Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Hity sprzedażowe

Do szybkiego i efektywnego usuwania kurzu oraz innych zanieczyszczeń.

Polecamy

Subskrypcja

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Robienie zakupów i korzystanie z usług przez internet zyskuje na popularności. Coraz więcej osób zamawia nawet podstawowe produkty do domu online, bez wstawania od komputera. Korzystamy chętnie z tego, że możemy dostać pod drzwi jedzenie, ubrania, meble i sprzęty, których potrzebujemy.

Niektórzy niestety często zapominają o tym, że realizacja płatności drogą internetową wiązać się może również z niebezpieczeństwem utraty środków. Niestety nie brak oszustw internetowych, przed którymi ostrzega obywateli nawet Policja. Jak więc uniknąć lub zminimalizować ryzyko, jednocześnie robiąc nadal wygodne zakupy online?

Jak bezpiecznie robić zakupy przez internet?

Wystarczy, że zachowasz ostrożność i będziesz przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim zawsze przeglądaj informacje z kraju i ze świata, by jak najwcześniej dowiedzieć się o nowych metodach kradzieży internetowych. Oszuści często są sprytni i tworzą np. kopie stron internetowych, na których wpisujesz swoje dane podczas zakupów online. Złodziej może zyskać wtedy dostęp do Twojego konta i zabrać Ci pieniądze.

Unikaj również wchodzenia na konto swojego banku, gdy korzystasz z publicznej sieci Wi–Fi. Lepiej używać do tego sprawdzonego, zaufanego i chronionego połączenia, gdzie ryzyko przechwycenia danych jest o wiele mniejsze.

 

Kolejna kwestia to upewnienie się, że strona internetowa, na której robisz zakupy, ma certyfikat SSL. Jego potwierdzeniem jest symbol zamkniętej kłódeczki, którą widzisz po lewej stronie adresu witryny. Jeśli to zabezpieczenie nie jest aktywne, zaalarmuje Cię o tym ikona oznaczona na czerwono, często z wykrzyknikiem. Wtedy lepiej nie podawaj w tym serwisie żadnych danych, bo mogą je przejąć oszuści.

Sprawdzaj opinie innych użytkowników

Kolejnym, ważnym krokiem podczas zakupów online, jest sprawdzenie sprzedawcy czy sklepu internetowego, od którego chcesz kupić produkty lub wykupić dostęp do usług. Przeczytaj opinie o firmach dostępne w internecie i upewnij się, że inni klienci byli zadowoleni i nie zostali oszukani.

Poszukaj również opinii ekspertów i specjalistów z danej branży, którzy korzystali z usług danego sklepu. Jeśli zadowolonych głosów jest wiele, to szansa na to, że zostaniesz oszukany, jest o wiele mniejsza. Serwisy, które wyglądają nieprofesjonalnie i nie mają żadnych komentarzy czy śladów po poprzednich użytkownikach, powinny wzbudzić Twój niepokój. Może to być początkująca firma poszukująca pierwszych chętnych klientów, ale stać za tym może również oszustwo.

Robiąc droższe zakupy online, sprawdź dokładnie wiarygodność sprzedawcy. Online możesz to zrobić dzięki publicznym rejestrom przedsiębiorców, takim jak np. wykaz podatników VAT. Dzięki temu upewnisz się, że działa zgodnie z prawem, odprowadza podatki i pozyskuje towary z legalnych źródeł.

Nawet po przeczytaniu opinii i sprawdzeniu wiarygodności sklepu internetowego bądź czujny i dbaj o bezpieczeństwo swoich danych. Używaj różnych loginów, haseł i nie stosuj prostych zabezpieczeń w stylu swojego imienia i nazwiska czy szeregu kolejnych cyfr, bo haker może taki PIN bardzo łatwo złamać.

Bądź ostrożny przy wybieraniu metody płatności

W XXI wieku przedsiębiorcy internetowi robią wszystko, aby uprzyjemnić korzystanie z serwisu swoim klientom. Sklepy online umożliwiają wiele rodzajów płatności, a część z nich realizowanych jest błyskawicznie. Jeśli trafisz jednak na witrynę, która pozwala na wniesienie opłaty tylko w jeden sposób, zachowaj ostrożność.

Niektórzy oszuści internetowi proszą klientów o zapłatę za produkty z góry, a paczka nigdy nie zostaje wysłana. Wciąż zdarzają się również przypadki wyłudzania pieniędzy metodą „na kuriera”. Polega ona na tym, że cyberprzestępcy wysyłają do Ciebie e–maila lub wiadomość SMS, w której informują, że zwiększył się koszt usługi kurierskiej.

Twierdzą, że jeśli nie dopłacisz, to Twoja paczka wróci do nadawcy. W wiadomości zawarty jest link, dzięki któremu rzekomo można błyskawicznie zapłacić należność. W praktyce kieruje on na fałszywą stronę, która umożliwia włamanie się na Twoje konto bankowe.

Jak widzisz, robienie zakupów online to bardzo wygodny sposób, trzeba jednak zawsze zachowywać ostrożność. Sprawdzaj opinie o firmach, ich wiarygodność i obecność odpowiednich zabezpieczeń. Używaj skomplikowanych haseł i spraw, by pieniądze na Twoim koncie były bezpieczne.

 

 

Wybrane ogłoszenia

Poszukujemy osoby chętnej dołączyć do naszego zesp ...
Pudełko zawierające 12 kolorowych kredek z wymazyw ...
Pióra wieczne i kulkowe na naboje.
Wesołe, miłosne o wersja "zrobione".

Losowo wybrane artykuły branżowe

  • Nowa jakość pracy bez hałasu

    Praca biurowa nie jest powszechnie kojarzona ze wzmożonym hałasem. Codzienny gwar związany z codziennymi zadaniami zwykle nie jest uciążliwy i stanowczo nie wpisuje się w normy zawodów o zwiększonym ryzyku dla zdrowia. Są jednak sytuacje, w których niepozorne czynności potrafią przeszkadzać i utrudniać pracę innym. Jedną z nich z pewnością jest oklejanie paczek taśmą pakową.

    Więcej…  
  • Pieczątka IQ COLOP – bezkonkurencyjna!

    Na ostatnich targach PaperWorld we Frankfurcie, na stoisku firmy Colop odbyła się premierowa prezentacja najnowszej pieczątki IQ Colop. To idealna pieczątka dostępna w trzech najpopularniejszych rozmiarach i w wielu kolorach, która daje możliwość wydruku własnej grafiki.

    Więcej…