Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Katalog firm

News

Dodaj firmę za darmo

Znajdź nowych klientów i dostawców

Wejdź

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Nowy rok, nowe wyzwania. Tym razem ustawodawca obsypał nas podatników nowymi obowiązkami, obostrzeniami, limitami i karami za każde przewinienie jak prezentami pod choinkę. A konstrukcja samych przepisów również pozostawia wiele do życzenia. W naszym artykule wypunktowujemy najważniejsze zmiany, doradzając jednak skorzystanie z obsługi zewnętrznego biura, które przejmie odpowiedzialność prawną za błędy.

Biała lista

Podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 19 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców:

 1. została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego lub
 2. została dokonana przelewem na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług, potwierdzonych fakturą, dokonanych przez dostawcę towarów lub usługodawcę zarejestrowanego na potrzeby podatku od towarów i usług jako podatnik VAT czynny, lub
 3. pomimo zawarcia na fakturze wyrazów "mechanizm podzielonej płatności" zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 18a ustawy o podatku od towarów i usług, została dokonana z pominięciem mechanizmu podzielonej płatności określonego w art. 108a ust. 1a tej ustawy.


Tak obecnie brzmi art. 22p ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (odpowiednik tego przepisu znalazł się też w ustawie o CIT).

Ważne! Art. 19 ustawy prawo przedsiębiorców odnosi się do transakcji zawieranych pomiędzy firmami, których wartość przekracza 15.000 zł

Zamieszanie występuje w przypadku transakcji zawieranych z podatnikami korzystającymi ze zwolnienia z VAT. Ci często z jednej strony nie mają kont firmowych z drugiej zaś mogą też nie pojawić się na ministerialnym wykazie, co jak najbardziej jest zgodne z prawem. Na białej liście znajdują się wprawdzie podatnicy VAT zarówno czynni jak i zwolnieni, ale w przypadku tych ostatnich dane są wykazywane jedynie wówczas, gdy taki podatnik złożył zgłoszenie rejestracyjne (ze zwolnieniem). 

Transakcje powyżej 15 tys. zł wyłącznie na  rachunek z białej listy

Mechanizm podzielonej płatności wymagany jest w przypadku transakcji dotyczących towarów i usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT (przede wszystkim czynności objęte w starym stanie prawnym odwrotnym obciążeniem), udokumentowanych fakturą, której wartość razem z podatkiem przekracza 15.000 zł.

Jedynie w takich sytuacjach obowiązkowe jest podanie na fakturze adnotacji „mechanizm podzielonej płatności” oraz jej zapłata w takiej formie. W pozostałych przypadkach, tj. gdy wartość faktury nie przekracza 15.000 zł bądź gdy transakcja dotyczy towarów bądź usług spoza załącznika nr 15 do ustawy o VAT, stosowanie MPP jest dobrowolne.

W przypadku faktury dokumentującej sprzedaż większej liczby towarów czy usług, o wartości przekraczającej 15.000 zł, na której jedynie część towarów/usług objętych jest MPP, w ten sposób trzeba uregulować przynajmniej tę część należności, która odnosi się do takich towarów/usług. W praktyce na ogół jednak przedsiębiorcy w mechanizmie podzielonej płatności regulują całą fakturę.

Paragon z NIP a f-ra

Sporo zamieszania wprowadził też nowy obowiązek podawania na paragonach fiskalnych NIP nabywcy. Jedynie bowiem taki dokument pozwoli na późniejsze wystawienie do niego faktury.

W czym zatem jest problem? Otóż taki paragon do kwoty 450 zł (bądź 100 euro) zawiera wszystkie niezbędne elementy do uznania go za fakturę uproszczoną. I tak też uznało Ministerstwo Finansów twierdząc, że na jego podstawie można odliczyć VAT jak też rozliczyć koszty podatkowe.

Inny pogląd jednak do tej pory wyrażały sądy administracyjne, czego przykładem jest chociażby wyrok NSA z dnia 27.10.2016 r., sygn. akt I FSK 431/15, w którym czytamy: „stanowisko skarżącej (…) opiera się zaś na błędnym przekonaniu, że paragon zawierający NIP nabywcy jest w istocie fakturą VAT uproszczoną, które to rozumowanie (…) należy uznać za nieuprawnione”

 

Dalszy ciąg działań uszczelniających, ale też kilka zmian pozytywnych dla przedsiębiorców: jeden numer konta do rozliczeń z fiskusem, likwidacja deklaracji VAT w zamian za plik JPK_VAT, Nowa matryca stawek VAT, Ulga na złe długi w PIT i CIT, mały ZUS. Zapowiadane zmiany należy oceniać pozytywnie jako pewien pakiet ułatwień skierowanych do polskiego biznesu. Nie można jednak zapominać o tym, że w ramach zapowiedzianych zmian wejdą w życie również liczne sankcje za nieprawidłowe stosowanie przepisów między innymi w zakresie Białej listy podatników VAT czy też Split-paymentu.
Podsumowując zapowiedzi roku 2020 należałoby rzecz, że polscy przedsiębiorcy muszą przygotować się zarówno na pewne ułatwienia jak i na dalsze obciążenia. 


REKLAMA

Wybrane ogłoszenia

Kolorowe maseczki w dwóch rozmiarach.
Pióra wieczne i kulkowe na naboje.
Upominek dla wyjątkowej osoby.
Kredki Cricco to absolutny niezbędnik każdego dzie ...
Nowy wymiar długopisów i piór kulkowych wymazywaln ...
najwyższej jakości dziurkacz biurowy do użytku pro ...
Kolejna 'gwiazda' w ofercie firmy SADPEX.
Oryginalne kubki z dedykowanymi uchwytami.
Idealny dla kobiety.
Kolor, zabawa i wysoka jakość

Losowo wybrane artykuły branżowe

 • To najciekawszy konkurs w branży dziecięcej - Zabawka Roku, Nagroda Rodziców 2019.

  Mądre, pomysłowe i edukacyjne zabawki i ciekawe gadżety do opieki nad dziećmi wybierają tu eksperci (psycholodzy, fizjoterapeuci, terapeuci sensoryczni), dziennikarze branżowi i znani rodzice. Spotykają się na jeden dzień, żeby przetestować i ocenić najciekawsze premiery sezonu. Konkurs odbył się już po raz dwunasty. A jego wyniki publikujemy, wraz ze zdjęciami z imprezy z udziałem gwiazd.

  Więcej…  
 • Sitting is the new smoking, czyli jak przy wsparciu nowego designu biurowego zadbać o zdrowie pracowników

  Lekarze alarmują, że siedzący tryb życia ma coraz bardziej niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Na bóle i schorzenia kręgosłupa skarży się aż 80 proc. Polaków[1].  A to tylko początek problemów. Niestety, według badań American College of Cardiology, spędzanie w pracy 8 godzin przy biurku zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci nawet o 15 proc. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), siedzący tryb życia jest na czwartym miejscu listy przyczyn zgonów, których można było uniknąć. Nawet regularna aktywność fizyczna nie jest w stanie całkowicie cofnąć szkód w naszym organizmie, które są konsekwencją siedzenia. Warto więc zmienić tryb życia, co wcale nie jest proste. Z pomocą przychodzą najnowsze trendy w aranżacji przestrzeni biurowej. 

  Więcej…