Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Drukuj

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Nasze dzieci powinny być możliwie najlepiej chronione podczas jazdy samochodem. Jednak pasy bezpieczeństwa, które są fabrycznie montowane w pojazdach, nie są dostosowane do mniejszego wzrostu i wagi najmłodszych podróżujących. Dlatego najlepszym ze sposobów jest zakup odpowiedniego fotelika samochodowego. Czy jednak wiemy, dlaczego fotelik jest tak ważny, jak go wybrać, czego się wystrzegać i do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku?

Fotelik samochodowy ? co mówią przepisy?

Obowiązek jazdy w foteliku, jeszcze do niedawna, obowiązywał dzieci do 12 roku życia. Jednak w 2015 roku, w wyniku potrzeby ujednolicenia polskiego prawa z europejskim, wprowadzono nowelizację ustawy  Prawo o Ruchu Drogowym i zniesiono wiekową granicę 12 lat. Od tego momentu wożenie dziecka w foteliku jest obowiązkowe tak długo, jak długo dziecko ma mniej niż 150 cm wzrostu. W związku z przepisem fotelik dla dziecka może być obowiązkowy nawet do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności.

Jeśli Twoje dziecko więc nie ma 150 cm wzrostu i podróżuje na przednim lub tylnym siedzeniu bez fotelika, lub w aucie niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa, ani też w inne urządzenia przytrzymujące, otrzymasz mandat. Kara za brak fotelika wynosi 300 zł, a dodatkowo kierowca otrzyma 6 punktów karnych.



Przepisy dotyczące dziecka w foteliku nie określają jednak dokładnie kwestii tego, jak wybrać odpowiedni fotelik. Co więcej, badania przeprowadzone w 2017 roku przez Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info oraz Nest Bank jasno wykazują, że ponad 60% kupujących fotelik nie sprawdza go pod względem tego, czy pasuje on do dziecka i modelu samochodu, a to od tego zależy bezpieczeństwo przewozu dzieci w samochodzie. Ponad 40% badanych uznaje także, że podstawka jest tak samo bezpieczna, jak fotelik samochodowy. Nie jest to prawdą, ponieważ podstawka nie chroni górnych partii ciała dziecka, które są najbardziej narażone na uszkodzenie w sytuacji wypadku. Wynika to przede wszystkim z ich specyficznej budowy ciała ? głowa dziecka poniżej 5. roku życia może stanowić nawet ok. 25% całkowitej masy jego ciała, kiedy w przypadku dorosłego jest to jedynie 6 do 8%.

Warto wiedzieć, że dzieci nie mają tak dobrze rozwiniętych mięśni szyi, mają delikatniejsze kręgosłupy, węższe ramiona oraz o wiele mniejsze klatki piersiowe i słabiej rozwinięte miednice. W takiej sytuacji ich organy wewnętrzne są słabiej chronione. Dlatego przewożenie dziecka w foteliku jest bezpieczniejsze niż z użyciem podstawki czy też popularnych ostatnio klamerek do pasów, które zazwyczaj nie posiadają w ogóle odpowiednich atestów.

Argumentem za podstawkami, klamrami do pasów czy też fotelikami samochodowymi bez odpowiednich atestów albo używanymi (które często są powypadkowe, o czym możemy nie zostać poinformowani), jest często ich niższa cena. Pamiętajmy, że zdrowie i życie dziecka nie ma ceny. Jeśli jednak chcielibyśmy mieć pewność, że w sytuacji uszkodzenia fotelików w czasie wypadków, a co za tym idzie, konieczności zakupu nowych, będziemy mieli zapewnione na to fundusze, skorzystajmy z ubezpieczenia AC. Samo ubezpieczenie OC nie chroni fotelików.

 

Jak długo dziecko musi jeździć w foteliku?

Dziecko bez fotelika, które ma mniej niż 150 cm, może podróżować na tylnym siedzeniu samochodu zapięte standardowymi pasami bezpieczeństwa, jeśli spełnia oba warunki: ma więcej niż 135 cm i waży ponad 36 kg.

Przewożenie dzieci w pojazdach takich jak karetka, samochód policji, straży pożarnej czy straży miejskiej, licencjonowana taksówka oraz środki komunikacji publicznej także nie wymaga fotelika. Dziecko w samochodzie może jeździć bez fotelika, jeśli ma więcej niż 3 lata i siedzi na tylnym siedzeniu, zapięte standardowymi pasami, pomiędzy dwójką innych dzieci umieszczonych w fotelikach samochodowych. Wtedy jazda bez fotelika wynika z kwestii praktycznej, kiedy na tylnym siedzeniu nie jesteśmy w stanie umieścić więcej fotelików niż dwa, a przewozimy trójkę dzieci. Mimo że prawo dopuszcza taki przypadek, należy pamiętać, że dziecko podróżujące w środku nie jest wtedy tam samo chronione, jak dzieci zabezpieczone profesjonalnym fotelikiem. Ostatni wyjątek  (Prawo o ruchu drogowym, art. 39 ust. 3c), kiedy dziecko może jeździć bez fotelika, dotyczy sytuacji, gdy posiada ono medyczne przeciwwskazania do jazdy w nim. W takiej sytuacji dziecko powinno być zapięte pasami bezpieczeństwa, a my musimy być w stanie okazać takie zaświadczenie w trakcie kontroli.

 

Co z jazdą w foteliku na przednim siedzeniu?

Dziecko w foteliku na przednim siedzeniu wymaga od nas dezaktywacji poduszki powietrznej przypisanej do tego siedzenia oraz ustawienia fotelika tyłem do kierunku jazdy pojazdu.

Przewożenie dziecka bez fotelika, nawet w sytuacji, gdy jest to niezwykle krótka podróż, może nieść z sobą ogromne niebezpieczeństwo. Dlatego chrońmy swoje dzieci, wybierając sprawdzone foteliki samochodowe z odpowiednimi atestami. W wyborze odpowiedniego modelu pomogą nam pracownicy specjalistycznych sklepów jak chociażby https://kidwell.eu/

  

Czym kierować się kupując fotelik dla dziecka?

Przepisy mówią o konieczności montażu: ?fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci, zgodnego z:

1) masą i wzrostem dziecka oraz

2) właściwymi warunkami technicznymi określonymi w przepisach Unii Europejskiej lub w regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń przytrzymujących dla dzieci w pojeździe?.

Ponadto ustawodawca wskazuje, że wszystkie urządzenia przytrzymujące dla dzieci powinny być instalowane w pojeździe zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia.

Niestety, w praktyce nie wszyscy rodzice czytają instrukcję obsługi fotelika. Często decydują się również na zakup produktu używanego. Takie urządzenie, nawet jeśli nie nosi śladów uszkodzenia, może już być wyeksploatowane, a wtedy nie spełnia właściwie swojej funkcji.

 

Jak i gdzie montować foteliki dziecięce w samochodzie?

Jak już wspominaliśmy dopóki to tylko możliwe, powinniśmy przewozić dziecko w specjalnym foteliku tyłem do kierunku jazdy (minimum do 2. roku życia lub do czasu, gdy dziecko przekroczy limit wagi lub wzrostu określanego dla fotelika). Polskie przepisy wprawdzie nie regulują tej kwestii, jednak analizy wyników testów fotelików samochodowych (tzw. crash testów, czyli symulowanych wypadków z użyciem fantomów przypominających ciało dziecka) przeprowadzonych przez niezależne organizacje konsumenckie (np. ADAC, AA TRUST czy EAMTC) wyraźnie wskazują, że jest to rozwiązanie najbezpieczniejsze.

Mały pasażer siedzący przodem do kierunku jazdy jest bardziej narażony na urazy szyi i kręgosłupa niż dziecko przewożone tyłem do kierunku jazdy (w foteliku typu RWF (Rear Way Facing) siła uderzenia rozkłada się na całe ciało)).

 

Kiedy można zastąpić fotelik podstawką?

Z wymianą fotelika na podstawkę samochodową nie powinniśmy się spieszyć. Chociaż przewożenie starszych dzieci w samochodzie w foteliku może niektórym rodzicom wydawać się śmieszne lub niepotrzebne, warto wiedzieć, że jest to najlepszy sposób na uchronienie go przed ewentualnymi obrażeniami podczas wypadku.

Czy przewożenie dziecka w samochodzie na podstawce jest bezpieczne? 

Podstawka jest tańsza i dla większych dzieci wygodniejsza. Niestety, na tym jej zalety się kończą. Takie urządzenie nie posiada zabezpieczeń górnych części ciała (przede wszystkim głowy i karku) oraz stabilnego oparcia po bokach.


Malowanie na koszulce

 

Odsłony: 1408