Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Drukuj

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Sting, Leonardo da Vinci, Wajda, Bob Dylan, Albert Einstein, Juliusz Cezar, Charlie Chaplin - znasz te nazwiska? Wiesz co je łączy? Zapewne po tytule naszego artykułu już się domyślasz. Tak - wszystkie te znane osoby pisały i najważniejsze czynności wykonywały lewą ręką.

Do grona leworęcznych należały i należą naprawdę wyjątkowe osobistości. Jak się okazuje nie są one wyjątkowe wyłącznie w swoich dziedzinach. Osoby leworęczne stanowią tylko osiem procent polskiego społeczeństwa. Według naukowców, osoby te są uzdolnione plastycznie i muzycznie. Co ciekawe, udowodniono, że wśród dzieci o wyjątkowych zdolnościach matematycznych występuje znacznie wyższy odsetek leworęcznych niż w całej populacji. 

Skąd jednak wzięła się leworęczność?

Lewą lub prawą rękę ludzki organizm wybiera już w życiu płodowym, w momencie kiedy mózg dzieli się na dwie półkule. Praworęczność wiąże się z dominacją lewej półkuli mózgu, leworęczność z kolei prawej. U człowieka któraś z półkul i któraś ze stron ciała zawsze dominuje. Na prawo lub leworęczność wpływają więc geny, a o przewadze praworęczności musi decydować sposób ich dziedziczenia. Nie odkryty jeszcze, ale podejrzewany o istnienie ?gen stronniczości? może występować w dwóch postaciach: ?prawej? lub ?przypadkowej? (czyli w zależności od przypadku decydującej o prawo lub leworęczności). 

To, co istotne więc - leworęczność nie jest anomalią. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy jest ona ubocznym skutkiem uszkodzenia mózgu podczas porodu. W tym jedynym wypadku można powiedzieć, że jest defektem. Na leworęczność mogą wpływać hormony. W życiu płodowym testosteron (poza jądrami wytwarzany także w korze nadnerczy mężczyzn i kobiet) hamuje rozwój pewnych części lewej półkuli i jednocześnie wzmaga rozwój niektórych ośrodków w prawej. A zatem to hormony mogłyby wpływać na podział ról między półkulami decydujący o przewadze określonej ręki. 
Najlepiej wyjaśnia jednak leworęczność ta sama genetyczna teoria genów ?prawych? i ?przypadkowych?, która tłumaczy przewagę praworęczności. Zgodnie z nią, praworęcznym rodzicom może się urodzić leworęczne dziecko, co jest na porządku dziennym. Co ciekawe leworęczność statystycznie częściej dziedziczy się po matce niż po ojcu, prawdopodobnie więc jeden z genów ?ręczności? przekazuje żeńska komórka rozrodcza.

Co pociąga za sobą większa sprawność jednej z rąk?

Osoby praworęczne są najczęściej prawooczne (intensywniej pracują prawym okiem) i prawonożne. U prawie wszystkich praworęcznych włosy na czubku głowy skręcają w prawo. Tak zachowują się włosy tylko u połowy leworęcznych, u pozostałych skręcając w lewo. Praworęczni zwykle lepiej słyszą prawym uchem, ich skóra jest wrażliwsza na ból po lewej stronie ciała, a u kobiet lewa pierś silniej reaguje na dotyk.

Zgodnie ze statystykami prawą ręką woli posługiwać się aż 70?90 procent ludzi, lewą z kolei 5?30 procent. Ta częstość jest podobna we wszystkich populacjach. To znaczy, że tak samo często zdarzają się leworęczni żyjący w Australii, jak np. w Europie. Odsetek leworęcznych wśród kobiet to 10,7, wśród mężczyzn: 13. We wszystkich grupach etnicznych jest on podobny. 

Bezpowrotnie udręczona leworęczność - smutne dane

Na szczęście obecnie żyjemy w cywilizowanym świecie i leworęczność nie jest niczym złym. Tym bardziej, gdy tak często widzi się ją u sławnych osób. Dziś leworęczność jest wyznacznikiem wyjątkowości, dla której coraz częściej producenci dedykują swoje produkty.

Wśród artykułów dla leworęcznych największym zainteresowaniem cieszą się długopisy, pióra i nożyczki, gdyż to one wymagają dostosowania do potrzeb ich użytkowników.

Dlatego warto wybierając je należy zwrócić uwagę na ile dostosowane są do potrzeb użytkownika.


 

Naboje atramentowe 6szt dla LEWORĘCZNYCH

 

1,20 

Cechy:

  • naboje atramentowe standardowe europejsie
  • SZYBKOSCHNĄCY ATRAMENT DLA LEWORĘCZNYCH
  • opakowanie 6szt
  • kolor niebieski


 

Pióro wieczne GoPen ? Cartoon Animals

 

8,00 

Cechy:

  • gumowy i profilowany uchwyt ułatwiający prawidłowe trzymanie pióra
  • zasilane standardowymi nabojami atramentowymi. Dla osób leworęcznych polecane naboje szybkoschnące.
  • pióro wieczne posiada stalówkę irydową o grubości M
  • kilkanaście wersji kolorystycznych oraz wiele wzorów nadruków tematycznych
  • produkt dostępny w ciekawych opakowaniach zbiorczych oraz pojedynczych
  • wyprodukowano w Polsce.


PIÓRO WIECZNE DLA LEWORĘCZNYCH SCRIBOLINO FABER-CASTELL 

59,99 zł

Kategoria: Warto Wiedzieć
Odsłony: 9232