Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Drukuj

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Kwiaty w biurze potrafią zdziałać cuda. Wiemy o tym nie tylko my, ale także firmy z naszej branży. Znamiennym przykładem jest pokazane na Fanpage'u KBK zdjęcie siedziby Interhurt w Zgorzelcu. Właśnie ono zainspirowało nas do napisania tego artykułu ku inspiracji pozostałych firm


Świadomi jednak faktu, że liczy się przede wszystkim praca, z pomocą firmy Kwiaty dla Biura stworzyliśmy Żelazną ósemkę wśród kwiatów, którym niegroźne są klimatyzacje, kurz, słabsze oświetlenie. TOP 8 to lista ośmiu najwytrzymalszych roślin, doskonałych zarówno do biura jak i do domu. Aby jednak naszym branżystom pomóc w decyzji wraz z Kingą Dzwonnik - właścicielką firmy Kwiaty dla Biura dorzucimy też kilka istotnych informacji na temat ich uprawy żeby każdy mógł się czegoś przydatnego dowiedzieć.

Miejsce 1. Zamiokulkas zamiolistny

Zamiokulkas preferuje stanowisko nasłonecznione, ale najlepiej ze światłem rozproszonym. Można go uprawiać w miejscach mniej słonecznych, ale należy wtedy ograniczyć podlewanie. Optymalna temperatura uprawy to 22-26°C w okresie letnim oraz 16-18°C w okresie zimowym. Podlewanie umiarkowane, zbyt intensywne powoduje żółknięcie liści a w konsekwencji usychanie rośliny. Roślina dobrze znosi czasowe braki wody. W okresie intensywnego wzrostu (marzec-sierpień) należy nawozić roślinę nawozem do roślin doniczkowych. Młode okazy przesadzamy co rok, starsze rzadziej, w zasobne, ale przepuszczalne i przewiewne podłoże. 

Polecamy!Zamiokulkas zamiolistny 70 cm - Rośliny zielone - w atrakcyjnej cenie w  sklepach Leroy Merlin.


Miejsce 2. Sanseveria.

Sanseveria jest sukulentem liściowym i może wytrzymać nawet kilka miesięcy bez kropli wody (i to jest idealne dla nas ;)).

Odpowiednim podłożem do jej uprawy jest uniwersalna mieszanka dla kwiatów doniczkowych o odczynie obojętnym (ziemia liściowa+torf+piasek w proporcji 1:2:1). Na dnie pojemnika warto wysypać warstwę drenażu grubości 2-3 cm. Optymalna temperatura do uprawy latem to 24 st. C, a zimą do 18 st. C. Minimalna temperatura jaką toleruje sansewieria to 10 st. C. Roślina lubi suche powietrze. Podlewamy ją umiarkowanie, tzn latem raz na 1-2 tyg, zimą jeszcze rzadziej - raz na 3 tyg. Roślina preferuje miejsca słoneczne lub lekko zacienione. 


SANSEVERIA CYLINDRICA Roślina doniczkowa (90144909) - Opinie, porównanie cen

 

 


Miejsce 3. Epipremnum

Roślina pnąca, łatwa w uprawie. Preferuje stanowisko jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione, może być też cieniste i ciepłe. W dobrym oświetleniu przebarwienia liści są bardziej kontrastowe, a tym samym atrakcyjniejsze. Roślina dobrze będzie się czuła, gdy postawimy doniczkę na wyższej półce regału i pozwolimy jej zwieszać się ku dołowi.

Podlewanie – W okresie wegetacji raz w tygodniu, gdy są szczególnie ciepłe dni nawet częściej. Zimą wystarczy raz na 1-2 tygodnie. Pomiędzy podlewaniami warto dać przeschnąć ziemi w doniczce. Epipremnum uwielbia zraszanie liście letnią wodą, zwłaszcza latem. Podłoże - uniwersalna ziemia do kwiatów doniczkowych.


Miejsce 4. Aglaonema

Roślina preferuje stanowiska półcieniste, ciepłe, o temperaturze powyżej 18º C (w niższych temperaturach kwiat przestaje rosnąć). Aglaonema lubi podlewanie intensywne i wysoką wilgotność powietrza, dobrze reaguje również na zraszanie, ale nie lubi jak woda w nadmiarze pozostaje na liściach. W okresie od wiosny do jesieni zalecane jest zasilanie jej nawozami do roślin doniczkowych. Sadzimy ją w ziemi uniwersalnej, a przesadzamy wiosną.

Doskonale się ją uprawia, jest mało wymagająca, a prezentuje się pięknie przez cały rok. Jej grube, okazałe i zawsze zielone liście stanowią doskonałą wizytówkę każdej firmy!

Aglaonema Hollywod | Kwiatowy Dom - sklep internetowy z roślinami domowymi


 

Miejsce 5. Aspidistra Wyniosła

Aspidistra przywędrowała do Nas z wysp Japonii. Rośnie wszędzie i w każdych warunkach temperaturowych i oświetleniowych = Roślina idealna! 

Jedynym zabiegiem jakiego wymaga jest podlewanie, najlepiej rośnie jak ma stale wilgotną glebę. W okresie silnego wzrostu lubi nawożenie nawozami do roślin doniczkowych. Od czasu do czasu warto przetrzeć liście mokrą ściereczką, usuwając plamy od twardej wody i kurz. Ziemia w uprawie rośliny powinna być bogata w składniki pokarmowe, obornikowa lub liściowa. Aspidistra wyniosła nie wymaga częstego przesadzania, przesadzamy wiosną jak widzimy, iż korzenie przestają się mieścić w doniczce.

Jest jednak nieco zapomnianą rośliną, a szkoda, bo jest naprawdę bardzo mało wymagająca i piękna zarówno. 

Dlatego my ją szczerze polecamy i często upiększamy nią biura! Miejsce 6. Ficus Benjamina - Baniaminek - Figowiec Banjamiński

Jest to najbardziej popularny przedstawiciel Fikusa, a liczą one niezliczoną ilość gatunków. 

Figowiec preferuje jasne, ciepłe stanowiska, uwielbia słońce, choć musi się do niego przyzwyczaić. Jest najbardziej chimerycznym z kwiatów, nie lubi przeciągów, przestawiania i kręcenia donicą. Zawsze na takei sytuacje reaguje z rzucaniem liści, ale jak już się przyzwyczai do nowych warunków i zadomowi, rośnie jak szalony i trudno go zniszczyć

Temperatura uprawy latem powinna wynosić około 20ºC, a w zimą, gdy przechodzi w stan spoczynku 12-15ºC, choć zdrowa roślina, będąca cały czas na jednym miejscu znosi również wyższe temperatury. Podłoże- substrat torfowy lub ziemia znormalizowana z dodatkiem torfu pH- 6-6,8. Należy uważać na przelanie, które kończy się zrzucaniem liści. Od początku okresu wegetacji, aż do września podlewanie obfite, nie można dopuścić do przeschnięcia, stale trzeba utrzymywać umiarkowaną wilgotność. Zimą podlewamy znacznie rzadziej i nie zraszamy już rośliny.

Jest bardzo reprezentacyjną rośliną. Jeśli trochę się o niego zadba odwdzięczy Nam się naprawdę pięknym wyglądem i będzie stanowił doskonałą ozdobę naszego domu czy biura. Fikusy warto regularnie (1-2 razy w roku) przycinać, odwdzięczy się gęstą czuprynką.

Radzimy po wyczyszczeniu liści spryskać je delikatnie nabłyszczaczem, na długo uzyskamy efekt świeżej i czystej rośliny.

VP Ficus Benjamina Model 3D - TurboSquid 683423


Miejsce 7. Anthurium jungle

Anthurium jungle jest bardzo efektowną rośliną, jego nazwa jest naprawdę adekwatna do wyglądu.

Roślina lubi ciepło i słońce, a w okresie wegetacji (od marca do września) również dość wysoką wilgotność powietrza. Najlepsze podłoże dla Anturium to: substrat torfowy, ziemia znormalizowana, jak również mieszanka mchu torfowca, ziemi kompostowej z dodatkiem gliny. 

Ważną czynnością w uprawie tych roślin jest podlewanie. W okresie wegetacji podlewamy je obficie i w dodatku letnią i miękką wodą. Zraszanie jest dla anturium raczej niekorzystne. Poza wegetacją zaopatrzenie w wodę ograniczamy. 

Jeśli Wasze Anturium zacznie zwijać liście oznaczać to będzie, że ma zbyt suche powietrze i/lub za duże nasłonecznienie.


 

Naszą "Żelazną Ósemkę" zamyka Szeflera / Schefflera

Szeflera lubi miejsca jasne po półcieniste. Jeśli postawicie ją w pełnym słońcu będą żółkły jej liście. Z reguły im barwniejsze liście tym woli jaśniejsze stanowiska. 

Odpowiednie podłoże, to substrat torfowy lub ziemia znormalizowana. Schefflery wymagają systematycznego, umiarkowanego podlewania tak, aby podłoże było zawsze lekko wilgotne. Oczywiście unikamy zalania, ponieważ ta roślina jest bardzo na to wrażliwa. Zimą podlewanie ograniczamy. Jeśli Wasza roślina stoi przy kaloryferze, warto raz na jakiś czas spryskać ją miękką wodą.

Regularne przycinanie spowoduje że nasza szeflera będzie bujnie rosła, a wierzchołki mogą posłużyć nam za sadzonki.

Szeflera MIX 55 cm - Rośliny zielone - w atrakcyjnej cenie w sklepach Leroy  Merlin.

 

 A Wy jakie macie kwiaty w biurach?

Kategoria: Warto Wiedzieć
Odsłony: 8270