Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Obchodzony 30 marca Światowy Dzień Ołówka to świetna okazja, żeby poświęcić kilka chwil temu – tylko pozornie – niepozornemu narzędziu. Tylko czy w 2020 roku ołówek może wzbudzać jeszcze jakiekolwiek zainteresowanie? Bez obaw, jesteśmy absolutnie spokojni o jego przyszłość.

Kilka kresek z historii

Narzędzia, które stały się pierwowzorem dzisiejszego ołówka, zaczęły pojawiać się w formie ołowiano-cynowych pałeczek w skórzanych obudowach mniej więcej w XIV wieku. Ołówek w kształcie jaki znamy współcześnie powstał dwa wieki później i podlegał stopniowym modyfikacjom.

Do jego popularyzacji na skalę międzynarodową przyczyniła się między innymi produkcja ołówków realizowana przez Lothara von Fabera, który już w XVIII wieku zaczął umieszczać na nich swój znak towarowy, a także zadbał o odpowiednie opakowania. Tym samym ołówki Faber-Castell stały się pierwszymi markowymi produktami tego typu na świecie!

Obecnie te 174 milimetry długości i 7 milimetrów średnicy, bo takie są standardowe wymiary ołówka, wciąż stanowią jedno z najważniejszych piśmienniczych narzędzi na świecie. Bo czy jest ktoś, kto nie ma w swojej szufladzie przynajmniej jednego egzemplarza?

 

Nieustraszony i niezastąpiony

Tylko na pierwszy rzut oka tajemnicze symbole oraz szeroki wybór dostępnych modeli mogą budzić lekką dezorientację. Na szczęście europejski system oznaczania twardości ołówków jest ujednolicony i bardzo łatwo go zrozumieć.

Twardość i jej stopień

Im więcej w mieszance grafitu, tym bardziej wkład jest miękki. I odwrotnie. Większa proporcja glinki oznacza z kolei większą twardość. Biorąc pod uwagę te wartości, możemy podzielić ołówki na:

 • Ołówki artystyczne – oznaczone literą B (najtwardszy B, 2B, 3B, 4B, 5B, 6B, 7B, 8B, 9B najbardziej miękki)
 • Ołówki techniczne – oznaczone literą H (najtwardszy 9H, 8H, 7H, 6H, 5H, 4H, 3H, 2H, H najbardziej miękki)
 • Ołówki o pośredniej twardości – oznaczone jako HB i F, najpopularniejsze w codziennym użyciu

 

W świecie Faber-Castell

Wśród szerokiego asortymentu ołówków warto zwrócić uwagę na:

 • Castell 9000 – Chyba najsłynniejszy z naszych ołówków, stworzony przez hrabiego Aleksandra von Faber-Castell w 1905 roku. Doczekał się wielu wariacji, jak między innymi Castel 9000 Jumbo o szerszej średnicy albo wersji Perfect Pencil ze skuwką wyposażoną w temperówką.
 • Grip 2001 – Wielokrotnie nagradzany model, który dzięki specjalnej, antypoślizgowej strefie grip doskonale leży w dłoni. Dostępny w wielu kolorach i wariantach, jest jednym z najczęściej wybieranych modeli w ofercie Faber-Castell.
 • Ołówki automatyczne – Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie wymagana jest precyzyjna kreska i niezawodne narzędzie. W naszych fabrykach zaprojektowane zostało kilka serii, zarówno dla profesjonalnych zastosowań, jak i do codziennego użytku.
 • Ołówki akwarelowe Castell 9000 – Najmłodsze w tym zestawieniu, ale kto wie czy nie najbardziej intrygujące. Idealne dla rysowników, po pociągnięciu pędzlem z wodą ołówkowe szkice zamieniają się w fantastyczne akwarele.

 

W ofercie Amex dostępna jest pełna gama produktów Faber-Castell, a także warte uwagi ołówki Cricco oraz kolorowe ołówki od Adel.

Ołówki Cricco® to nieodzowny element wyposażenia każdego szkolnego piórnika. Dzięki trójkątnemu przekrojowi, ołówki są wygodne w użytkowaniu, a wysokiej jakości drewno łatwo się temperuje i sprawia, że pisanie i rysowanie ołówkami Cricco® to czysta przyjemność!


REKLAMA

O marce Cricco:

Cricco® to europejska marka wysokiej jakości artykułów szkolnych, powstała w odpowiedzi na coraz bardziej rosnące wymagania konsumentów zarówno w dziedzinie jakości, jak i wartości dodanej wzornictwa. Wszystkie dostępne w ramach Cricco® produkty są wytwarzane z zastosowaniem najlepszych surowców i z olbrzymią troską o szczegóły. Tworząc nowe produkty kierujemy się wieloletnim doświadczeniem z zakresu edukacji szkolno-plastycznej oraz bieżącymi trendami na rynku.

 

Marka Cricco® dedykowana jest przede wszystkim dzieciom i młodzieży. Nieustannie monitoruje ich potrzeby i upodobania, aby sprostać oczekiwaniom młodych użytkowników, których traktuje bardzo poważnie. Przywiązuje ogromną wagę do bezpieczeństwa użytkowania wszystkich produktów.

 

Surowce użyte do produkcji Cricco® są w pełni bezpieczne i są i wyprodukowane zgodnie z europejskimi wymogami certyfikacji bezpieczeństwa CE.

Cricco


REKLAMA

Zabawa niemowląt - zobacz na Ceneo.pl

Wybrane ogłoszenia

Idealna dla dzieci i dorosłych.
Płyny do czyszczenia sprzętu elektronicznego.
Teczka wolnostojąca z 13 przegródkami.
Farby pakowane po 500 ml.
Pióra wieczne i kulkowe na naboje.
Samoprzylepne uchwyty do większości rodzajów kabli ...
Zestaw pudełek ozdobnych
Ręcznie malowane torebki.
Nowa oferta marki JOVI.
5 kolorów zabawy.

Losowo wybrane artykuły branżowe

 • Kaligrafia - naucz się ładnie pisać

  Pisanie to nie tylko sposób na wyrażenie myśli i pomysłów – Twój charakter pisma może stanowić ważne narzędzie graficzne. Zastanawiasz się, jak stworzyć ekspresyjne, oryginalne dzieło pisakiem na papierze? Jeżeli tak, to właśnie tu znajdziesz odpowiedź! Zobacz, jak nadać odręcznemu pismu więcej wyrazu. Poniżej zapoznasz się z podstawami sztuki kaligrafii – teoretycznymi i praktycznymi – z użyciem markerów do kaligrafii edding. Miłego pisania!

  Więcej…  
 • To najciekawszy konkurs w branży dziecięcej - Zabawka Roku, Nagroda Rodziców 2019.

  Mądre, pomysłowe i edukacyjne zabawki i ciekawe gadżety do opieki nad dziećmi wybierają tu eksperci (psycholodzy, fizjoterapeuci, terapeuci sensoryczni), dziennikarze branżowi i znani rodzice. Spotykają się na jeden dzień, żeby przetestować i ocenić najciekawsze premiery sezonu. Konkurs odbył się już po raz dwunasty. A jego wyniki publikujemy, wraz ze zdjęciami z imprezy z udziałem gwiazd.

  Więcej…