Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Hity sprzedażowe

Totalna nowość w marce ESCUELA!

Polecamy

Alpino Experience Dual Artist 12 kolorów

Subskrypcja

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Jak powszechnie wiadomo, użytkowanie drukarki bez względu na wykorzystywaną przez nią technologię druku, wiąże się ze zużywaniem materiałów eksploatacyjnych takich jak tusze lub tonery. Prędzej czy później nawet najbardziej wydajny wkład będzie musiał być poddany wymianie. W samej tylko Polsce sprzedaż tonerów do drukarek laserowych wynosi ponad 100 milionów sztuk rocznie. Z tego powodu bardzo ważne jest to, aby znać zasady postępowania z opróżnionymi pojemnikami. Wg szacunkowych badań nawet 75% tonerów i tuszów do drukarek może być w niewłaściwy sposób po prostu wyrzucanych do kosza.

DLACZEGO NIE MOŻNA WYRZUCAĆ PUSTYCH TONERÓW DO KOSZA

Tusze i tonery są materiałami chemicznymi. Ich resztki pozostałe w wyrzuconych pojemnikach mogą powodować zagrożenie dla środowiska naturalnego, powodując zanieczyszczenie gleb, wód oraz powietrza, dlatego pod żadnym pozorem nie można wyrzucać ich do kosza, jakkolwiek bezproblemowych rozwiązaniem by to nie było – podobnie jak nie czyni się tego ze zużytymi bateriami, odpadami budowlanymi lub przeterminowanymi lekami.

Tusze i tonery do drukarek mają bardzo bogaty skład – w tych pierwszych znajdują się między innymi takie związki jak: woda, pigmenty, związki chelatowe, konserwanty, polimery i koagulanty.

O ile substancje pozostałe na wydruku są nieszkodliwe dla zdrowia ludzi i zwierząt, tak nie można tego powiedzieć o niektórych związkach metali, które zostają w zużytych pojemnikach.

Same pojemniki służące do przechowywania wkładu również nie pozostają obojętne środowisku. W zdecydowanej większości są one wykonane z tworzywa sztucznego, najczęściej z plastiku, który rozkłada się przez kilkaset lat.

PRZEPISY DOTYCZĄCE UTYLIZACJI TONERÓW

Odpowiednie postępowanie ze zużytymi materiałami drukarskimi jest bardzo ważne. W Polsce wymóg ten jest stosowany jednak głównie w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą. Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 roku wymusza na firmach bezpieczną utylizację szkodliwych odpadów – do których niewątpliwie należą tonery i tusze, a także prowadzenie ewidencji dotyczącej tejże utylizacji, tzw. Karty Przekazania Odpadów, by w razie kontroli przedstawić ją stosownym organom, takim jak Inspekcja Ochrony Środowiska. W przypadku konsumentów nie istnieje ustawowy wymóg prowadzenia tego typu statystyk, co nie oznacza jednak, że nie mają oni obowiązku dbania o należyte pozbycie się zużytych materiałów.

Utylizacja pozostałości po tonerach i tuszach jest więc obowiązkiem zarówno osób fizycznych, jak i prawnych, wynikającym nie tylko z ustawy, pod groźbą kary pieniężnej, ale również dyktowanym dbałością o nasze wspólne dobro, jakim jest naturalne środowisko. Miejsc, w których można przekazać zużyte materiały eksploatacyjne w celu utylizacji jest wiele, dzięki czemu nie powinno to stanowić żadnego problemu.

Ustawa z 11 września 2015 roku o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym narzuca na większych sprzedawców obowiązek przyjęcia zużytych odpadów tego typu. W praktyce okazuje się, że ustawa ta jest również respektowana przez drobniejszych przedsiębiorców. Coraz częściej jest możliwe przekazanie zużytego tonera lub tuszu w sklepach niezajmujących się ich dystrybucją, gdzie można umieścić je w specjalnie oznaczonych pojemnikach, identycznie jak robi się to z bateriami lub innymi elektroodpadami. Oprócz tego, istnieją także firmy zajmujące się skupem tuszów i tonerów, dzięki czemu, oprócz wykonania dobrego gestu względem przyrody, można również odzyskać część zainwestowanych środków. I na koniec, omawianą kwestią zajmie się także  Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, tzw. PSZOK. Owe punkty można znaleźć w każdej gminie. Można tam przekazać niemal wszystkie odpady niekwalifikujące się jako możliwe do wyrzucenia do zwykłych pojemników na śmieci, przykładowo odpady wielkogabarytowe, pozostałości budowlane, przeterminowane artykuły medyczne i chemiczne, zużyte baterie, akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny – w tym właśnie tusze i tonery. Polecamy zapoznanie się z Ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach.

GDZIE ODDAĆ LUB SPRZEDAĆ PUSTY TONER TUSZ DO DRUKARKI?

Odpowiednie pozbycie się zużytych wkładów do drukarek jest bardzo ważne. Każdy świadomy użytkownik tych urządzeń powinien dbać o to, aby korzystanie z nich wiązało się z jak najmniejszymi stratami dla środowiska poprzez oddawanie zużytych tuszów i tonerów w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach. Są to głównie:

Warto zwrócić uwagę na fakt iż część tuszów czy tonerów (głównie oryginalnych) może być po prostu przez nas sprzedana do wyspecjalizowanej firmy. Cenniki na puste tusze i tonery są powszechnie dostępne w internecie, tak więc poza obowiązkiem i ochroną środowiska możemy skutecznie obniżyć koszty naszego druku.


REKLAMA

Wybrane ogłoszenia

To najtańsze urządzenie drukujące do zastosowań do ...
Idealna do domowego biura.
Płyny do czyszczenia sprzętu elektronicznego.
Maseczka ochronna 2 warstwowa z fizeliny
Farby pakowane po 500 ml.
Idealne do tworzenia zestawów prezentowych.
5 kolorów zabawy.
Nowa oferta marki JOVI.
Totalna nowość w marce ESCUELA!
Polska marka artykułów czyszczących.
Alpino Experience Dual Artist 12 kolorów
Flamastry artystyczne Alpino - 30 kolorów

Losowo wybrane artykuły branżowe

  • Wellness wkracza do biur

    Hamaki czy kapsuły do spania, tzw. sleeping pods, biurka do pracy na stojąco lub z bieżnią, stołówki serwujące organiczne posiłki, ścianki wspinaczkowe, pola do gry w mini golfa czy w końcu usługi spa i masaże dla pracowników. To nie marzenia, a siedziby wielu globalnych marek, które z powodzeniem wprowadziły strategię wellness do swojej firmy. Według Global Wellness Institute światowy rynek corporate wellness jest już wart 40 mln dolarów i cały czas rośnie. Dlaczego? Dbałość o zdrowie i dobre samopoczucie pracownika, wprowadzenie elastycznej pracy przesuwa się coraz wyżej na liście priorytetów współczesnych organizacji. Na czym dokładnie polega corporate wellness i jak tę strategię realizują polskie firmy?

    Więcej…  
  • Do końca został jeszcze miesiąc! Odbierz i Ty swój voucher do Rossmann

    "Zamawiaj produkty online przez ulubioną hurtownię, z dostawą bezpośrednio od dystrybutora. Wygodnie i bez wychodzenia ze sklepu lub z domu. Nagrody i rabat czekają!"

    Więcej…