Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Hity sprzedażowe

Totalna nowość w marce ESCUELA!

Polecamy

Alpino Experience Dual Artist 12 kolorów

Subskrypcja

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Gdy piszemy ten artykuł jest 29 stopni w Warszawie. Na szczęście wszyscy z naszej redakcji mogą swoją pracę wykonywać w domu, więc sami dbają o idealne warunki. Co jednak, gdy codziennie musisz jechać do biura? Co jeśli temat klimatyzacji w nim jest tematem drażliwym, zwłaszcza dla tych, którzy w firmie rządzą budżetem? Jakie są Twoje prawa jako pracownika? 

Bezpłatna woda, odpowiednia wentylacja czy przerwy w pracy - przepisy dość jasno precyzują, jak w sytuacji upałów powinien zachować się pracodawca. Tak naprawdę jednak wiele zależy od jego dobrej woli. Jeśli temperatury są wyjątkowo uciążliwe, pracodawca może zdecydować o skróceniu czasu pracy lub wprowadzeniu dodatkowych przerw. Jeżeli nie wypełnia swoich obowiązków, może mu grozić kara grzywny od 1 tys. do 30 tys. zł. 

Tyle z teorii. Jak jednak radzić sobie samemu, gdy nasz przełożony jest nieczuły na nasze żale spowodowane upałami? 

Dostosuj ubiór

Dress Code narzucany nam jest przez kulturę jaka panuje w danej firmie. Korporacje mają zupełnie inny regulamin ubioru niż np. niewielkie i rodzinne firmy. Coraz częściej jednak i w "mordorze" tradycją stały się dni, kiedy nawet Prezes przychodzi w krótkich szortach i japonkach. Osobiście zawsze byliśmy zwolennikami raczej luźnych zasad w kwestii ubioru, mimo to pewne standardy należy, bez względu na zajmowane stanowisko, zachować.

Aby przetrwać latem najważniejsze jest więc dobranie stroju biznesowego z naturalnych lekkich materiałów (np. lnu bądź bawełny), który nie łamie panujących zasad ubioru. Odpowiedni strój sprawia bowiem, że jesteśmy postrzegani jako profesjonaliści. A trzeba przecież pamiętać, że dobre wrażenie można w końcu zrobić tylko raz.


REKLAMA


Pij wodę

Zgodnie z prawem to pracodawca powinien zagwarantować Ci dostęp do pitnej wody. W przypadku stanowisk pracy wewnątrz budynku pracodawca musi dostarczyć napoje, gdy słupek rtęci w biurze przekracza 28 stopni Celsjusza. Zazwyczaj będzie to woda, bowiem nie ma obowiązku zapewnienia np. soków czy napojów gazowanych. W praktyce, gdy w Twoje firmie dostęp do takich luksusów jest ograniczony zadbaj o napoje sam/a. Zawsze na biurku trzymaj mineralną i popijaj co jakiś czas.

Odświeżaj się

Pielęgnacja cery latem to wymagające zadanie, bowiem skóra twarzy i ciała, podczas upałów szybko się poci oraz zaczyna się nieestetycznie świecić. Szczególnie ta pokryta makijażem. Ulgą dla niej będzie nawilżenie jej od czasu do czasu mgiełką zapachową.

Jest to też zdrowa alternatywa dla mycia twarzy, bowiem specjaliści radzą, by myć ją dwa razy dziennie, nie więcej. Jeśli odczuwasz potrzebę częstszego odświeżenia, sięgnij po np. po wodę morską w aerozolu - to jedna z zasad pielęgnacji twarzy, o której latem powinni pamiętać także mężczyźni.

 Ochładzaj się

Coraz częściej w firmach spotykamy się z wykorzystaniem podczas upałów z klimatyzacji, choć takiego obowiązku, aby ją zamontować pracodawcy nie mają. Mają za to obowiązek jej okresowej konserwacji, czyszczenia i odgrzybiania. Firma może też wybrać tańszą opcję i zainwestować w wentylatory podłogowe. Zawsze też możemy sami kupić mniejszy wentylator biurkowy.

Odpowiednie nasłonecznienie pomieszczenia

Podczas wysokich temperatur, nie warto chować się do zaciemnionych kątów i pomieszczeń. Promienie słoneczne działają lepiej niż energetyki! W pomieszczeniach o dobrym naturalnym oświetleniu mamy więcej motywacji i chęci do pracy. Jeżeli faktycznie temperatura w pomieszczeniu przez słońce staje się nieznośna, to warto zdecydować się na folie przeciwsłoneczne dostępne w kilku wersjach o różnorodnej przepustowości światła.

Dbaj o Siebie!

Jeżeli powyższe sposoby zawodzą, a Ty nadal czujesz się osłabiony, masz zawroty głowy lub problemy z oddychaniem, nie zwlekaj – udaj się na odpoczynek lub zgłoś po poradę do lekarza. Lato jest cudowne, ale wysokie temperatury w nadmiarze mogą nam zaszkodzić, zwłaszcza podczas nadgodzin spędzonych w biurze w centrum miasta. Pamiętajmy o tym.


REKLAMA

 

Wybrane ogłoszenia

Teczka Zippi Bag z metalowym zamkiem.
Podręczna drukarka etykiet
Recenzja stworzona przez Olę z : https://www.faceb ...
Solidny zszywacz o doskonałej ergonomii
100 chusteczek w wygodnym opakowaniu.
Ogromna paczka kredek
SPRĘŻONE POWIETRZE CLEVERTON 600ml
Piękne różowe klipy z wyciętym serduszkiem.
Idealna do domowego biura.
Płyny do czyszczenia sprzętu elektronicznego.
Alpino Experience Dual Artist 12 kolorów
Ręcznie malowane torebki.

Losowo wybrane artykuły branżowe

  • Stora Enso przeniesie swoją siedzibę do nowego biurowca wykonanego z drewna

    Fińskie towarzystwo ubezpieczeń emerytalnych Varma to strategiczny partner firmy Stora Enso przy budowie jej nowej siedziby głównej, zlokalizowanej w centrum Helsinek. Skandynawski koncern wynajmie część powierzchni biurowca, który – jak podkreśla – ma stanowić przykład najwyższej klasy, nowoczesnego projektu architektonicznego, bazującego na elementach wykonanych z drewna.

    Więcej…  
  • Czerwiec pod hasłem - kreatywność!

    Czerwiec - miesiącem kreatywności. W końcu młodzież idzie do szkoły po kilkumiesięcznej izolacji. W końcu zaczynamy wracać do normalności. Przed nami ciepłe miesiące z rodziną, przyjaciółmi, w ogrodzie lub na piknikach. A jak spotkania to i zabawa. A jak zabawa to tylko kreatywna.

    Więcej…