Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
 • Sprawdziliśmy 30 modeli zabawek: cyferki i literki, puzzle, klocki, wędki z rybkami, kulki i patyczki magnetyczne.
 • W 9 przypadkach w laboratorium wykryliśmy: za małe elementy, zadziory i przekroczony wskaźnik strumienia magnetycznego.
 • W 7 przypadkach – brak: ostrzeżeń, instrukcji użytkowania, deklaracji zgodności, danych producenta i importera.

5 wojewódzkich inspektoratów IH w Białymstoku, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Warszawie od kwietnia do lipca 2023 r. sprawdziło oznakowanie 30 modeli zabawek magnetycznych. Wszystkie produkty zweryfikowaliśmy również w laboratorium – eksperci sprawdzili ich bezpieczeństwo w zakresie konstrukcji i siły wzajemnego przyciągania magnesów. Zbadaliśmy cyferki i literki, puzzle, klocki, wędki z rybkami, kulki i patyczki magnetyczne.

Sprawdziliśmy producentów, sprzedawców hurtowych, sklepy detaliczne i wielkopowierzchniowe. Badane zabawki pochodziły z Chin – 25 modeli, Ukrainy – 2 modele, Polski – 3 modele.

Przedsiębiorców wytypowaliśmy na podstawie wyników wcześniejszych kontroli, sygnałów medialnych, informacji od konsumentów i przedsiębiorców

Inspektorzy zweryfikowali, czy:

 • zabawki posiadają: prawidłową dokumentację, w tym deklarację zgodności,
 • dane identyfikacyjne producenta lub importera,
 • informacje identyfikujące zabawkę,
 • znak CE,
 • poprawną instrukcję w języku polskim.

Na 30 modeli zabawek magnetycznych 7 miało nieprawidłowości.

W 2 przypadkach:

 • brak wymaganych ostrzeżeń bądź instrukcji użytkowania.

Efekt: Konsument nie ma informacji o ryzyku związanym z użytkowaniem zabawki i może robić to w nieodpowiedni sposób.

W 2 przypadkach:

 • brak deklaracji zgodności.

Efekt: Brak dowodu na to, że zabawka spełnia obowiązujące wymagania.

W 4 przypadkach:

 • brak danych producenta i importera.

Efekt: Utrudnia to działania organom kontroli oraz dochodzenie praw konsumentowi.

 

Ponadto sprawdziliśmy:

 • dostępność zbyt małych elementów,
 • obecność zadziorów, które mogą powodować otarcia lub rany,
 • siłę przyciągania się magnesów, czyli wskaźnik strumienia magnetycznego. Dlaczego wskaźnik strumienia magnetycznego jest ważny? Połknięcie elementów magnetycznych może wywołać u dziecka stan zapalny, a nawet perforację jelit, stwarzając zagrożenie dla zdrowia i życia.

Na 30 modeli zabawek 9 miało nieprawidłowości.

Jakie?

 • zbyt małe elementy,
 • zadziory,
 • zbyt silny strumień magnetyczny.

W 1 przypadku klocków magnetycznych dopuszczalny wskaźnik strumienia magnetycznego został przekroczony ponad 2-krotnie – wyniósł 1,25 T2mm2 przy normie 0,5 T2mm2 .

Efekty kontroli

9 wniosków o wszczęcie postępowania administracyjnego

 ich efektem może być nałożenie kar.

W 1 przypadku niezgodności formalnych działania naprawcze zostały zakończone, natomiast w 4 – przedsiębiorcy są w trakcie ich przeprowadzania. W pozostałych 2 przypadkach oprócz niezgodności formalnych stwierdzono również zbyt silny strumień magnetyczny, zatem podjęcie działań naprawczych nie jest możliwe.

 Produlty, które zostały poddane kontroli załączamy w poniższej liście. Wśród nich są takie marki jak: Toys4all, Roter Käferfactory, Euro‐Trade, Zakład Produkcyjny „ALEXANDER”, ANEK i wiele innych z naszej branży. 

WAŻNE!

Konsumencie, nie kupuj nieoznakowanych zabawek! Jeśli kupiłeś zakwestionowaną zabawkę, o której wspominamy w raporcie – poinformuj o tym producenta lub importera (dystrybutora) oraz Inspekcję Handlową z Twojego województwa.


REKLAMA

Wybrane ogłoszenia

Kredki ołówkowe ścieralne 12 kol.
Poszukiwani pracownicy
Z naklejkami Kredki dwustronnne
Książeczka idealna dla małych i dużych modniś. ...
Planery roczne, miesięczne, tygodniowe...
Z powierzchnią suchościeralno-magnetyczną
Pióra wieczne i kulkowe na naboje.
Idealne dla domowych artystów.
Zestaw Kreatywny od ROZETTE

Losowo wybrane artykuły branżowe

 • Aktualizacja do drukarek Canon i-SENSYS

  Canon wprowadził właśnie aktualizację do ośmiu serii drukarek biurowych i-SENSYS. Nowy firmware usprawnia personalizację interfejsu użytkownika sprawiając, że obsługa urządzeń jest jeszcze bardziej intuicyjna. Drukarki objęte aktualizacją oferują szybkość i najwyższą wydajność laserowego druku.

  Więcej…  
 • DHL nie dowiezie paczek na Święta!!

  Jeśli czekasz na ważną przesyłkę jeszcze przed Świętami, możesz się zdziwić. Właśnie trwa strajk kurierów DHL.

  Więcej…  

Newsflash

Jak artykuły szkolne przywracają radość w nauce?

Wraz z dynamicznym rozwojem technologii edukacyjnych, artykuły szkolne przeszły znaczną transformację. Firma Main Paper wprowadziła na rynek innowacyjny asortyment, który nie tylko wspiera proces nauki, ale także przywraca radość w codziennym uczeniu się. Inspirując się kultowymi czaczpadami do gier telewizyjnych. Te nowoczesne artykuły szkolne stają się źródłem motywacji i zaangażowania dla uczniów w każdym wieku, a szczególnie tych kochających playstation i Xboxa.

Więcej…

Elegancja w Opakowaniu: Nowa Era Torebek Okolicznościowych

Szukasz idealnego sposobu, aby uczynić prezent jeszcze bardziej wyjątkowym? Niezależnie od tego, czy to komunia święta, czy inna uroczystość w maju, firma Rozette ma wszystko, czego potrzebujesz, aby sprawić, że Twój prezent będzie zachwycający zarówno na zewnątrz, jak i w środku.

Więcej…

Gracze Xbox vs. Gracze PlayStation: Jak ich zadowolić?

Xbox i PlayStation to dwie najpopularniejsze konsole do gier na świecie. Obie oferują szeroki wybór gier, funkcji i usług, ale istnieją również pewne kluczowe podobieństwa między nimi.

Więcej…