Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Drukuj

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Kiedy poszukujemy dodatku, który zmieści nasze dokumenty i pieniądze, od razu na myśl przychodzi nam portfel. Coraz modniejszym i przede wszystkim bezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak noszenie dokumentów i pieniędzy osobno w portfelu i w specjalnym etui na dokumenty. 

Dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny auta, karta kredytowa no i nie zapominajmy o karcie lojalnościowej z ulubionego naszego sklepu. To, można powiedzieć, takie minimum tego, co każdy Polak musi mieć przy sobie. Gdzie trzymać to wszystko, aby zawsze mieć pod ręką, a jednocześnie czuć, że nasze dane są bezpieczne? Najczęściej takie dokumenty trzymamy w portfelu. Odradzamy jednak takie zachowanie. Dość często niestety to właśnie portfele stają się celem kieszonkowców. Im chodzi nie o sam portfel oczywiście, a o jego zawartość. nNjczęściej wyłącznie gotówka jest ich celem. Co, gdy nasz portfel kryje także nasze dokumenty? O ile strata gotówki nie jest jeszcze aż taką tragedią, o tyle dokumentów już tak.

Co jednak zrobić w sytuacji zawłaszczenia przez przestępcę naszych dokumentów – karty płatniczej i dowodu osobistego, które mieliśmy w portfelu?


Zawsze pamiętaj aby chronić swoje dokumenty np. w etui


Przede wszystkim nie wpadajmy w panikę. Rozejrzyjmy się w miejscach, które odwiedziliśmy. Jeśli nie odczuliśmy namacalnie momentu zabrania nam rzeczy osobistych, może po prostu gdzieś je zostawiliśmy, np. na ladzie w sklepie lub wypadły gdzieś w przymierzalni. Jeśli nie, należy jeszcze zajrzeć w pobliskie kosze na śmieci. Złodzieje często czyszczą portfel z gotówki i resztę wyrzucają. Jeśli mimo naszych starań nie udało nam się odnaleźć portfela postępujmy zgodnie z naszymi sugestiami.

Gdy zginie karta bankowa

Po pierwsze zawsze pamiętaj, że o kradzieży dokumentów należy niezwłocznie powiadomić odpowiednie instytucje. Najważniejszy jest bank, w którym jak najszybciej zastrzeż kartę: płatniczą, która podłączona jest pod rachunek bankowy i kredytową, która czerpie środki z limitu przyznanego w ramach pożyczki przez bank. Te, często wyposażone są w płatności zbliżeniowe, dzięki czemu w prosty sposób wykonać można nimi dużo małych transakcji (do 50 zł) bez podawania kodu PIN. Aby złodziej mógł bez ograniczeń płacić kartą w sklepie, musiałby znać do niej kod zabezpieczający (PIN). Nie ułatwiajmy mu więc tego zadania i nie zapisujmy go nigdzie. Nie ustalajmy też łatwego kodu, np.1234 lub z datą urodzin. Jeżeli ktoś wraz z kartą jest w posiadaniu naszego dowodu osobistego może w łatwy sposób rozszyfrować używane przez nas kombinacje liczbowe.

Kartą płacić można również w Internecie. Wystarczy, że złodziej ma wszystkie potrzebne dane, by sklep uwierzył, że jest posiadaczem danego plastiku: imię, nazwisko, numer karty, data ważności oraz trzycyfrowy kod CVV, który jest podany na jego odwrocie. Dlatego warto np. zamazać (wydrapać) kod CVV (i go zapamiętać), tak by ktoś postronny nie był w stanie go odczytać.

Twój dowód w obcych rękach

W przypadku kradzieży dowodu osobistego, fakt ten również należy zgłosić w swoim banku i poprosić o jego zastrzeżenie. O sprawie należy także powiadomić Policję. Dane osobowe w posiadaniu których jest złodziej mogą posłużyć mu do różnych rzeczy. Na dowód zaciągnąć można pożyczkę w Internecie lub w firmie udzielającej chwilówek. Podszywając się pod naszą osobę można też np. wynająć mieszkanie, nie zapłacić za nie i zniknąć, zostawiając nas z konsekwencjami takiego czynu.

Konto w BIK

Aby w przyszłości uniknąć takich sytuacji, można także założyć konto w Biurze Informacji Kredytowej i tam, w razie zgubienia lub kradzieży dokumentów, szybko je zastrzec i uniemożliwić złodziejowi działanie. BIK może wysyłać nam alerty sms-em, za każdym razem, gdy ktoś próbuje uzyskać kredyt na nasze dane.

Dokumentów nie łącz z pieniędzmi

Strata pieniędzy z portfelem bez dokumentów to żaden problem w porównaniu do straty samych dokumentów. Dlatego my polecamy korzystanie z etui, które nosimy osobno. To szczególnie znakomita alternatywa dla osób, które posiadają kilka kart. Dysponowanie osobno portfelem, a osobno etui na dokumenty nie tylko zabezpieczy Cię przed utratą niemalże wszystkiego, a w przypadku, jeśli praktycznie płacimy tylko i wyłącznie kartami płatniczymi, możemy ograniczyć się tylko do etui, rezygnując z klasycznego portfela.

Jednym z największych producentów etui na dokumenty jest w naszej branży firma Panta Plast. W jej ofercie można znaleźć propozycje niemalże dla każdego. Typowe etui na dokumenty w rozmiarze 9,5x13 cm, z miejscem na dowód osobisty, wizytówki, dowód rejestracyjny samochodu, karty kredytowe i prawo jazdy. Łódzki producent poleca także etui wyłącznie na standardowe karty płatnicze, lojalnościowe... W swojej ofercie firma oferuje także etui, które chronią dane na kartach. Jak już wspominaliśmy do 50 zł płatność taką kartą nie wymaga PIN-u, a już wielokrotnie ostrzegano, że jest to nowa forma kradzieży naszych pieniędzy. Anti scanning to coraz częściej stosowane zabezpieczenie właśnie w etui oferowane przez firmę Panta Plast. 

Nie tylko szerokość formatów, ale także szerokość oferty kolorystycznej łódzkiego producenta, powoduje, że każdy znajdzie coś dla siebie. Czarne, szare, kolorowe, dla Pań i Panów, dla młodzieży...

Wybór jest naprawdę szeroki. Pełna oferta dostępna jest w katalogu firmy Panta Plast, który dostępny jest on-line>>>


Okładka na dokumenty Duo

Etui na karty kredytowe

Etui na Karty Rabatowe

 

Kategoria: Warto Wiedzieć
Odsłony: 2615