Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

O bezrobociu na co dzień nikt nie myśli, jednak jako portal branżowy czujemy się w obowiązku, aby przekazywać Wam informacje, które mogą kiedyś, czego nie życzymy, się przydać. Tym razem tekst dotyczy tego ile wynosi podstawowa kwota zasiłku dla bezrobotnych i kto może go otrzymać?

Sprawdź zasady przyznawania zasiłku dla bezrobotnych w 2018 roku!

Warunkiem uzyskania prawa do zasiłku dla bezrobotnych jest przepracowanie 365 dni z co najmniej minimalnym wynagrodzeniem, od którego były odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy.

- Nie ma znaczenia rodzaj umowy – o pracę czy zlecenie, jak też wymiar etatu. Istotna jest wysokość wynagrodzenia oraz odprowadzane składki – tłumaczy Joanna Kuzub, specjalistka z Centrum Informacyjnego Służb Zatrudnienia Zielona Linia.

Wysokość zasiłku

Ile wynosi kwota zasiłku dla bezrobotnych? – to jedno z najczęściej zadawanych pytań, jakie słyszą konsultanci Zielonej Linii. Wbrew pozorom odpowiedź nie jest oczywista.

Wszystko zależy od stażu pracy – tłumaczy Joanna Kuzub – jeśli ów staż wynosi ponad 5 lat, zasiłek jest przyznawany w kwocie 831,10 zł brutto przez pierwsze 3 miesiące, w kolejnych ta kwota ulega obniżeniu. Osoby, które mają ponad 20 lat stażu pracy już na starcie otrzymają wyższą kwotę zasiłku, czyli 997,40 zł brutto – dodaje specjalistka.

Szczegółowe informacje nt. kwot zasiłku są podane w serwisie Zielonej Linii.

Nie tylko okres pracy upoważnia do zasiłku

Do 365 dni, od których zależy nabycie prawa do zasiłku dla osób bezrobotnych, wliczają się też inne okresy:

 prowadzenia działalności gospodarczej i odprowadzania składek naliczanych od co najmniej minimalnego wynagrodzenia;

 zasiłek chorobowy pobierany po ustaniu zatrudnienia, naliczany od co najmniej minimalnego wynagrodzenia;

 zasiłek macierzyński pobierany po ustaniu zatrudnienia, naliczany od co najmniej minimalnego wynagrodzenia;

 renta z tytułu niezdolności do pracy;

 urlop wychowawczy;

 służba wojskowa.

Tak więc pracownik, który zachorował w czasie trwania stosunku pracy lub też kobieta, która urodziła dziecko i przebywała na urlopie wychowawczym – również mają szansę uzyskać zasiłek dla osób bezrobotnych. Jedną z istotniejszych kwestii jest to, czy zasiłek zostanie przyznany od razu, czy też po okresie karencji.

W tym wypadku wszystko zależy od sposobu rozwiązania umowy. Warto dodać, że urząd bierze pod uwagę 6 ostatnich miesięcy, a nie tylko sposób rozwiązania ostatniej umowy – tłumaczy Joanna Kuzub, specjalistka Centrum Informacyjnego Służb Zatrudnienia.

W razie wątpliwości i dodatkowych pytań związanych z prawem do zasiłku dla osób bezrobotnych warto skonsultować się z pracownikami Zielonej Linii, którzy pod numerem 19524 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00 odpowiadają na pytania klientów. Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Czytaj także:

W ciągu godziny produkujemy blisko 100 000 szt. popularnych „koszulek”

Wybrane ogłoszenia

Nowość w ofercie Rozette.
Totalny hit sprzedażowy!!
Jedyny taki zeszyt na rynku 3 w 1
Pudełko zawierające 12 kolorowych kredek z wymazyw ...
Pióra wieczne i kulkowe na naboje.
Teczka wolnostojąca z 13 przegródkami.
Podręczna drukarka etykiet
100 chusteczek w wygodnym opakowaniu.
Recenzja stworzona przez Olę z : https://www.faceb ...

Losowo wybrane artykuły branżowe

  • Ociągasz się z płatnościami? Zapłacisz wyższy podatek dochodowy

    13 listopada tego roku wraz z innymi regulacjami w ramach tzw. pakietu wierzycielskiego, wchodzi w życie możliwość wpisywania dłużnika do Rejestru BIG już po 30 dniach od terminu płatności, zamiast po 60 dniach. W ramach regulacji pakietu wierzycielskiego od przyszłego roku mają też rozpocząć działanie dwa rejestry ograniczające ryzyko podjęcia współpracy z problematycznymi firmami.
    Więcej…  
  • Teczka, która rośnie z czasem...

    Wyobrażasz sobie produkt, który zmienia swój rozmiar w zależności od potrzeb? Wyobrażasz sobie, że możesz go mieć w swoim domu lub biurze?

    Więcej…