Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Drukuj

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Przedświąteczne porządki czas zacząć. Nie, nie mówimy o myciu okien, ani sprzątaniu w piwnicy. Podobnie jak samochód, dom, czy nawet nasze ciało, nasz komputer, przy którym siedzimy codziennie po kilka godzin również potrzebuje regularnej pielęgnacji.

Czyszczenie komputera PC to nieskomplikowany proces, który sprawnie przeprowadzony nie zajmuje więcej niż 20 minut. Poniższy artykuł koncentruje się wyłącznie na czyszczeniu komputerów stacjonarnych i nie będzie zawierał wskazówek dla użytkowników laptopów.

Kiedy i jak często czyścić sprzęt?

Tak naprawdę wszystko zależy w jakich warunkach go użytkujesz. Jeśli Twój komputer stoi pod biurkiem na podłodze dość mocno przyciąga kurz unoszący się nad powierzchnią ziemi. Jeśli dodatkowo masz zwierzęta w domu weź pod uwagę sierść, która także osiada na wszystkim dookoła. Lubisz spożywać jedzenie pracując? No cóż - odwróć do góry nogami Twoją klawiaturę i zobaczysz co kryje w sobie.  

Eksperci zalecają, by w zależności od warunków czyścić komputer co 3 do 6 miesięcy. Im trudniejsze warunki eksploatacji, tym krótszy powinien być okres pomiędzy kolejnymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Jeśli PC pracuje w klinicznie czystych pomieszczeniach, procesy tego typu można przeprowadzać raz na rok. Bacznie obserwujcie zachowanie komputera, gdyż ono może zdradzić Wam, że niektóre komponenty zostały za mocno zabrudzone. Oznaki takie jak nagła intensyfikacja pracy wentylatorów bez konkretnego powodu lub przegrzewanie się podzespołów powinny motywować Was do natychmiastowego sprawdzenia w środku obudowy, czy nie zebrało się w niej zbyt dużo kurzu lub włosów.


A przy okazji wiecie, że na naszych prywatnych klawiaturach roi się od chorobotwórczych mikrobów. Jak dowodzi mikrobiolog James Francis z Kingmoor Technical Services w badaniu prowadzonym w 2009 roku dla magazynu ?Which? Computing?, w klawiaturach czają się na przykład bakterie E.coli oraz inne bakterie kałowe, które mogą wywołać niestrawność i biegunkę. W przebadanych 30 klawiaturach z londyńskich biur naukowiec znalazł również bardzo niebezpieczne, odporne na antybiotyki szczepy gronkowca złocistego oznaczone skrótem MRSA.


Od czego zacząć?

O tym chyba wszyscy wiedzą - każdy sprzęt elektroniczny, który chcemy oczyścić musimy wyłączyć najpierw z zasilania. Po drugie fajnie jak sprzęt postawicie w miejscu wygodnym do jego czyszczenia oraz tam, gdzie jest dobra wentylacja. Pamiętaj, że wszystkie zabrudzenia będą unosić się w powietrzu, więc najlepiej wykorzystaj słoneczny dzień i wyczyść go np. na balkonie.

Czego potrzebujesz?

Na pewno zaopatrz się w odkurzacz zwłaszcza jeśli czyścisz sprzęt w pomieszczeniu. Dodatkowo przygotuj:


Nowa seria akcesoriów czyszczących do komputera TRES Office

Zdjęcie


 

...więc zaczynamy...

Jeśli zdecydowałeś się wyciągnąć z komputera wszystkie podzespoły, to od nich zacznij czyszczenie. Do tego użyj sprężonego gazu pod ciśnieniem, który idealnie usunie kurz i wszelkie zanieczyszczenia. Jeśli zawinięte kłęby kurzu osadzone wokół tylnych złączy nie chcą opuścić podzespołu, można im pomóc stosując patyczki higieniczne. 

Po zakończeniu prac z podzespołami nadchodzi czas na pielęgnację wnętrza obudowy. Najpierw usuń ponownie sprężonym powietrzem kurz, który znajduje się w złączach na kości pamięci RAM. Powtórz tę czynność ze wszystkimi złączami, jakie znajdują się na płycie głównej. Następnie przedmuchaj sprężonym powietrzem radiator i wentylator procesora. Jeśli wentylator zaczyna się kręcić pod naporem powietrza, co utrudnia efektywne wykonanie zadania, możesz go unieruchomić długopisem lub ołówkiem.

Kolejnym elementem do oczyszczenia jest wentylator zasilacza, który również należy potraktować sprężonym powietrzem.

Łopatki wentylatorów możesz także czyścić ściereczkami z mikrofibry. 



Na spodzie obudowy komputerowej zebrało się zapewne niemało kurzu oraz innych zanieczyszczeń. Najpierw najlepiej pobieżnie odessać je odkurzaczem, ale uważając by nie zbliżać się do podzespołów. Pozostałe zanieczyszczenia ze spodu obudowy można usunąć sprężonym powietrzem oraz ściereczką. Uważaj na stosowaną ściereczkę, może ona być lekko wilgotna, lecz w żadnym przypadku nie powinna być bardzo mokra.

Na końcu przeczyść sprężonym powietrzem i ściereczką pozostałe wentylatory oraz zakamarki między poszczególnymi częściami obudowy. Potem możesz przystąpić do ponownego montażu panelu bocznego.

Po zamknięciu obudowy zalecamy jeszcze gruntowne przetarcie ściereczką zewnętrznych powierzchni.

Podczas czyszczenia uważaj na rozmieszczenie kabli. Na zakończenie całego procesu upewnij się, że kable nie zostały przesunięte w taki sposób, że mogą utrudniać swobodną pracę wentylatorów lub zatykać strategiczne wloty powietrza do chłodzenia komputera. 

Jak widać większość prac porządkowych wykonamy przy pomocy sprężonego gazu, który dzięki wyposażeniu w rureczkę i mocne ciśnienie, bezpieczne do elektroniki, dotrze do najgłębszych zakamarków.

Użyć go możecie także do wyczyszczenia klawiatury. Jako finał zostanie nam przetarcie ściereczką i płynem do czyszczenia ekranów naszego monitora. Finalnie wyczyśćmy też kable, które leżą na podłodze. Do tego polecamy zwykłe ściereczki np. te wykorzystane do ekranów. 

 


Zestaw do czyszczenia akcesoriów do komputera marki TRES

Artykuły dostępne w sklepach:

BIUROWI.PL - Artykuły biurowe, chemia profesjonalna i gospodarcza, BHP 

Office - Land

BiuroSfera.pl

 

 

Kategoria: Nowe produkty - branża biurowa
Odsłony: 3653