Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Hity sprzedażowe

Totalna nowość w marce ESCUELA!

Polecamy

Alpino Experience Dual Artist 12 kolorów

Subskrypcja

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Wiecie, że dziś tj. 21 maja jest Międzynarodowy Dzień Herbaty? To napój znany ludzkości od zarania dziejów zaraz po kawie. W tym artykule, z okazji takiego święta chcemy Wam pokazać co pijają Polacy w pracy i czy pracodawca musi zapewnić stały dostęp do dobrej herbaty.

Prawo

W trakcie wykonywania pracy na rzecz pracodawcy mamy szereg obowiązków, ale warto pamiętać o tym, że mamy także swoje prawa. Według kodeksu pracy pracodawca ma obowiązki także wobec nas. Warto znać swoje prawa i wiedzieć, czego możemy od niego wymagać.

Przede wszystkim, podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie nam wszystkich akcesoriów, narzędzi i przedmiotów, które są niezbędne do wykonywania pracy. Osoby pracujące w biurze muszą więc mieć własny komputer, pracownicy zakładów przemysłowych powinni być wyposażeni nie tylko w maszyny, ale też w odzież ochronną i wszelkie zabezpieczenia. Pracownicy, którzy wykonują swoje obowiązki na dworze lub w warunkach bardzo chłodnych powinni od pracodawcy otrzymywać ciepłe napoje oraz posiłki regeneracyjne. Natomiast latem w trakcie upałów właściciel firmy powinien dostarczać pracownikom wodę w nieograniczonej ilości.

Są to podstawowe obowiązki wobec nas. Jeśli któreś z nich nie zostanie spełnione, mamy prawo egzekwować je od pracodawcy. Co więcej, pracownicy, wobec których pracodawca nie spełnia swoich podstawowych obowiązków, mają prawo odmówić wykonywania codziennej pracy bez żadnych konsekwencji ani sankcji pracowniczych.

Czy kawa i herbata to obowiązek?

Wracając jednak do tematu głównego artykułu: czy pracodawca musi nam ją zapewnić w pracy - niestety odpowiedź brzmi nie. Właściciel firmy nie ma obowiązku zapewniać swoim pracownikom ciepłych napojów z wyjątkiem pracy w szczególnie chłodnych warunkach. Na szczęście w wielu firmach dobrą praktyką jest, że właściciel firmy kupuje kawę, herbatę czy inne napoje, z których pracownicy mogą korzystać do woli. Z perspektywy funkcjonowania firmy takie wydatki są wręcz niezauważalne, a pracownicy, którzy mają dostęp do kawy i herbaty z pewnością pracują bardziej wydajnie i są zmotywowani do pracy. W przypadku, gdy pracodawca kupuje kawę i herbatę może też te wydatki wrzucić sobie w koszty prowadzenia działalności. Wydatek więc będzie tym bardziej niższy.

A wiecie, że zarówno kawa, jak i herbata mogą wpływać na to, w jaki sposób wykonujemy swoje codzienne obowiązki. Na co zatem postawić w godzinach pracy? Delektować się filiżanką aromatycznej kawy czy raczej postawić na orzeźwiającą herbatę?Herbata? A może kawa?

Po herbatę sięgamy dość często. Prawdopodobnie dlatego, ze jej rodzajów jest bardzo dużo. Sklepowe półki wręcz uginają się pod rozmaitymi opakowaniami herbaty. Wybierać można wśród różnych odmian: herbat klasycznych, owocowych, ziołowych, herbat zielonych czy czerwonych. W praktyce szeroki wybór przekłada się na możliwość delektowania się różnymi smakami herbaty przez cały dzień.

Samopoczucie pracownika, który chętnie sięga po filiżankę herbaty, może być uzależnione od rodzaju przygotowanego napoju. O ile mięta orzeźwia i pobudza do działania, o tyle czerwona herbata pomaga w walce ze zbędnymi kilogramami. Jeszcze inaczej jest w przypadku herbaty zielonej, bogatej w przeciwutleniacze. W praktyce zatem picie herbaty nie zawsze oznacza dostarczanie do organizmu tych samych związków.

Choć specjaliści spierają się o wpływ herbaty na nasz organizm, wiadomo, że jej picie nie powinno zaszkodzić. Herbata – w przeciwieństwie do kawy – nie uzależnia tak silnie. Z drugiej jednak strony specjaliści podkreślają, że negatywny wpływ na nasz organizm może mieć herbata z cytryną. Wówczas bowiem dochodzi do wytworzenia cytrynianiu glinu, czyli związku, który jest dla nas szkodliwy. W praktyce zatem i przy sięganiu po herbatę najlepiej zachować umiar.

Kawa z kolei pobudza i dodaje energii. Niestety jej nadużywanie może spowodować, że zawarta w niej kofeina wcale nie pobudzi nas a wręcz odwrotnie. Gdy organizm przyzwyczai się, że każdego dnia otrzymuje porcję kawy, może okazać się, że jej picie jest wyłącznie przyjemnością, nie pomaga zaś w zmobilizowaniu się do działania. To, niestety, minus codziennego sięgania po kawę. Poza tym kawa prowadzi nie tylko do uzależnienia. Negatywnym skutkiem może być również brak odporności na stres czy zmienność nastrojów. Osoby bardzo wrażliwe mogą czuć po spożyciu filiżanki napoju niepokój czy cierpieć na bezsenność. W praktyce zatem, choć pracownicy biurowi nie wyobrażają sobie dnia bez kawy, do picia tego napoju należy podejść z rozwagą.

Dobra jakość codziennych napojów

Jeśli pracodawca kupuje swoim pracownikom kawę, herbatę lub inne napoje, powinien zadbać o to, by były one dobrej jakości. Nie ma większego sensu kupowanie najtańszych produktów, gdyż nie sprawdzą się one jako forma motywacji, nie będą też zbyt często używane. O wiele lepiej jest kupować kawę i herbatę od dobrych, sprawdzonych producentów. Na www.hitbiuro.pl  można znaleźć dobrej jakości kawę i herbatę, pochodzące ze sprawdzonych upraw i produkowane w bardzo dobrych warunkach. Wybierając takie napoje można mieć pewność, że nie tylko będą doskonałe pod względem smakowym, ale również będą miały wiele właściwości korzystnych dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Pamiętajmy też jednak, że kawę oraz czarną herbatę należy pić w rozsądnych ilościach i z pewnością nie bez ograniczeń. Nawet najlepszej jakości kawa może nam zaszkodzić, jeśli będziemy na co dzień pić jedynie małą czarną w ilościach nieograniczonych.

 


 

Wybrane ogłoszenia

SPRĘŻONE POWIETRZE CLEVERTON 600ml
Totalny hit sprzedażowy!!
Totalna nowość w marce ESCUELA!
Recenzja stworzona przez Olę z : https://www.faceb ...
Nowa oferta marki JOVI.
Kolorowe maseczki w dwóch rozmiarach.
Maseczki z indywidualnymi nadrukami typu logo, zdj ...
100 chusteczek w wygodnym opakowaniu.

Losowo wybrane artykuły branżowe

  • Nowy asortyment w hitowym biurze

    Działa już ponad rok. Wciąż poszerza ofertę. Codziennie oferuje nowe promocje. Swój asortyment dedykuje każdemu i do domu i do biura.

    Więcej…  
  • Biurko prawdę ci powie

    Siedzisz właśnie przy biurku? Rozejrzyj się wokół siebie. Czy na blacie panuje idealny ład, a wszystkie drobiazgi są uporządkowane? A może otaczają cię sterty dokumentów, karteczek z notatkami i wypisanych długopisów? To, jak wygląda twoje miejsce pracy mówi o tobie więcej, niż ci się wydaje.

    Więcej…