Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Nigdy nie sądziłam, że kiedykolwiek stworzę artykuł o nożu. Rozumiem, gdybym pracowała w wydawnictwie kryminalistycznym, to tak. Gdybym zajmowała się wyposażeniem wnętrz, to też być może i noże stały by się bohaterem mojego tekstu. Okazuje się jednak, że nasza branża także nadal korzysta, i to w biurze, z tego artykułu.

Najpierw była koperta, potem nóż do papieru. A może najpierw nóż do papieru, a potem przecinał zamknięte koperty?

Na pewno pamiętam czasy gdy służył on do przecinania świeżo zakupionych gazet lub książek. Przedmiot wówczas praktyczny, niegdyś był obowiązkowy na każdym biurku. Teraz listów piszemy coraz mniej, a i gazety nie trzeba ciąć. Nie oznacza to jednak faktu, że nożyki na szczęście nadal funkcjonują w obiegu.

Trudno dociec, kto i kiedy zrobił pomocnik do otwierania listów. W muzeum Adama Mickiewicza w Nowogródku, w gabinecie ojca poety, na biurku oprócz kilku listów znajdziemy nóż, datowany w przewodniku jako XVIII-wieczny. Jednak większość przedmiotów tego typu pochodzi z XIX i XX wieku. 

Jak już wspominałam w dawnych czasach gazety nie były rozcinane, często zdarzały się książki z niedociętymi kartkami, a ludzie pisali dużo listów. Nic dziwnego, że chcieli ułatwić sobie życie za pomocą sprytnego urządzenia. O jego przydatności i rozpowszechnionym użyciu niech świadczy krótki cytat: „[Anna] poleciła Annuszce wyjąć latarkę i przymocowała ją do poręczy siedzenia, po czym wydobyła nożyk do przecinania kartek oraz powieść angielską”. Tyle pisał o nich Tołstoj w „Annie Kareninie”.

My dziś nie będziemy rozprawiać o ich przydatności. Z nożem do kopert/ papieru jest tak jak z podkładką pod fotel biurowy. Ma się ją bo się chce, lub kompletnie nie potrzebuje się takiego produktu. 

Skoro jednak na rynku nadal pojawia się tego typu asortyment świadczy to o podaży na niego. 

 W ostatnim czasie noże do kopert pojawiły się w ofercie firmy Leviatan Poligrafia, która oferuje obecnie 2 modele: z drewnianą i plastikową rączką. 

NÓŻ D.RECT DO KOPERT DREWNIANA RĄCZKANÓŻ D.RECT DO KOPERT PLASTIKOWA RĄCZKA 195mm

Skoro więc taki asortyment trafia do sprzedaży, to nie będziemy debatować nad tym, czy nadal są na niego chętni. 

A Ty korzystasz jeszcze z noży do kopert?


REKLAMA

Second Slide 

Wybrane ogłoszenia

Totalny hit sprzedażowy!!
Kolorowe maseczki w dwóch rozmiarach.
Ręcznie malowane torebki.
Polska marka artykułów czyszczących.
Farby pakowane po 500 ml.
Idealne do tworzenia zestawów prezentowych.
Cienkopis do szkiców, pisania i kreślenia
Nowość w ofercie Rozette.
Pudełko zawierające 12 kolorowych kredek z wymazyw ...

Losowo wybrane artykuły branżowe

  • 8 wydatków, które nie mogą być kosztem w firmie

    Każdy przedsiębiorca ponosi wydatki. Te, które przyczyniają się do osiągnięcia przychodu firmy, zaliczane są jako koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Ale uwaga – nie wszystkie takie wydatki są kosztami!

    Więcej…  
  • Druga edycja OneDay Roadshow 2014

    Na trasie pięć miast. Po raz pierwszy Kraków i Łódź. 56 wystawców i blisko 800 zwiedzających. Tak w krótkiej statystyce wyglądała druga edycja OneDay Roadshow. Goście mieli okazję zapoznać się z rozbudowaną ofertą produktów przed gorącym przedświątecznym okresem.

    Więcej…