Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
 • Sprawdziliśmy 30 modeli zabawek: cyferki i literki, puzzle, klocki, wędki z rybkami, kulki i patyczki magnetyczne.
 • W 9 przypadkach w laboratorium wykryliśmy: za małe elementy, zadziory i przekroczony wskaźnik strumienia magnetycznego.
 • W 7 przypadkach – brak: ostrzeżeń, instrukcji użytkowania, deklaracji zgodności, danych producenta i importera.

5 wojewódzkich inspektoratów IH w Białymstoku, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Warszawie od kwietnia do lipca 2023 r. sprawdziło oznakowanie 30 modeli zabawek magnetycznych. Wszystkie produkty zweryfikowaliśmy również w laboratorium – eksperci sprawdzili ich bezpieczeństwo w zakresie konstrukcji i siły wzajemnego przyciągania magnesów. Zbadaliśmy cyferki i literki, puzzle, klocki, wędki z rybkami, kulki i patyczki magnetyczne.

Sprawdziliśmy producentów, sprzedawców hurtowych, sklepy detaliczne i wielkopowierzchniowe. Badane zabawki pochodziły z Chin – 25 modeli, Ukrainy – 2 modele, Polski – 3 modele.

Przedsiębiorców wytypowaliśmy na podstawie wyników wcześniejszych kontroli, sygnałów medialnych, informacji od konsumentów i przedsiębiorców

Inspektorzy zweryfikowali, czy:

 • zabawki posiadają: prawidłową dokumentację, w tym deklarację zgodności,
 • dane identyfikacyjne producenta lub importera,
 • informacje identyfikujące zabawkę,
 • znak CE,
 • poprawną instrukcję w języku polskim.

Na 30 modeli zabawek magnetycznych 7 miało nieprawidłowości.

W 2 przypadkach:

 • brak wymaganych ostrzeżeń bądź instrukcji użytkowania.

Efekt: Konsument nie ma informacji o ryzyku związanym z użytkowaniem zabawki i może robić to w nieodpowiedni sposób.

W 2 przypadkach:

 • brak deklaracji zgodności.

Efekt: Brak dowodu na to, że zabawka spełnia obowiązujące wymagania.

W 4 przypadkach:

 • brak danych producenta i importera.

Efekt: Utrudnia to działania organom kontroli oraz dochodzenie praw konsumentowi.

 

Ponadto sprawdziliśmy:

 • dostępność zbyt małych elementów,
 • obecność zadziorów, które mogą powodować otarcia lub rany,
 • siłę przyciągania się magnesów, czyli wskaźnik strumienia magnetycznego. Dlaczego wskaźnik strumienia magnetycznego jest ważny? Połknięcie elementów magnetycznych może wywołać u dziecka stan zapalny, a nawet perforację jelit, stwarzając zagrożenie dla zdrowia i życia.

Na 30 modeli zabawek 9 miało nieprawidłowości.

Jakie?

 • zbyt małe elementy,
 • zadziory,
 • zbyt silny strumień magnetyczny.

W 1 przypadku klocków magnetycznych dopuszczalny wskaźnik strumienia magnetycznego został przekroczony ponad 2-krotnie – wyniósł 1,25 T2mm2 przy normie 0,5 T2mm2 .

Efekty kontroli

9 wniosków o wszczęcie postępowania administracyjnego

 ich efektem może być nałożenie kar.

W 1 przypadku niezgodności formalnych działania naprawcze zostały zakończone, natomiast w 4 – przedsiębiorcy są w trakcie ich przeprowadzania. W pozostałych 2 przypadkach oprócz niezgodności formalnych stwierdzono również zbyt silny strumień magnetyczny, zatem podjęcie działań naprawczych nie jest możliwe.

 Produlty, które zostały poddane kontroli załączamy w poniższej liście. Wśród nich są takie marki jak: Toys4all, Roter Käferfactory, Euro‐Trade, Zakład Produkcyjny „ALEXANDER”, ANEK i wiele innych z naszej branży. 

WAŻNE!

Konsumencie, nie kupuj nieoznakowanych zabawek! Jeśli kupiłeś zakwestionowaną zabawkę, o której wspominamy w raporcie – poinformuj o tym producenta lub importera (dystrybutora) oraz Inspekcję Handlową z Twojego województwa.


REKLAMA

Wybrane ogłoszenia

Planery roczne, miesięczne, tygodniowe...
Dla wielbicieli koloru.
Dostępny w 7 kolorach.
4 różne w displayu.
Marka MemoBe (MK006-01)
Kredki woskowe do różnych powierzchni
Ekologiczne i bezpieczne.
100 chusteczek w wygodnym opakowaniu.
Zestaw 120 sztuk.

Losowo wybrane artykuły branżowe

 • Kompetencje przyszłości ? jakie umiejętności rozwijać, by odnosić sukcesy na rynku pracy?

  Zaledwie 30% Polaków poszerza swoje umiejętności w zakresie wykonywanej pracy, a 20% uczęszcza na kursy i szkolenia podnoszące kompetencje pracownicze ? wynika z raportu ?Aktywni + Przyszłość Rynku Pracy? zrealizowanego przez serwis z ogłoszeniami o pracę Gumtree.pl1. Analitycy rynku pracy już teraz zauważają lukę między umiejętnościami pracowników a wymaganiami pracodawców. Problemem może być brak myślenia rozwojowego wśród Polaków i zamykanie się w ramach wyuczonego zawodu.

  Więcej…  
 • Wielka piłka na małej planszy

  Mundial w Brazylii zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim wzrasta zainteresowanie najlepszą na rynku grą planszową o piłce nożnej - Goool!

  Więcej…  

Newsflash

Tak się "gwiazdorzy" w ABRO!

 

 

 

Matka Ziemia jest tylko jedna!

Jesienią 2023 roku na rynku pojawiła się nowa gra planszowa Matka Ziemia. To edukacyjna gra quizowa, która w przystępny sposób uczy o stanie naszego środowiska i sposobach jego ochrony.

Gra jest oparta na współpracy, co symbolizuje to, że ochrona środowiska wymaga wspólnego wysiłku. Gracze wspólnie odpowiadają na pytania dotyczące zmian klimatu, zanieczyszczenia powietrza i wody, czy utraty bioróżnorodności.

Więcej…

Kreatywne produkty na Boże Narodzenie

Boże Narodzenie to czas, kiedy chcemy obdarować bliskich wyjątkowymi prezentami. Jeśli szukasz czegoś kreatywnego, co sprawi, że obdarowany poczuje się wyjątkowo, mamy dla Ciebie kilka propozycji.

Więcej…