Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Malarstwo to szeroka dziedzina, która może być pojmowana na wiele różnych sposobów. Oczywiście nie każdy może zostać wielkim mistrzem, którego będą wspominać przyszłe pokolenia. Każdy może jednak rozwijać swoją kreatywność i eksperymentować, tworząc dla własnego zadowolenia i według własnych zasad. Wiele osób zastanawia się jednak, jak rozpocząć swoją przygodę z tworzeniem przy pomocy farb akrylowych? Co jest niezbędne na początek? Jaką techniką warto się posłużyć? W naszym artykule odpowiadamy na te i inne pytania.Farby akrylowe - charakterystyka

Malowanie farbami akrylowymi to stosunkowo nowa, jednak dynamicznie rozwijająca się dziedzina. Bazuje ona na wykorzystaniu farb akrylowych, które tak naprawdę należą do grupy farb wodnych, gdzie spoiwem jest żywica akrylowa. Produkty tego typu są niezwykle trwałe, niezmywalne po wyschnięciu i doskonałe pod względem jakości. Profesjonalne farby zawierają jedynie pigmenty malarskie oraz spoiwo, a ich nieco tańsze odpowiedniki także wypełniacze i inne substancje zwiększające objętość. Niestety, niższa cena oznacza często także niższą jakość. Właśnie dlatego, nawet gdy dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z malowaniem, warto zaopatrzyć się w trwałe, polecane produkty. W przeciwnym razie osiągnięty efekt końcowy może zrazić nas do dalszych starań.

Farby akrylowe dzielimy przez wzgląd na konsystencję. Wyróżniamy: farby gęste (maślane) często określane jako Heavy Body, farby płynne typu Fluid, których konsystencja przypomina mleko skondensowane, a także farby bardzo płynne, czyli tzw. High Flow o gęstości tuszu. Jeśli produkt, który kupiliśmy, okazał się zbyt gęsty, możemy go rozcieńczyć. Należy jednak pamiętać, że proces ten przeprowadzamy nie przy użyciu wody, ale przy wykorzystaniu tzw. mediów akrylowych, które skutecznie i bezpiecznie zwiększają płynność farb. Do najczęściej stosowanych propozycji należą żele akrylowe, w tym żele fakturujące lub strukturalne, a także pasty strukturalne, masy modelujące oraz dodatki, takie jak opóźniacz do farb akrylowych, czy rozcieńczalniki.

Podstawowe wyposażenie

Oprócz samych farb i mediów akrylowych niezbędne jest także stosowanie odpowiednich narzędzi. Podstawą są oczywiście pędzle - najlepiej syntetyczne lub nylonowe o gładkim i niezbyt twardym włosiu. Produkty tego typu sprawiają, że tworzenie staje się przyjemne i szybkie, a osiągnięcie odpowiedniego efektu leży w zasięgu każdego. Innym przydatnym elementem mogą być szpachelki malarskie, stosowane przede wszystkim w przypadku gęstych produktów, a także silikonowe narzędzia malarskie, które umożliwiają tworzenie oryginalnych, niestandardowych struktur.

Technika malowania farbami akrylowymi

W zależności do naszych umiejętności i - co najważniejsze - w zależności od naszych preferencji, możemy skorzystać z różnych technik malowania farbami akrylowymi. Główne metody to:

 • technika akwarelowa polegająca na nakładaniu farb akrylowych rozpuszczonych w wodzie na papier, który może być mokry albo suchy,
 • technika zbliżona do olejnej, gdzie produkt nakłada się w postaci kilku grubszych, kryjących warstw farby, dzięki czemu uzyskiwane jest wrażenie koloru i głębi,
 • efekty fakturalne, które powstają, gdy gęstą farbę nakładamy dość grubo, a dodatkowo mieszamy ją z dodatkami, takimi jak piasek,
 • kolaże, czyli połączenie wielu różnych technik, w których farba odgrywa główną lub poboczną rolę,
 • techniki mieszane, gdzie stosowane są farby akrylowe, a do tego farby akwarelowe, tusz, ołówek, węgiel lub pastele.


O czym pamiętać?

Co można namalować przy pomocy farb akrylowych? Oczywiście wszystko. Osoby początkujące mogą zacząć jednak od czegoś stosunkowo prostego i związanego z tematem, który leży w kręgu ich zainteresowań. Standardowe propozycje to martwa natura i portret, jednak ostateczny wybór należy do nas - a ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. Pamiętaj, że możesz malować na papierze albo na płótnie. Nie boj się także dużych formatów! To one pozwalają na tworzenie doskonale skomponowanych projektów, przy pomocy których można wyrazić swoją twórczość. Warto też podkreślić, że malowanie powinno być zabawą, czymś, co nas odpręża i rozwija naszą kreatywność. Tworzenie to przecież wyrażanie uczuć, ekspresja naszego wnętrza i wyrażanie siebie. Dlatego jeśli szukasz ciekawego hobby, malowanie farbami akrylowymi jest właśnie dla Ciebie.

 


REKLAMA

Wybrane ogłoszenia

Ręcznie malowane torebki.
Kolorowe maseczki w dwóch rozmiarach.
Teczka wolnostojąca z 13 przegródkami.
Poszukujemy osoby chętnej dołączyć do naszego zesp ...
To najtańsze urządzenie drukujące do zastosowań do ...
Nowość w ofercie Mer-Plus.
Wesołe, miłosne o wersja "zrobione".
Alpino Experience Dual Artist 12 kolorów

Losowo wybrane artykuły branżowe

 • Jesteśmy coraz bliżej podium...

  Rozmowa z Pawłem Piórkowskim, Dyrektorem Zarządzającym w firmie Rafcom, która miała miejsce 12 maja 2017 roku, podczas targów organizowanych przez Kompanię Biurową. 

  Więcej…  
 • Drukarki Samsung wyróżnione w prestiżowym konkursie

  Drukarki Samsung otrzymały siedem nagród za wybitne osiągnięcia, przyznawanych w zorganizowanym przez Buyers Laboratory (BLI) konkursie Summer 2014 Pick Awards. Nagrody przyznano w uznaniu doskonałych rozwiązań w zakresie wydajności i przyjaznej dla środowiska technologii druku.

  Więcej…