Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Według statystyk, około 10% populacji posługuje się sprawniej lewą ręką niż prawą. Wynika to z silniejszego rozwoju prawej półkuli mózgu, a to z kolei spowodowane jest genetyką. Tendencja do leworęczności pojawia się w okresie niemowlęcym, a utrwala mniej więcej do drugiego roku życia. Jeszcze do niedawna w społeczeństwie funkcjonowało silne przekonanie, że trzeba walczyć z tą „odmiennością”, ponieważ jest to przejaw wynaturzenia, jednak coraz więcej rodziców pozwala swoim pociechom na używanie tej ręki, którą jest im wygodniej jeść czy pisać.

Większość przedmiotów codziennego użytku przystosowana jest do prawej ręki – noże (ostrza profilowane pod odpowiednim kątem dla praworęcznych), widelczyki deserowe (z ząbkiem do krojenia ciasta umieszczonym z lewej strony), torby z zamkiem błyskawicznym (zapinanym do prawej strony), telefony komórkowe (z mikrofonem umiejscowionym tak, by trzymając telefon przy prawym uchu uzyskać jak najlepszą jakość dźwięku) i wiele innych. W związku z tym, że stopniowo odchodzi się od „prostowania” leworęczności, coraz więcej producentów wprowadza do swoich ofert produkty, które są dedykowane specjalnie dla osób z dominującą lewą ręką. Jest to szczególnie istotne w przypadku artykułów szkolnych dla dzieci, które dopiero ćwiczą swoje dłonie poprzez rysowanie, pisanie i wykonywanie różnego typu prac manualnych. Najpopularniejszym obecnie produktem dla osób leworęcznych jest pióro wieczne. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że „mańkutom” jest znacznie trudniej pisać, ponieważ zamiast ciągnąć pióro czy długopis po kartce, muszą go pchać, tym samym rozmazując świeżo co pozostawiony na papierze tusz. Kto z nas, leworęcznych, nie spotkał się choć raz z problemem ubrudzonego małego i/lub serdecznego palca po wykonaniu większej ilości notatek, lub z rozmazanym atramentem, który nie zdążył jeszcze wyschnąć, a my już roztarliśmy go piszącą dłonią?

W ofercie firmy Amex Stationery godnym polecenia modelem jest Scribolino marki Faber-Castell [149817 FC, 149848 FC, 149849 FC, 149861 FC] ze specjalnie wyprofilowanym uchwytem oraz stalówką, które umożliwiają komfortowe notowanie piórem ustawionym pod odpowiednim kątem, bez ryzyka rozmazywania atramentu. Dzięki temu produktowi dzieciom łatwiej będzie nauczyć się pisania i rysowania, a dorośli zapomną o uporczywych plamach na lewej ręce… 

Kolejnym produktem dedykowanym dla osób leworęcznych są nożyczki. Na pierwszy rzut oka wszystkie nożyczki wyglądają podobnie – dwa ostrza i dwa uchwyty w owalnym kształcie. Schody zaczynają się wówczas, gdy uchwyty są profilowane – zwykle dostosowane do prawej ręki. Cięcie takimi nożyczkami jest zgoła niewygodne, ponieważ palce nie mieszczą się w dolnym uchwycie lub źle się układają. Zamiast skupić się na równym cięciu, myślimy o tym, że nożyczki nas uwierają w dłoń. Warto wówczas sięgnąć po nożyczki dedykowane dla osób leworęcznych, których profilowane rączki zapewnią komfort i precyzję podczas wycinania nawet najbardziej skomplikowanych detali. Najwięcej modeli znajduje się pod marką Dahle: 

 

nożyczki Comfort-Grip z miękkimi uchwytami [54418-12974 DA]

 

 

 

 

nożyczki profilowane z zaokrąglonymi końcami [54615-21437 DA / 54659-07624 DA żółto-czerwone]

 

 

nożyczki Eco 21 cm [54618-20122 DA]

 

Wśród przyborów szkolnych dla leworęcznych nie brakuje również linijek i temperówek, które pozwalają na bardziej naturalne i ergonomiczne korzystanie z nich. Skala w linijce na przykład jest malejąca, a to w tym celu, aby rysując prostą można było bez wysiłku „ciągnąć” ołówek po papierze, a nie pchać. W tym miejscu proponujemy model L1/Lefty marki KUM.

Z kolei w temperówkach ostrze jest zamocowane z drugiej strony, aby wygodniej było kręcić ostrzonym właśnie ołówkiem „od siebie”, a nie „do siebie”, co jest bardziej energochłonne. Doskonałym rozwiązaniem dla leworęcznych są tutaj temperówki 410K Lefty oraz Click-Clack Left od KUM.

Przykładów przedmiotów dla osób leworęcznych jest znacznie więcej. My chcemy Wam jedynie zasygnalizować, że jeżeli Wy lub ktoś z Waszych bliskich wolicie wykonywać większość czynności lewą ręką, a nie prawą, to możecie to robić w znacznie wygodniejszy sposób – wybierzcie produkty dostosowane do Waszych preferencji i cieszcie się komfortem ich użytkowania!

 

Wybrane ogłoszenia

5 kolorów zabawy.
PATIO DYSTRYBUCJA SP. Z O.O. poszukuje handlowca.
Ceramiczna skarbonka w kształcie świnki.
100 chusteczek w wygodnym opakowaniu.
Przepiękna seria artykułów szkolnych.
Nowa oferta marki JOVI.
Szeroka oferta breloczków
Elegancka kolekcja do biura i szkoły.
Szeroka oferta ręcznie malowanych grafik
Rozmiar: 25x34x12cm

Losowo wybrane artykuły branżowe

  • 3 postanowienia, które jako szef powinieneś sobie zrobić

    Są tacy, którzy postanowienia na nowy rok planują już od jesieni, a 1 stycznia jest dla nich tylko sygnałem do startu. Niektórym udaje się realizować je przez cały, kolejny rok, inni poddają się przed upływem miesiąca. Są też ludzie, którzy swoje cele noworoczne formułują w trakcie zabawy sylwestrowej, a kolejnego dnia szybko je odwołują, bo okazały się zbyt ambitne lub zupełnie nierealne. Bez względu na to, do której grupy należysz, warto pamiętać, że noworoczne postanowienia powinny być: możliwe do wykonania, potrzebne i korzystne, czyli zmieniające obecną sytuacje na lepsze.

    Więcej…  
  • Długopisem pisanie = łatwe zapamiętywanie!

    Według ostatniego badania, przeprowadzonego przez Francuski Instytut Opinii Publicznej, blisko 50% młodych ludzi w wieku od 12 do 25 lat uważa, że odręczne pisanie ułatwia zapamiętywanie. Za tym stwierdzeniem kryją się również fakty potwierdzone wieloma analizami i badaniami. O ile cyfrowy zapis stanowi obecnie niezbędne wsparcie w naszym codziennym życiu, o tyle ołówek i papier nadal pozostają cennymi sojusznikami!

    Więcej…