest często z kursami językowymi.
Praca i podróże. Wiele osób w ramach gap year wyjeżdża do pracy lub na zagraniczne staże, żeby zarobić pieniądze i zwiedzać kraje, w których znaleźli oferty pracy.
Poza korzyściami związanymi z nauką języków, to rozwiązanie umożliwia uzupełnienie CV o wartościową pozycję.
Wolontariat. Podczas gap year młodzi ludzie decydują się także na wolontariat.
Jest wiele możliwości związanych z pomocą potrzebującym. Bez względu na rodzaj pomocy, czy to praca w domu dziecka w Peru, czy budowa szkoły w Nepalu, jest wiele organizacji, które zachęcają osoby z całego świata do współpracy.


Podróż za przygodą. Osoby szukające przygody wyjeżdżają w roczną podróż
po krajach, podczas której poszerzają horyzonty poznając odległe kultury i nowych przyjaciół.
Podróże kształcą
Z danych statystycznych angielskiego biura podróży STA Travel, które specjalizuje się w organizowaniu wyjazdów typu gap year, wynika, że 65% osób przed rozpoczęciem studiów lub po ich ukończeniu planuje roczną przerwę. Natomiast w Stanach Zjednoczonych niektóre uniwersytety płacą studentom, żeby ci w ten sposób wykorzystali rok przerwy przed rozpoczęciem nauki. Osoby, które zdecydowały się na gap year i konstruktywnie go wykorzystały, szybciej przyswajały nowe umiejętności, zdobywały lepszą pracę i prędzej awansowały w porównaniu do pozostałych studentów, co potwierdza badanie przeprowadzone przez Andrew Martin’a z Uniwersytetu w Sydney. U osób, które powróciły po rocznej przerwie odnotowano również większą motywację oraz zaangażowanie w naukę.
Nie ma się czego obawiać
Wiele osób obawia się, że przerwanie lub przełożenie na później nauki w szkołach wyższych na rzecz gap year, może wybić je ze szkolnego rytmu i spowodować, że nie będą chciały powrócić do edukacji. Jednak jak wskazują dane American Gap Association 90% studentów nie rezygnuje ze studiów po powrocie z „rocznej przerwy”. Wynika to najprawdopodobniej z faktu, że osoby, które myślą o swoim rozwoju, zdobywaniu umiejętności, doświadczeń oraz poszerzaniu horyzontów, traktują gap year jako uzupełnienie studiów, a nie ich alternatywę.

Wybrane ogłoszenia

Idealna dla dzieci i dorosłych.
Samoprzylepne uchwyty do większości rodzajów kabli ...
Ręcznie malowane torebki.
Idealna do domowego biura.
Idealne do tworzenia zestawów prezentowych.
Pióra wieczne i kulkowe na naboje.
Podręczna drukarka etykiet
Totalna nowość w marce ESCUELA!
Flamastry artystyczne Alpino - 30 kolorów
Farby pakowane po 500 ml.

Losowo wybrane artykuły branżowe

  • Wielkanoc według blogerek

    Przed nami Święta Wielkanocne. Powoli przygotowujemy się do dekorowanie mieszkań, biur...Chcemy jednak zmotywować Was do zrobienia tego nie przy pomocy gotowych produktów. Oczywiście sklepy pełne są gadżetów, które nadadzą klimat naszemu otoczeniu, jednak my nagrodzić chcemy indywidualne podejście do tematu.

    Więcej…  
  • Pięć nowych perełek w ofercie Panta Plast

    We wrześniu minął rok od premiery nowej oferty, jaką do swojego asortymentu wprowadziła firma Panta Plast Sp. z o.o. Na początku na rynek trafiło 7 modeli artykułów piśmiennych produkowanych w Indiach. Już wtedy jednak zapowiadano sukcesywne powiększanie tej liczby. Dziś po raz kolejny jesteśmy świadkiem kolejnych premier. Na rynek polski trafi tym razem aż 5 modeli długopisów marki UniMax. 

    Więcej…