Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Hity sprzedażowe

Totalna nowość w marce ESCUELA!

Polecamy

Idealne do tworzenia zestawów prezentowych.

Subskrypcja

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Na większości list dotyczących sprzątania nie znajdziesz punktu związanego ze „sprzątaniem elektroniki ”. Nawet najlepsze usługi firm sprzątających zwykle nie obejmują urządzeń takich jak laptopy i smartfony. Elektronika jest magnesem przyciągającym kurz, brud i inne farfocle. Od smug i osadów po bakterie i zarazki, elektronika wręcz przyciąga codzienną lawinę brudu i zanieczyszczeń, które mogą powodować choroby.

Pomyśl tylko o swoim smartfonie. Używasz go podczas jedzenia, w pracy, w samochodzie, a nawet w łazience. To wiele okazji do przenoszenia zarazków i bakterii z rąk na smartfon (i odwrotnie!). Zarażony zarazkami telefon wchodzi wtedy w kontakt z twoją twarzą, uszami, nosem, a czasem nawet z ustami - najczęstszymi bramami do złapania infekcji. 

Bakterie i zarazki na twoich rękach trafiają również do twojego laptopa, myszki i klawiatur stacjonarnych i po prostu przenoszą się z rąk do urządzeń, z powrotem do rąk i tak dalej. To cykl rozprzestrzeniania się patogenów, które mogą powodować paciorkowce gardła, infekcje ucha, grypę żołądkową, zapalenie płuc a ostatnio nawet Covid-19. 

Badania pokazują, że smartfony przenoszą więcej zarazków niż deski klozetowe - do 10 razy więcej bakterii! Zanim przejdziesz w tryb paniki i zaczniesz rozpylać środek dezynfekujący na całą swoją elektronikę , czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak bezpiecznie czyścić i dezynfekować telefon, laptop i inne urządzenia elektroniczne.  

Jak wyczyścić telefon lub tablet

Podczas czyszczenia telefonu lub tabletu należy zachować ostrożność, ponieważ prawdopodobnie ma on powłokę odporną na odciski palców, która może zostać uszkodzona. Ochraniacze ekranu ze szkła hartowanego prawdopodobnie również mają tę samą powłokę. Zdejmij etui, wytrzyj je wilgotną ściereczką z mikrofibry i przejdź do urządzenia. Najbezpieczniejszym sposobem czyszczenia tej elektroniki jest delikatne przetarcie jej wilgotną ściereczką z mikrofibry. Użyj bawełnianych wacików, aby dostać się do szczelin oraz krawędzi ekranu i przycisków.

Jeśli Twoje urządzenie ma osłonę ekranu, która nie ma powłoki, użyj mieszanki alkoholu izopropylowego i wody ze ściereczką z mikrofibry. Wlej jedną część alkoholu i jedną część wody do butelki z rozpylaczem, a następnie spryskaj szmatkę roztworem i wytrzyj telefon, aby pozbyć się brudu i zarazków. Miej to rozwiązanie pod ręką, ponieważ będziesz go używać do większości innych urządzeń elektronicznych .

Czyszczenie komputerów

Komputer powinniśmy raz na jakiś czas wyczyścić fizycznie – zarówno obudowę, jak i podzespoły znajdujące się pod nią. Jak często powinniśmy to robić? Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli nasz komputer ostatnio pracuje mniej wydajnie niż zazwyczaj, to warto usunąć kurz z wentylatorów i podzespołów. Przechodząc do czyszczenia, zaopatrujemy się w sprężone powietrześciereczkę z mikrofibry i ewentualnie w pędzelek do czyszczenia elektroniki. Przydatny będzie również odkurzacz. Ściereczką usuwamy zabrudzenia z obudowy, a następnie ją demontujemy. Jeśli we wnętrzu znajduje się nadmiar kurzu, to najlepiej usunąć go odkurzaczem. Do czyszczenia wentylatorów czy zasilacza warto użyć sprężonego powietrza. Najlepiej wdmuchiwać powietrze pod kątem prostym, wtedy uzyskamy największe ciśnienie.Jak wyczyścić laptopa

Ponieważ Twój laptop jest mobilny, ma wiele okazji do zbierania kurzu i zarazków. Odwróć laptopa do góry nogami i delikatnie potrząśnij klawiaturą, aby pozbyć się okruchów. Chwyć puszkę sprężonego powietrza i wykorzystaj ją przy czyszczeniu zakamarków klawiatury. 

Możesz też lekko zwilżyć ściereczkę z mikrofibry i wytrzeć wszystkie powierzchnie. My polecamy do czyszczenia ekranu LCD gotowych wilgotnych ściereczek z mikrofibry, które usuną kurz i smugi. W przypadku ekranów dotykowych użyj wody lub środka do czyszczenia okularów naniesionego na ściereczkę z mikrofibry

Jak czyścić monitory i ekrany?

Monitory i ekrany laptopów są podatne na zabrudzenia i osadzanie się kurzu. Jednak matryce LCD i LED są bardzo wrażliwe – łatwo je zarysować. Dlatego do czyszczenia ekranów (tak w przypadku laptopów) są potrzebne specjalnie przeznaczone do tego środki oraz delikatne ściereczki, najlepiej wykonane z mikrofibry. Często producenci ekranów dołączają do monitora taką specjalną ściereczkę. Jeśli chodzi o preparaty, to do wyboru mamy pianki i żeleŚciereczkę należy delikatnie zwilżyć takim środkiem i wyczyścić ekran.

Na początek pamiętajmy o dwóch rzeczach. Po pierwsze monitor musi być odłączony od zasilania. Jeśli jest to ekran laptopa, to najpierw wyłączamy urządzenie. Po drugie nigdy nie nakładamy preparatu bezpośrednio na matrycę. Zawsze niewielką ilość rozprowadzamy na ściereczce. Wykonujemy delikatne ruchy po powierzchni ekranu – nie dociskamy i przede wszystkim nie trzemy mocno. Warto wiedzieć, że do czyszczenia ekranów LCD, LED czy OLED nie używamy gąbek, chusteczek higienicznych, ręczników papierowych oraz innych szorstkich przedmiotów. Nieodpowiednie przecieranie matrycy może wywołać trwałe uszkodzenia, np. zarysowania.

Jeśli chodzi o obudowę monitora, to najlepiej przecierać ją suchą, miękką ściereczką. Szczególnie w okolicach portów (HDMI, DVI itd.), aby nie dostała się do nich woda lub inna ciecz. Z kolei kurz w okolicach otworów wentylacyjnych możemy usuwać przy pomocy sprężonego powietrza lub odkurzacza.

Wiemy, że w przypadku monitorów kuszące jest chwycenie środka do czyszczenia szkła jednak pamiętaj, że może on powodować korozję. Wiele ekranów telewizyjnych ma powłoki przeciwodblaskowe wrażliwe na chemikalia zawarte w większości środków czyszczących. Pomiń agresywne chemikalia i użyj więc dedykowanej ściereczki z mikrofibry, aby wytrzeć ekran, a następnie ramkę i podstawę. Jeśli masz jakąkolwiek elektronikę, taką jak odtwarzacze DVD lub urządzenia do przesyłania strumieniowego, wyczyść je również w ten sam sposób.Podobnie jak smartfony, także piloty zdalnego sterowania mogą przenosić zarazki i gromadzić się w lepkich, brudnych rękach. Wyjmij baterie z pilota i strząśnij wszelkie zanieczyszczenia. Przedmuchaj przyciski sprężonym powietrzem i zbierz lepką gumką brud ze szczelin. Przetrzyj wszystkie powierzchnie roztworem alkoholu i wody.  

Bez względu na to, czy czyścimy ekran, klawiaturę, smartfona czy komputer, to należy pamiętać, że woda lub inna ciecz nie powinna dostać się do wnętrza urządzenia. Taki zabieg może prowadzić nawet do trwałego uszkodzenia. Pamiętajmy, aby czyszczenie sprzętów wykonywać delikatnie i dokładnie. Używajmy tylko dedykowanych środków do czyszczenia elektroniki oraz suchych ściereczek, najlepiej wykonanych z mikrofibry.

 

 

Wybrane ogłoszenia

Piękne różowe klipy z wyciętym serduszkiem.
Idealna do domowego biura.
Polska marka artykułów czyszczących.
Kredki woskowe do różnych powierzchni
Nowe tonery do drukarek Canon.
To najtańsze urządzenie drukujące do zastosowań do ...
Teczka Zippi Bag z metalowym zamkiem.
Nowa oferta marki JOVI.
Płyny do czyszczenia sprzętu elektronicznego.
Flamastry artystyczne Alpino - 30 kolorów

Losowo wybrane artykuły branżowe

  • Manta i Cinkciarz.pl podejmują współpracę

    Firma Manta S.A. - oficjalny Partner Reprezentacji Polski w Piłce Nożnej poinformowała o zawarciu umowy partnerskiej z serwisem Cinkciarz.pl, na mocy której obie firmy podejmą się realizacji wspólnych działań promocyjno-marketingowych.

    Więcej…  
  • Videoreportaż z targów RemaDays 2017

    13. edycja Międzynarodowych Targów Reklamy i Poligrafii RemaDays Warsaw przeszła do historii. Było to wydarzenie, w którym trzeba było wziąć udział. Z takiego założenia wyszło ponad 760 wystawców, których najnowsze osiągnięcia mogło przez trzy dni podziwiać blisko 21 tysięcy gości.  Zapraszamy serdecznie do obejrzenia video reportażu z minionej edycji. 

    Więcej…