Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Drukuj

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

1 września wystartowała rejestracja do 10. edycji programu ADAMED SmartUP skierowanego do uczniów w wieku 14-18 lat zafascynowanych naukami przyrodniczymi i ścisłymi. Program umożliwi 50 najzdolniejszym udział w obozie naukowym, który wyłoni 10 laureatów nagrodzonych 10-mies. programem mentorskim. Po tym czasie trójka najlepszych otrzyma stypendia na dowolny cel związany z rozwojem naukowym.

Program ADAMED SmartUP pomaga młodym naukowcom już od 17 października 2014 r. Do dotychczasowych edycji zarejestrowało się w sumie 70 tys. uczestników, a wsparcie otrzymało 450 nastolatków, którzy teraz studiują na najbardziej prestiżowych uczelniach w Polsce i na świecie, prowadzą własne badania i pracują nad nowatorskimi rozwiązaniami na uniwersytetach czy w firmach.

Aby dostać się do programu, należy po zarejestrowaniu się na stronie www.adamedsmartup.pl wziąć udział w grze online, która zweryfikuje wiedzę i predyspozycje naukowe uczestnika oraz umiejętności analitycznego myślenia i znajdowania nieszablonowych metod działania. W tym roku gracze muszą wcielić się w naukowców przyszłości, którzy poprzez rozmaite misje budują zrównoważoną cywilizację zarówno na Ziemi, jak i poza nią.

Gracze, którzy uzyskają największą liczbę punktów, zostaną poproszeni o przesłanie aplikacji, a następnie wybrani kandydaci spotkają się z komisją rekrutacyjną. Wyłoni ona 50 uczestników lipcowego obozu naukowego na kampusie SGGW, gdzie podczas 2 intensywnych tygodni otrzymają solidną dawkę wiedzy i możliwość udziału w eksperymentach naukowych.

Następnie dziesiątka najzdolniejszych uczestników obozu zostanie objęta 10-miesięcznym programem mentorskim, podczas którego pod opieką naukowców z wiodących polskich uczelni będą mieli możliwość uczestnictwa w dopasowanych do swoich zainteresowań zajęciach, warsztatach i stażach, a także w realizacji innowacyjnych projektów.

W kolejnym roku program wyłoni 3 stypendystów, którzy otrzymają wsparcie finansowe z przeznaczeniem na dowolny cel związany z nauką i pogłębianiem wiedzy, w tym studia na najlepszych polskich i światowych uczelniach.



W 2023 roku laureatami nagrody głównej 9. edycji programu ADAMED SmartUP zostali: Tomasz Grabowski, uczeń IX Liceum Ogólnokształcącego im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie; Wiktoria Klich, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Mielcu; Mikołaj Lipiński, uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach; Franciszek Łopuszański, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. E. Dembowskiego w Gliwicach; Nina Mamcarz, absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie; Mateusz Nowak, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Dębicy; Wiktoria Nowakowska, uczennica IX Liceum Ogólnokształcącego im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie; Pola Ochocka, uczennica XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie; Piotr Romanowski, uczeń Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Jagiełły w Płocku oraz Zofia Zakrzewska, uczennica Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Podczas gali w auli Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej ogłoszone zostały również nazwiska trójki stypendystów ADAMED SmartUP, wyłonionych z grona laureatów nagrody głównej 8. edycji programu, zakończonej w 2022 r. To osoby, które poczyniły największe postępy i najefektywniej wykorzystały 10 miesięcy opieki mentorskiej. Stypendia naukowe przyznano: Aleksandrze Kobyłeckiej z Łodzi, Julii Sosińskiej z Torunia oraz Krystianowi Skowronowi z Bielska-Białej.

„Pieniądze planuję przeznaczyć na wyjazd do Stanów Zjednoczonych, dokładnie na Wake Forest University, gdzie otrzymałam ofertę praktyk. Moim marzeniem jest podjęcie studiów w Stanach w obszarze neurobiologii i medycyny” – zapowiada stypendystka Aleksandra Kobyłecka.

W dotychczasowych edycjach ADAMED SmartUP wzięły udział tysiące uczestników, 450 osób wyjechało na obozy naukowe, wyłoniono 90 laureatów i 24 uczniów otrzymało stypendia naukowe. Program to także seria warsztatów prowadzonych w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Warsztaty były organizowane również za granicą – w Hanoi (Wietnam) i w Barcelonie (Hiszpania).

„Wielu uczestników trafia do nas z ciekawości. Lubią matematykę, biologię czy chemię, interesują się inżynierią, dążą do zrozumienia naturalnych praw rządzących światem. Po dołączeniu do programu odkrywają jak wiele mają możliwości i szans” – wyjaśnia Martyna Strupczewska, kierowniczka programu ADAMED SmartUP.

Z kolei prezes Fundacji Adamed wskazuje, że bez zrozumienia wyzwań, przed którymi stoi świat, nie będziemy w stanie poradzić sobie z przyszłymi problemami, a pomimo osiągnieć technologicznych, nie można dokonać przełomowych zmian bez kontaktu z drugim człowiekiem.



Do 9. edycji programu ADAMED SmartUP zarejestrowało się 9 tys. młodych osób. Spośród nich aż 40 proc. wskazało, że osobą, która najbardziej inspiruje ich do rozwoju jest Maria Skłodowska-Curie.

„To właśnie ona powiedziała: >>Poszukiwanie czystej wiedzy jest jedną z najistotniejszych potrzeb ludzkości<<. Dzisiaj, w tak dynamicznie zmieniającym się otoczeniu, słowa te nabierają szczególnego znaczenia, ponieważ bez dojścia do prawdy, do wiedzy, nie będziemy mogli rozwiązać kluczowych wyzwań dzisiejszych czasów, takich jak problemy globalnego ocieplenia czy energetyczne” -. powiedziała podczas gali dr n.med. Małgorzata Adamkiewicz, prezes zarządu Fundacji Adamed.

Dodała, że nie należy zapominać też o kontakcie z drugim człowiekiem ponieważ to jak ważne jest budowanie wspierającego otoczenia dla młodych ludzi pokazują alarmujące dane dotyczące kryzysów psychicznych wśród tej grupy.

„To na nas dorosłych spoczywa odpowiedzialność za wspieranie nie tylko rozwoju naukowego, ale i budowanie dobrostanu psychicznego. Dlatego jako Fundacja Adamed uruchamiamy nowy program >>Wspierająca Szkoła<<, który będzie dostarczał realnych narzędzi, by budować bezpieczne środowisko dla młodych ludzi. Tylko wspólnie możemy kształtować lepsze jutro i osiągać sukces” – podkreśliła Małgorzata Adamkiewicz.

8 września 2023 r. Fundacja Adamed zainicjowała nowy program „Wspierająca szkoła”, dedykowany profilaktyce zachowań samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Oprócz działań edukacyjnych skierowanych do młodzieży, program będzie także polegał na szkoleniu rodziców oraz nauczycieli, by mogli być wsparciem dla młodych ludzi w kryzysie.

 
 
Odsłony: 438