Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Bycie ?eko? oznacza, że chcemy dbać o planetę oraz mamy świadomość, jak nasze wybory wpływają na klimat czy środowisko. Poziom świadomości o ekologii stale rośnie, ale wraz z wiedzą, powinny iść też odpowiednie działania. Statystyczny Polak marnuje 366 litrów wody i wyrzuca blisko 240 kg żywności rocznie. Każdego roku jedna osoba generuje aż 350 kg śmieci. Co zrobić, aby lepiej zadbać o środowisko?

Każdy z nas może być bardziej eko. Nie wymaga to dodatkowych nakładów finansowych, a często jest wręcz odwrotnie - możemy w ten sposób zaoszczędzić. Ekologia nie pochłania też naszego dodatkowego czasu. Jeśli chcemy dbać o środowisko, wcale nie musimy być zaangażowanymi aktywistami. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, aby móc z czystym sumieniem powiedzieć - dbam o Ziemię.

Woda oznacza życie

Statystyczny Polak zużywa około 92 litrów wody każdego dnia. Jeśli zmienilibyśmy kilka codziennych nawyków, jesteśmy w stanie zmniejszyć zużycie wody nawet czterokrotnie. Jednym z nich jest krótszy czas kąpieli, drugim z kolei - zamiana wanny na prysznic. Unikajmy też zmywania naczyń pod bieżącą wodą i nie zapominajmy o zakręceniu kranu, kiedy myjemy zęby. Jeśli mamy ogródek, to do podlewania wody możemy wykorzystać deszczówkę. W ten sposób nie tylko zadbamy o środowisko, ale też zaoszczędzimy na rachunkach.

Zrezygnuj z chemii domowej

Brak chemii gospodarczej wcale nie oznacza bałaganu w domu. Środki czystości możemy z powodzeniem zastąpić urządzeniami, które pozwolą utrzymać ład i porządek. Wiele zalet mają urządzenia parowe ? np. mop parowy. ?Po pierwsze, dbamy o środowisko i nie przyczyniamy się do jego skażenia. Po drugie, unikamy ryzyka wystąpienia reakcji alergicznych, a takie mogą się pojawiać podczas kontaktu z chemią domową. Po trzecie, możemy być pewni, że zyska na tym nasz budżet domowy.? - Michał Obalewski ? Prezes Gero Sp. z o.o. będącej w Polsce wyłącznym dystrybutorem marki Ariete.

Ekologiczne rozwiązania to też zdrowie. Oczyszczacze parowe są najlepszym rozwiązaniem właśnie w przypadku alergików i małych dzieci. Gorąca para skutecznie usuwa drobnoustroje chorobotwórcze, pozostawiając powierzchnię idealnie czystą i zdezynfekowaną. Większość bakterii ginie już w temperaturze 85oC. ?Wykorzystanie pary pozwala na pozbycie się nawet 99,9% bakterii. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Instytut Higieny i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu w Bonn. Wykazano w nich, że parownice są wysoce skuteczne w usuwaniu pałeczek Salmonelli i bakterii Coli. Gorąca para bardzo dobrze poradziła sobie również z bakteriami gronkowca złocistego i paciorkowca jelitowego.? ? podsumowuje ekspert Ariete, marki która specjalizuje się w urządzeniach parowych.


REKLAMA


Naturalne znaczy lepsze

Ekologiczne kosmetyki mają tę przewagę, że nie wpływają negatywnie na środowisko, bo wszystkie ich składniki ulegają biodegradacji. Oprócz tego, pochodzą z ekologicznych upraw. Na ich korzyść z pewnością przemawia też fakt, że nie znajdziemy tu żadnych produktów pochodzenia chemicznego, które mogłyby naruszyć procesy odnowy skóry, zaburzyć jej funkcje. Docenią je również alergicy, bo zdecydowanie rzadziej wywołują uczulenia.

Segregacja śmieci i ograniczenie plastiku

Segregacja śmieci to kolejny punkt obowiązkowy dla osób, które chcą być eko. Surowce mogą zostać poddane recyklingowi i ponownie wykorzystane. Nie ma lepszego sposobu, aby zredukować ilość odpadów i zmniejszyć eksploatację złóż naturalnych. Pamiętajmy, że blisko 70% odpadów może zostać ponownie przetworzona.

Plastik wręcz zalewa naszą planetę, ale możemy bezpośrednio przyczynić się do zmniejszenia jego zużycia. Wystarczy, że zaopatrzymy się w torbę na zakupy wielkokrotnego użycia, z której będziemy korzystać w zastępstwie dla jednorazowych reklamówek. Owoce i warzywa kupujmy w miarę możliwości na wagę, zamiast tych zamkniętych w plastikowych opakowaniach.

Koniec z marnowaniem żywności

Najprawdopodobniej każdemu z nas zdarzyło się kupić żywność i nie zdążyć zjeść w terminie. Produkty lądują w koszu, a wraz z nimi także i pieniądze. Jednym z najlepszych sposobów walki z marnowaniem żywności jest tworzenie listy zakupowej, której w sklepie staramy nie trzymać. Kupujmy wyłącznie to, co jest nam niezbędne - bez gromadzenia zapasów, których być może nie zdążymy wykorzystać. Warto też nauczyć się, jak wykorzystać resztki w kuchni. Z miękkich pomidorów możemy przygotować pyszną zupę, a z pojedynczych warzyw wyczarujemy fantastyczne leczo. Czasem wystarczy odrobina kreatywności, aby stworzyć pyszne danie z tego, co zalega w lodówce.

Wszyscy możemy, a nawet powinniśmy, być eko. Wystarczy odrobina chęci i świadomości, aby realnie zacząć dbać o planetę, chociaż jak łatwo zauważyć - korzyści jest znacznie więcej.

A co my robimy w naszej redakcji?

O środowisko dbaliśmy od zawsze. Jako młodzi zbieraliśmy butelki i makulaturę, którą posegregowaną mogliśmy wymienić wówczas na pieniądze. Szczerze to nie wiemy, co było wtedy większą motywacją: kasa czy ochrona środowiska, ale cel był szczytny.

Gdy zaczęliśmy wchodzić w dorosłe życie, wiedza o naszym otoczeniu na pewno bardziej skłaniała nas do patrzenia co kupujemy i ile generujemy odpadów. Mamy wrażenie, że nasze podejście wynikało głównie z otoczenia, w jakim żyliśmy. Nasze towarzystwo zawsze bacznie zwracało uwagę na zdrowe posiłki (wegeludki). Skoro w naszym jadłospisie były głównie warzywa i owoce to tak naprawdę jedynie reklamówki jednorazowe zapychały nam kosz. Szybko jednak przenieśliśmy się na torby wielorazowe, które zalały rynek - i dobrze :)

O dalszej historii naszej ochrony środowiska pisać nie będziemy. Dziś jednak, jako propagatorzy życia w mniej konsumenckim pędzie po pierwsze:

 • część naszej redakcji jest ratownikami jedzenia, co oznacza, że jako wolontariusze, produkty niesprzedające się już, odbieramy ze sklepów spożywczych i rozdysponowujemy je w okolicznych jadłodzielniach
 • kolejna część redakcji organizuje wymianę tornistrową wśród młodzieży szkolnej - na lokalnych, facebookowych "śmieciarkach" zbierane są plecaki, które są na oddaż, następnie są one czyszczone/ odnawiane i przekazywane kolejnym pokoleniom
 • wykorzystanie papieru w naszej redakcji ograniczyliśmy do minimum
 • wszystkie śmieci, jeśli się pojawią są segregowane, jednak np słoiki trafiają do sąsiadów, którzy przygotowują z nich weki, pety trafiają do szkół plastycznych, aby powstało z nich jakieś dzieło
 • dzisiejsza moda w stylu "zero waste" ułatwia nam nie zapełnianie naszych śmietników, gdyż znaczna część, wydawać by się mogło nam nieprzydatnych rzeczy, okazuje się być czymś, co inne osoby właśnie poszukują na "śmieciarkach"
 • 3 razy w roku razem z grupą sąsiadów sprzątamy okoliczne lasy, zapewniając bezpieczeństwo roślinom i zwierzętom

Ochrona nie jest trudna. Gdy pewne rzeczy wejdą nam w nawyk nie tylko zaoszczędzimy naszą matkę ziemię, ale i w naszych portfelach więcej się ostanie.

A Ty jak dbasz o ochronę przyrody?


REKLAMA

Wybrane ogłoszenia

Fabryka biżuteriiFabryka biżuterii
Sprzedam105 PLN (najniższa cena rynkowa)
Zestaw do tworzenia bransoletek.
Samoprzylepne uchwyty do większości rodzajów kabli ...
Pióra wieczne i kulkowe na naboje.
Przyjaciel na Dobre i Złe Chwile

Losowo wybrane artykuły branżowe

 • Action S.A. najlepszych dystrybutorem produktów klienckich Fujitsu w regionie EMEA&I

  Fujitsu nagrodziło ACTION S.A. pierwszym miejscem w konkursie Touch4Business Distributor Award 2015. Kolejna edycja konkursu organizowanego dla dystrybucji przez Fujitsu Technology Solutions dotyczyła okresu listopad 2014 ? luty 2015. W konkursie nagrodzono trzech najlepszych dystrybutorów z regionu EMEA&I, którzy w okresie akcji osiągnęli najlepsze wyniki w dynamice i wzroście sprzedaży biznesowych produktów klienckich (stacje robocze, notebooki) Fujitsu.

  Więcej…  
 • Przeciwprzepięciowe listwy zasilające Armac dostępne w ofercie Rafcom

  Wprawdzie mamy wakacje, ale to najlepszy czas, aby na spokojnie rozwijać ofertę. Z tego założenia wyszła między innymi firma Rafcom, która w tym miesiącu zapowiada szereg nowości.

  Więcej…