Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Powoli, powolutku czas wakacji dobiega końca. Już niedługo skończy się błogi czas letniego wypoczynku, spędzania całych dni na dworze i zabawie z rówieśnikami. Jego miejsce zajmie ważny rozdział w życiu najmłodszych, czyli przedszkole albo szkoła. Marka Activejet podpowiada co zrobić, aby ten okres przestawienia się na szkolny rytm był dla dziecka jak najprzyjemniejszy.

I nie chodzi tu o zwykłą rozmowę z dzieckiem, aby przygotować je na różne scenariusze, które mogą przydarzyć się w pierwszej klasie czy przedszkolu, jeśli idzie tam po raz pierwszy. Rzecz nie dotyczy też szkolnej wyprawki, i tego, że należy zacząć ją kompletować już pod koniec wakacji włączając w ten proces dziecko. Chodzi nam jedynie o rozruszanie dziecięcych dłoni. Wtedy pozostałe czynności wiążące się z rozpoczęciem roku szkolnego będą dla dziecka o wiele prostsze.

Musimy pamiętać, że z wybiciem pierwszego dzwonka nasze pociechy będą musiały więcej czasu spędzać na rysowaniu, malowaniu, wycinaniu czy w końcu - nauce pisania. A wiadomo, po okresie wakacji, kiedy nasze dzieci odzwyczaiły się od takich czynności, trudno im będzie z satysfakcją nagle kilka godzin siedzieć nad rysunkami czy pisaniem liter. Dlatego warto te ostatnie dni sierpnia przeznaczyć wspólnie z dzieckiem na ćwiczenia grafomotoryczne, czyli takie, które poprawią wydajność i precyzję ruchów jego dłoni i palców. To sprawi, że dziecięce ręce łatwiej przystosują się do szkolnych czy przedszkolnych wymogów, a co za tym idzie, nasze pociechy nie zniechęcą się do nowych obowiązków i na hasło „szkoła” czy „przedszkole” nie będą reagować złością albo płaczem.


REKLAMA

 


Co zrobić, aby ułatwić dziecku powrót do szkolnej ławki? Oto kilka prostych ćwiczeń, które z nadejściem roku szkolnego z jednej strony rozruszają dziecięce dłonie, a z drugiej będą dla nas świetną okazją do rozmowy z dzieckiem i wspierania w nim własnej wartości.

Propozycje ćwiczeń grafomotorycznych z wakacjami w tle:

1. Puzzle – jeśli znudziły nam się modele, które mamy na półkach, możemy wydrukować zdjęcie z wakacji, przykleić je do grubszego papieru i pociąć na kawałki. W ten sposób powstanie nasz autorski, wakacyjny pomysł na puzzle.

2. Plan zajęć – na kartce narysujmy plan lekcji i zajęć pozalekcyjnych, udekorujmy go wakacyjnymi wzorami, które pokoloruje czy wyklei dziecko. Możemy też do takiego planu dokleić muszelki z wakacji czy suszone kwiaty.

3. Wakacyjny pamiętnik – w czystym zeszycie dziecko rysuje wakacyjne przygody, swoje ulubione letnie przekąski i wakacyjne aktywności; może do takiego zeszytu wkleić również bilety, ulotki z odwiedzanych miejsc czy po prostu kilka zdjęć z wakacji.

To tylko wybrane ćwiczenia, które z jednej strony będą świetną powakacyjną rozrywką, a z drugiej -przyczynią się do miękkiego lądowania w nadchodzącym roku szkolnym i przedszkolnym. I o to warto zadbać, niezależnie od tego, jaki rodzaj ćwiczeń grafomotorycznych wybierzemy. Jedno jest pewne, aktywizując ciało, mięśnie i głowę dziecka zanim usiądzie w szkolnej ławce, czynimy dla niego bardzo dużo dobra, które zaprocentuje, bo po prostu będzie mu zręczniej i będzie czuł się pewniej. A jego dobre samopoczucie i wiara, że tak szybko się nie zniechęci trzymając w ręce kredki czy nożyczki będzie dla nas najlepszą nagrodą.


WYDRUKUJ PLAN LEKCJI - POBIERZ GO TUTAJ>>

 

Wybrane ogłoszenia

Idealna dla dzieci i dorosłych.
Nowość w ofercie Mer-Plus.
Nowość w ofercie Rozette.
Płyny do czyszczenia sprzętu elektronicznego.

Losowo wybrane artykuły branżowe

  • Rynek nie-bezpiecznych zabawek - badania UOKiK i Inspekcji Handlowej

    Zapraszamy do zapoznania się z materiałami informacyjnymi (prezentacjami) dotyczącymi reformy nadzoru rynku, bezpieczeństwa zabawek w świetle wyników badań laboratoriów UOKiK w latach 2016-2019, a także wyników kontroli Inspekcji Handlowej.

    Więcej…  
  • Amazon powoli zdobywa polski rynek.

    Choć udział Amazona w polskim e-commerce nie przekracza dziś 5 proc., amerykański gigant zdobywa w nim udziały krok po kroku, przejmując powoli rynek, na czym w największym stopniu może stracić rodzime Allegro. Polacy na Amazonie mają dziś do wyboru ponad 200 mln artykułów z opisami tłumaczonymi na język polski i korzystają z niego w coraz większym stopniu. Polskie firmy sprzedające za pośrednictwem Amazona mogą pochwalić się dziś dużymi przychodami z tego tytułu, ale wciąż nie do końca wykorzystują możliwości, jakie platforma im oferuje.

    Więcej…