Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Drukuj

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Zakup materiałów eksploatacyjnych do urządzeń biurowych może stanowić niemały wydatek ? zwłaszcza jeśli przetwarzamy znaczną ilość dokumentacji, np. na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na ograniczenie kosztów. Jednym z nich jest korzystanie z zamienników tuszów i tonerów do drukarek zamiast sygnowanych marką producenta tych urządzeń (OEM). Istnieje wiele faktów i mitów na ten temat, dlatego warto zweryfikować przynajmniej cztery najważniejsze.

Korzystanie z zamienników oznacza tańsze drukowanie

Prawda. Dla przykładu, oryginalny toner do drukarki laserowej Kyocera FS?100 oznacza średni wydatek rzędu 285 zł. Producent podaje, że wydajność przy standardowym pokryciu (5%) wynosi 4000 stron. Taką samą wydajność mają wszakże zamienniki do wskazanego modelu, których koszt waha się w granicach 40 zł za sztukę, a więc aż siedmiokrotnie taniej od licencjonowanych! Rachunek jest zatem prosty, a racjonalnego uzasadnienia wysokiej ceny produktów oryginalnych próżno jest szukać, gdyż koszty ich wytworzenia stanowią znikomą część ceny końcowej.

Jakość wydruku z użyciem zamienników jest gorsza

Nieprawda. W przypadku większości marek konstrukcja i skład materiałów eksploatacyjnych, takich jak tusze czy tonery, są niemal takie same. Nie sposób więc gołym okiem dostrzec jakiekolwiek różnice pomiędzy dokumentem wydrukowanym z użyciem licencjonowanego produktu i tym, do którego wykorzystano zamiennik. Oczywiście, lepiej jest unikać producentów ?anonimowych?. Obecnie jednak konkurencja w tym obszarze jest na tyle duża, że wymusza od firm dostarczanie materiałów wysokiej jakości. Dobrze jeśli producenci dają kilkuletnią gwarancję na swój asortyment (a nawet dożywotnią ? jak choćby Asarto; http://www.asarto.pl/).

Zamienniki nie powodują szybszego zużywania się sprzętu

Prawda. Opinia, jakoby zamienniki były wyjątkowo szkodliwe dla obsługiwanych przez nie urządzeń, jest celowym budowaniem negatywnego wizerunku producentów materiałów nie posiadających licencji OEM. Zarówno oryginały, jak i ?podróbki? tworzy się zazwyczaj z tych samych materiałów i przy użyciu identycznej technologii. W tym kontekście ryzyko, że zamienniki będą bardziej awaryjne od ich markowych odpowiedników i doprowadzą do uszkodzenia sprzętu, jest więc znikome.

Producenci drukarek nie odpowiadają za szkody spowodowane przez zamienniki

Nieprawda. Trudno oczekiwać od producenta, aby brał odpowiedzialność za cudzy produkt. Wbrew częstym opiniom, rozpowszechnianym przez lobby dużych marek, używanie zamienników nie doprowadzi jednak do utraty gwarancji. Nikt nie jest w stanie udowodnić nam, że korzystaliśmy z nielicencjonowanych materiałów. No, chyba że dostarczymy do serwisu urządzenie z zamontowanym nieoryginalnym kartridżem... Tylko wówczas mogą pojawić się uzasadnione wątpliwości w kwestii naszej reklamacji.

To jedynie kilka najczęstszych argumentów, które pojawiają się w czasie dyskusji pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami zamienników. Z podanego zestawienia wniosek nasuwa się dość prosty: jako konsumenci mamy święte prawo do wyboru materiałów, z których korzystamy. Decydując się na zamienniki, powinniśmy jednak korzystać z rozwiązań proponowanych przez rzetelnych producentów.


REKLAMA

Rafcom9

Kategoria: Aktualności - branża biurowa
Odsłony: 2277