Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Drukuj

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Według ostatniego badania, przeprowadzonego przez Francuski Instytut Opinii Publicznej, blisko 50% młodych ludzi w wieku od 12 do 25 lat uważa, że odręczne pisanie ułatwia zapamiętywanie. Za tym stwierdzeniem kryją się również fakty potwierdzone wieloma analizami i badaniami. O ile cyfrowy zapis stanowi obecnie niezbędne wsparcie w naszym codziennym życiu, o tyle ołówek i papier nadal pozostają cennymi sojusznikami!

Odręcznie pisane notatki wspomogą Twoją pamięć 

W trakcie tworzenia odręcznych notatek, stymulowanych jest wiele obszarów ludzkiego mózgu. Zaczynając od stymulacji mięśniowej, kończąc na rozszyfrowaniu znaczenia danego słowa. Ta wieloetapowa czynność „doskonale stymuluje pamięć”, jak podkreśla językoznawca Alain Bentolila.

Dowodem na to mogą być tzw. „ściągi” przygotowywane przez uczniów i studentów przed egzaminem. Samo uważne kopiowanie notatek, skupiając się na najważniejszych punktach danego tematu, przyczynia się do ich automatycznego zapamiętywania! Zatem, jeżeli używasz komputera na zajęciach i spotkaniach, najlepszym sposobem na powtórzenie notatek jest ich odręczne przepisanie.

Dzięki odręcznemu pisaniu nasz mózg lepiej funkcjonuje 

Potwierdzają to badania przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetów Princeton i Kalifornijskiego, Pam A. Mueller i Daniela Oppenheimera. Kiedy piszemy, używając klawiatury, nasz mózg koncentruje się na poszczególnych literach, a nie na treści, co oznacza przepisywanie po kolei poszczególnych słów. Natomiast przy robieniu notatek, w trakcie zebrania czy zajęć, pobudzamy nasz mózg do podsumowania głównych myśli przewodnich. Ten wysiłek analityczny połączony z wizualizacją słowa na papierze znacznie poprawia zapamiętywanie.

Ponieważ uderzanie w klawisze wymaga mniejszego wysiłku motorycznego, intensywne korzystanie z klawiatury może okazać się niekorzystne dla naszej zdolności zapamiętywania. Ten fakt został wyraźnie podkreślony w kanadyjskim badaniu, opublikowanym w sierpniu 2013 r. po serii testów przeprowadzonych z udziałem studentów. Michelle Dresbold w swej książce stwierdza, że dzieli nas tylko jeden krok od znacznej utraty zdolności zapamiętywania w wyniku zrezygnowania z odręcznego pisania. Specjalistka w zakresie charakteru pisma i autorka książki „Sex, Lies and Handwriting” ostrzega: „Klawiatura wyparła długopis z wielu powodów. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że brak odręcznego pisania zmniejsza nasze umiejętności poznawcze. Dzięki aplikacji SCRIBZEE by OXFORD możesz przenosić swoje odręczne notatki do komputera

Twoje notatki są bezcenne i nie wyobrażasz sobie wyrzucenia właśnie zapisanego zeszytu lub notatnika? Dla osób, które nadal preferują odręczną formę notowania ważnych informacji, firma SCRIBZEE by OXFORD postanowiła połączyć świat zapisków na papierze i notatek cyfrowych. Dzięki wykorzystaniu technologii rejestracji obrazu opracowanej i opatentowanej przez inżynierów SCRIBZEE pozwala na łatwe skanowanie i zapisywanie za pomocą smartfona treści utrwalonych na stronach zeszytów, brulionów i notatników OXFORD. A tu już krótka droga do tego, aby mieć je w formie elektronicznej w swoim komputerze.


Odręczne pisanie wspomaga proces myślowy i kreatywność. Pisanie długopisem na papierze to też przyjemność... Ale jak uporządkować odręczne i cyfrowe notatki, tak aby w każdej chwili móc odnaleźć potrzebny dokument? SCRIBZEE to niezwykle wydajna aplikacja do skanowania, która odczytuje 4 znaczniki widoczne na stronach zeszytów, brulionów i notatników OXFORD. Dzięki bezpłatnej aplikacji SCRIBZEE po zeskanowaniu notatki mogą wszędzie towarzyszyć, ponieważ są zapisywane w zabezpieczonej chmurze oddanej do dyspozycji autora treści przez firmę OXFORD. Można je przeglądać, edytować i udostępniać z każdego miejsca w dowolnej chwili za pośrednictwem wszystkich połączonych urządzeń. SCRIBZEE udostępnia również funkcję organizowania notatek w samej aplikacji. Są one zatem zgromadzone w jednym miejscu i mogą być pogrupowane w dowolnie stworzonych folderach. Ze SCRIBZEE można także zmieniać kolejność stron notatek za pomocą jednego pociągnięcia palcem. Można również importować strony z innych notatek z tego samego katalogu lub dodawać obrazy ze smartfona. 

Źródło: http://blog.my-oxford.com/pl 

Odsłony: 2368