Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Kampania email marketingowa dopięta na ostatni guzik. Klikasz „wyślij” i z niecierpliwością liczysz na spektakularne rezultaty. Osiągnięte wyniki praktycznie zwalają cię z nóg - jednak tym razem w negatywnym znaczeniu? Za taki stan może odpowiadać cichy, niepozorny, aczkolwiek bardzo skuteczny folder, który zadomowił się w każdej skrzynce pocztowej - folder SPAM.

Czym jest SPAM i jak działają filtry antyspamowe?

Najprościej rzecz ujmując, spam to niechciana, niepotrzebna wiadomość, czyli wysyłana bez zgody odbiorcy, masowo - do wielu kontaktów jednocześnie.

Aby chronić użytkowników poczty email przed tym zagrożeniem, powstały filtry antyspamowe, z założenia mające zapobiegać nadużyciom i przepełnieniu naszych skrzynek pocztowych. Dzięki nim wszystkie takie „wiadomości-śmieci” trafiają do folderu SPAM i zwykle nie są odczytywane przez odbiorców.

Zdarza się jednak, że system antyspamowy popełni błąd i niesłusznie uzna wiadomość email za niepożądaną. Nic zatem dziwnego, że dbanie o dostarczalność jest jednym z największych wyzwań email marketerów.

Co sprawia, że maile lądują w SPAM-ie? 

Powodów, przez które Twoje maile trafiają do SPAM-u, może być bardzo wiele. Za taki stan rzeczy może odpowiadać sposób ich dostarczania, zawartość wiadomości, stan Twojej bazy, a nawet zachowania konkretnych odbiorców.

Wydaje ci się, że to strasznie dużo aspektów? Spokojnie! W kolejnych akapitach omówimy je krok po kroku. Tak aby każdy następny email, który wyślesz do swojej bazy, z dużo większych prawdopodobieństwem trafił dokładnie tam, gdzie chcesz, czyli - do folderu głównego.

Co zrobić, aby twoje maile skutecznie omijały folder SPAM?

Poznaj 5 kluczowych zasad, które pozwolą ci nie trafiać do SPAM-u, a co za tym idzie - podnosić skuteczność twoich newsletterów i kampanii email marketingowych.

Po pierwsze - dbaj o listę i wysyłaj tylko do osób, które wyraziły na to zgodę

Upewnij się, że każdy odbiorca z twojej bazy znalazł się w niej świadomie i naprawdę chce otrzymywać od ciebie wiadomości. Jeśli tego nie zrobisz - istnieje duże prawdopodobieństwo, że w ogóle nie będzie otwierał twoich wiadomości, a z każdym nieotwartym mailem rośnie szansa, że kolejny zasili folder SPAM. A dodatkowo - możesz narazić się na bardzo nieprzyjemne konsekwencje prawnofinansowe.

Jak się przed tym uchronić? Już na etapie zbierania zgód marketingowych zadbaj o przejrzystość - napisz klarownie, na co użytkownik się zapisuje, jakich treści i od kogo może się spodziewać, i dotrzymaj słowa. Te zasady zabezpieczą cię nie tylko przed trafieniem do folderu SPAM, ale mogą także obniżyć współczynnik wypisów z newslettera i poprawić inne statystyki.

Co więcej, nie trzymaj kontaktów na siłę - większa baza wcale nie musi być lepsza. Pamiętaj, by w każdej wiadomości znajdował się link do rezygnacji z subskrypcji. Ale też postaw na regularną higienę twojej bazy mailingowej. Od czasu do czasu sprawdzaj, jak zachowują się poszczególne kontakty, a następnie wprowadzaj optymalizacje.

Jeżeli system do wysyłki poinformuje cię, że Twój mail został nie został dostarczony, może to oznaczać, że skrzynka odbiorcy jest przepełniona, lub dany adres w ogóle nie istnieje. W takim wypadku najlepiej usuń go ze swojej bazy.

Jeśli wybrany odbiorca nie otworzył żadnego z ostatnich 5 twoich maili - istnieje spore prawdopodobieństwo, że kolejne również nie zostaną odczytane. Dlatego rozważ usunięcie go z bazy lub wprowadzenie działań ratunkowych (np. wysyłkę maila, w którym zapytasz, dlaczego nie otwiera twoich maili).

REKLAMA

230324 rafcom kawa double bean fb popr

Po drugie - wybierz wiarygodny adres nadawcy

Zamiast korzystać z darmowej poczty, takiej jak Gmail, Yahoo, Outlook, załóż domenę dla swojej firmy. Własna domena nie tylko stanie się wizytówką twojej firmy i podniesie wiarygodność w internecie, ale również umożliwi ci wysyłanie wiadomości z wykorzystaniem swojego adresu email.

Korzystając z narzędzi do email marketingu, zadbaj o to, jak wyświetla się twój adres. Dobrze, jeśli w polu nadawcy możesz zdefiniować imię i podać nazwę twojej firmy - to umożliwi odbiorcy szybką identyfikację autora wiadomości i oczywiście obniży ryzyko wpadnięcia do SPAM-u.

Po trzecie - stwórz dobry temat wiadomości

Wysokość CTR świadczy nie tylko o skuteczności twoich kampanii, ale w dużym stopniu decyduje również o powodzeniu kolejnych wysyłek. Dobry temat wiadomości nie tylko zachęci odbiorcę do kliknięcia, ale również zabezpieczy cię przed wpadnięciem do SPAM-u.

Jaki będzie ten dobry temat? Przede wszystkim prawdziwy - przedstaw w nim krótko najważniejsze informacje i korzyść płynącą z przeczytania twojego maila. Może to być w formie intrygującego pytania, z dodatkiem emotikonki, z wykorzystaniem personalizacji - ważne, żeby faktycznie odzwierciedlało zawartość twojej wiadomości.

Unikaj symulowania odpowiedzi poprzez dodawanie „Re:”, „Fwd:”, „Odp:” na początku tematu wiadomości. Nawet jeśli twój odbiorca się na to złapie, szybko zorientuje się, że to była tylko sztuczka mająca przyciągnąć jego uwagę, a to może sprowokować go do wypisu lub oznaczenia twojej wiadomości jako SPAM. 

Po czwarte - unikaj kontrowersyjnych treści

Przyjęło się mówić, że klienci pocztowi są wyczuleni na konkretne słownictwo, które przez lata zakorzeniło się w działaniach spamerskich. Tylko że systemy antyspamowe stale się rozwijają i weryfikują znacznie więcej niż tylko słowa użyte w temacie czy treści maila.

Jednak na początku twojej przygody z email marketingiem staraj się nie używać nagminnie słów, jak chociażby: promocja, wyprzedaż, oferta, kredyt, pożyczka, tanio czy za darmo - i nie stosuj ich nigdy, jeśli nie mają odniesienia w dalszej treści wiadomości.

Kontrowersyjną treścią będzie też umieszczanie zbyt dużej liczby linków, szczególnie linkujących do stron o niskiej reputacji czy w ogóle zbyt częste przekierowanie czytelników w inne miejsca, do zbyt wielu domen. Dlatego zadbaj o proporcje - im mniej różnych linków w stosunku do innych treści, tym dla reputacji wiadomości email lepiej.

 

REKLAMA

rozette prez

Po piąte - zadbaj o poprawne formatowanie maila

Większość maili, które już na starcie są kwalifikowane jako SPAM, charakteryzuje się dużą liczbą grafik, filmów lub innych “dodatków”, które obciążają wiadomość i pocztę twojego odbiorcy, to dlatego filtry antyspamowe mogą potraktować ją jaką niepożądaną.

Poza tym grafiki nie zawsze wyświetlają się poprawnie, a czasem w ogóle nie są widoczne. Jeśli dodatkowo brakuje w nich natomiast tego, co najważniejsze, czyli zwykłego tekstu, to staną się bezwartościowe dla odbiorcy. 

Jeśli twoje wiadomości mają trafiać do skrzynki głównej - dopilnuj, aby zachować właściwe proporcje. Ogranicz grafiki do niezbędnego minimum i stawiaj na treści tekstowe. 

Jeśli wysyłasz ich dużo (a za tyle można uznać nawet kilkanaście wiadomości o tej samej treści) - zapomnij o korzystaniu z tradycyjnej skrzynki pocztowej. Zamiast tego, postaw na dedykowane narzędzie do email marketingu np. GetResponse. Dobry dostawca dba o reputację adresu IP, monitoruje odrzucenia, wskaźniki wypisów czy też zgłoszenia do SPAM-u, a obsługa klienta pomoże we wprowadzeniu niezbędnych zmian.

Podsumowanie

Jeżeli zależy ci na skutecznym omijaniu tego niechcianego folderu - pamiętaj o takich obszarach, jak:

 • zbieranie danych w legalny sposób, dbanie o higienę bazy mailingowej,
 • kwestie techniczne związane z wysyłką twoich maili - wiarygodny adres nadawcy, odpowiednie narzędzie do wysyłki wiadomości email,
 • tworzenie wartościowych, angażujących treści i dobrych tematów wiadomości,
 • unikanie kontrowersyjnych słów, linków, manipulacji,
 • dbanie o estetykę i poprawne formatowanie wiadomości email.

Co zrobić, żeby Twoje maile nie trafiały do spamu? Oto kilka wskazówek:

 • Dokładnie weryfikuj listę odbiorców. Upewnij się, że Twoje maile trafiają do osób, które wyraziły zgodę na ich otrzymywanie.
 • Używaj odpowiednich nagłówków. Nagłówki to pierwszy element, który widzą odbiorcy. Postaraj się, żeby były ciekawe i informowały o treści wiadomości.
 • Używaj prawidłowej budowy wiadomości. Maile, które są źle sformatowane lub zawierają błędy, są bardziej narażone na trafienie do spamu.
 • Nie wysyłaj zbyt wielu maili. Jeśli wysyłasz zbyt dużo wiadomości, odbiorcy mogą je oznaczyć jako spam.
 • Stosuj się do zasad bezpieczeństwa. Używaj bezpiecznych metod wysyłania maili i chronij swoje dane.

Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, zwiększysz szanse na to, że Twoje maile trafią do skrzynek odbiorczych, a nie do spamu.

W przeredagowanym tekście dokonałem następujących zmian:

 • Zmieniłem tytuł, aby był bardziej informacyjny i chwytliwy.
 • Usunąłem zbędne słowa i zwroty.
 • Poprawiłem strukturę tekstu, aby był bardziej przejrzysty i logiczny.
 • Dodałem dodatkowe informacje, które mogą być przydatne dla czytelników.

Mam nadzieję, że ta propozycja przypadnie Ci do gustu.

Więcej na: https://www.getresponse.pl/ 

Źródło informacji: GetResponse

Wybrane ogłoszenia

Idealne dla domowych artystów.
Przepiękne plecaki - 2 propozycje.
Genialna książka dla dziewczynek.
Nowy wymiar biurowej elegancji!
Poszukiwany przedstawiciel handlowy!!
Fabryka biżuteriiFabryka biżuterii
Sprzedam105 PLN (najniższa cena rynkowa)
Zestaw do tworzenia bransoletek.
Pióra wieczne i kulkowe na naboje.
Poszukiwany handlowiec!
Młodzież miała wyzwanie...

Losowo wybrane artykuły branżowe

 • Długopisem pisanie = łatwe zapamiętywanie!

  Według ostatniego badania, przeprowadzonego przez Francuski Instytut Opinii Publicznej, blisko 50% młodych ludzi w wieku od 12 do 25 lat uważa, że odręczne pisanie ułatwia zapamiętywanie. Za tym stwierdzeniem kryją się również fakty potwierdzone wieloma analizami i badaniami. O ile cyfrowy zapis stanowi obecnie niezbędne wsparcie w naszym codziennym życiu, o tyle ołówek i papier nadal pozostają cennymi sojusznikami!

  Więcej…  
 • Rozette na święta

  Święta to wyjątkowy czas dla każdego. Niestety to także czas, gdy szykujemy prezenty dla najbliższych, a to już nie jest taka prosta sprawa. Bo ile razy w życiu dostałeś Drogi Czytelniku coś, co wylądowało potem w piwnicy? Ile razy musiałeś udawać zadowolenie?

  Więcej…